Oglasi - Advertisement

Od davnina je pas imao cijenjenu poziciju najvjernijeg suputnika čovječanstva. Ovo ljupko stvorenje vuče svoje podrijetlo od vukova i smatra se najpristojnijom od svih pripitomljenih životinja. Ipak, važno je prepoznati da psi mogu predstavljati prijetnju, zbog čega dijelimo vrijedan savjet kako bismo osigurali vašu sigurnost.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Svakodnevno je naša hitna služba preplavljena brojnim pozivima koji prijavljuju ugrize pasa, bilo da se radi o osobi ili djetetu. Kad je riječ o susretu s psima lutalicama, ključno je najprije utvrditi pravi razlog ugriza i temeljito procijeniti situaciju prije reagiranja. Nažalost, svi smo previše upoznati s nebrojenim incidentima pasa koji su žestoko napadali pojedince, što je često rezultiralo teškim ishodom.

U slučaju da se nađete u sličnoj situaciji, važno je znati kako se zaštititi. Stručnjaci i profesionalci na području pasa dali su vrijedne savjete o izbjegavanju ugriza životinja. Održavanje osjećaja pribranosti je ključno. Psi, poput nekih drugih stvorenja, mogu osjetiti strah kod ljudi. Naravno, ostati smiren može biti izazov kada se suočite s agresivnim psom.

Kako biste spriječili prenošenje straha i tjeskobe na psa, preporučljivo je suzdržati se od vike, mlataranja rukama ili pokušaja bijega. Takvo ponašanje samo će psu poslužiti kao jasan znak da započne napad. U slučaju da vam pas presječe put dok trčite, ključno je odmah smanjiti brzinu. Nakon toga postupno pomaknite svoju orijentaciju prema suprotnom smjeru i održavajte sporiji tempo, pazeći da pas ostane unutar vašeg perifernog vida.

Kako biste spriječili privlačenje fokusa životinje, preporučljivo je prestati trčati i ostati nepomičan, držeći ruke uz tijelo. Važno je izbjegavati kontakt očima sa stvorenjem, jer bi se to moglo shvatiti kao provokacija, što dovodi do agresivnog odgovora.

Kako biste bili sigurni da vas pas ne doživljava kao prijetećeg i kako biste održali njegovu suradnju, važno je držati psa unutar vašeg vidnog polja izbjegavajući izravan kontakt očima. Umjesto toga, perifernim vidom odvratite pogled od psa. Čineći to, pas će prepoznati da ne predstavljate nikakvu štetu i može nastaviti hodati. Ako je potrebno, preusmjerite pažnju psa. Iskoristite sve dostupne predmete, kao što su cipela, boca ili ruksak, s kojima se pas može uhvatiti žvakaći. To će zaokupiti fokus psa, omogućujući vam da se postupno distancirate bez ikakvih negativnih ishoda.

Da biste usmjerili životinju, izdajte sljedeću uputu: Ako pas ustraje u ispoljavanju agresije, preusmjerite svoj pogled prema njemu (zadrživši blagi pogled u stranu) i odlučno izgovorite naredbu “Odlazi!” Ključno je da vaš glas odiše samopouzdanjem i čvrstinom, bez ikakvih tragova prijetnje ili povišenog tona. Učinkovita direktiva koju treba primijeniti je: “Ne i vrati se!” – isporučeno na samouvjeren način. Kad pas primijeti vaš glasovni autoritet, doživjet će osjećaj vaše dominacije, što može izazvati strah i potaknuti ga na povlačenje. Ovo je česta pojava kada pojedinci, osobito djeca, interveniraju kako bi pomogli psu. Budite uvjereni, on je doista dobro odgojen pseći pratilac.

Incidenti napada pasa i dalje se događaju, a većina tih incidenata uključuje pse u vlasništvu samih napadača. Iznenađujuće, čak i psi odrasli u obiteljskom okruženju mogu pokazati agresivno ponašanje. Choki Qi iz Centra za obuku pasa Obrad objašnjava da jedan od mnogih razloga zašto vlasnički pas može “napasti” druge pse nije samo to što drugi psi “napadaju” njih. Umjesto toga, ti se napadi mogu dogoditi kada vlasnički pas postane nekontroliran, bez obzira na status vlasništva. Zanimljivo, često su vlasnički psi ti koji pokazuju takvo ponašanje, čak i ako su odrasli u obiteljskom okruženju.

Obrad Jokić, iz Centra za obuku pasa, daje uvid u različite čimbenike koji pridonose agresivnom ponašanju psa. Jedan od takvih čimbenika, neovisno o tome jeste li vlasnik psa ili ne, jest kada pas postane nekontroliran.

U razgovoru Sanje Bellovic i Obrada Dokica, Jokić je izrazio uvjerenje da psi posjeduju svoj set instinkata, uključujući instinkt stada, teritorijalnu obranu i obranu vlasnika. Naglasio je da ako je vlasnik nedosljedan u ponašanju, njegov pas može postati agresivan prema njemu. Jokić je ustvrdio da je uvriježena zabluda o psima kao kućnim ljubimcima teška pogreška jer su oni zapravo potencijalno opasne životinje.

Prema njegovim riječima, pasmine poput maltezera i čivava posjeduju ogromnu količinu hrabrosti unatoč svojoj maloj veličini, pokazujući razinu agresivnosti pet puta veću od svojih većih parnjaka. Iako rijetko grizu ljude, njihovi su ugrizi uglavnom bezopasni. S druge strane, koliji i slične pasmine imaju prirodnu sklonost prema samostalnosti i samostalnosti često manje reagiraju na svoje vlasnike. To može rezultirati nedostatkom razumijevanja između vlasnika i njihovih većih pasa.

Nakon što vlasnik da svoje jamstvo o psu, dopušteno je komunicirati s njim. Međutim, treba biti oprezan jer psi sami po sebi posjeduju instinkte čopora. Bez obzira na okolnosti, psi dosljedno pokazuju te instinkte. Konkretno, dominantni psi imaju prirodnu sklonost uspostaviti dominaciju nad svojim vlasnicima.

Jokić je istaknuo izazove koje nosi urbana sredina, istaknuvši nužnost povodaca za sve pse te potrebu da pojedine pasmine imaju košare. Također je naglasio da je važno ne pribjegavati nasilju nad psima, već se fokusirati na njihovu edukaciju, budući da psi prolaze kroz značajno učenje u razdoblju između trećeg i šestog mjeseca života. Nažalost, ljudi često postaju žrtve ugriza pasa zbog nerazumijevanja pseće psihologije.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here