Značajan problem koji utiče na mnoge ljude danas odnosi se na njihovu probavu. Ova zabrinutost uglavnom proizlazi iz neadekvatne prehrane, što dovodi do loše probave. Evidentno je da se često borimo da se odupremo prženoj hrani, brzo je konzumiramo i prekidamo probavni proces.
Koristeći svoju opsežnu ekspertizu u sportskoj medicini i svoju cenjenu poziciju profesora fiziologije na renomiranom Medicinskom fakultetu u Kragujevcu, dr Dejan Čubrilo daje promišljena i informativna pojašnjenja u vezi sa zabludama oko detoksikacije. U savremenom društvu, koncept detoksikacije je dobio značajnu važnost.
Tvrdim da detoksikacija nije samo prolazni trend fokusiran na kratke planove detoksikacije, post ili privremenu konzumaciju određenih sokova. Umjesto toga, trebalo bi ga posmatrati kao sveobuhvatan i sistematičan pristup. Postojanje toksina u našim tijelima ukazuje na neravnotežu koja zahtijeva ispravljanje kroz identifikaciju osnovnog uzroka. Ovo je posebno važno kada neravnoteža nastaje zbog loše ishrane.
Oštećena probava čini hranu podložnom opasnim mikroorganizmima, poput bakterija i gljivica, koji napreduju u nehigijenskim uvjetima. dr.sc. sc. Cubrillo je istakao važnost koncentriranja ne samo na napredak medicine, već i na uspostavljanje okruženja koje ublažava ovisnost o drogama. Oni koji pate od bolesti masne jetre će vjerovatno imati povišene razine inzulina, s obzirom na to da inzulin igra ključnu ulogu u proizvodnji masti u jetri.
Razumijevanje odnosa između unosa hrane i proizvodnje holesterola je ključno, jer oni nemaju direktan uticaj jedno na drugo. Ipak, konzistentna ishrana bogata ćevapima i hamburgerima može poremetiti funkciju probavnog sistema, što dovodi do povišenih nivoa insulina. Ovaj porast insulina stimuliše jetru da proizvodi više holesterola. Često, osobe sa visokim nivoom holesterola takođe pokazuju povećan nivo insulina. Merenje holesterola od 6 ne bi trebalo odmah da izazove uzbunu; umjesto toga, preporučujem ljudima da izbjegavaju ponašanja koja doprinose višim razinama kolesterola.
Za dobro zaokruženu i hranljivu prehranu, savjetuje se uključivanje antioksidansa u dnevnu potrošnju. To se može postići bez napora dodavanjem otprilike 50 do 100 grama voća i povrća. Integracijom ovih namirnica bogatih antioksidansima u svoje svakodnevne obroke možete poboljšati ukupnu nutritivnu ravnotežu. Šareni i atraktivni kvaliteti voća, posebno onih dobijenih iz biljaka, posjeduju impresivnu sposobnost da pomognu u smanjenju nivoa kolesterola.
Pažljivo smo osmislili naš izbor hrane kako bismo promovirali zdravu gušteraču i smanjili unos šećera. Kako bismo spriječili preopterećenje ovog vitalnog organa masnoćom, mi pažljivo kontroliramo veličinu porcija. Minimalna količina masti je ugrađena samo da bi se poboljšao ukus naših jela. Nadalje, naglašavamo dobrobit žučnih puteva tako što u svoja jela ugrađujemo ljekovito bilje i povremeno uživamo u okrepljujućim napitcima od limuna i đumbira.
Šta mislite o sokovima za detoksikaciju? Ova pića prolaze pažljiv proces koji uključuje miješanje, prešanje i prečišćavanje. Potrošači uglavnom nisu svjesni potpunih efekata ovih pića na tijelo. Ključno je priznati da ovi sokovi rezultiraju primjetnim porastom nivoa inzulina u poređenju sa rezultatima testa opterećenja glukozom. Kao rezultat, postoji povećan pritisak na metabolizam masti, što može doprinijeti proizvodnji kolesterola i nakupljanju viška masti u jetri.
Preporučljivo je ograničiti konzumaciju ovako pripremljenih sokova, jer se ne preporučuje prekomjeran unos. Lično, ne podržavam ideju pijenja sokova osim ako ne uključuje vlakna i sjemenke za ublažavanje stresa na pankreas. Ako sok nije dostupan, razmislite o odabiru voća i povrća koje je bilo namijenjeno za cijeđenje soka. Ipak, javlja se mala briga: kako će vaš probavni sistem uspjeti efikasno preraditi ovu hranu?
Nadalje, važno je prepoznati da stres može smanjiti nivoe enzima u želucu. Preporučljivo je izbjegavati uključivanje masti poput maslinovog ulja, badema i lješnjaka u svaki obrok. Kada se bavite toksičnošću jetre, minimiziranje dodatnog stresa na organ je od vitalnog značaja, a istovremeno pruža dovoljno vremena za oporavak i detoksikaciju. Ako je meso dio prehrane, preporučljivo je da se uz povrće odlučite za kuhane opcije. Tokom faze detoksikacije, jaja treba u potpunosti izostaviti iz obroka. U svakoj fazi izričito je zabranjena konzumacija mlijeka.
Štoviše, osobe starije od 30 godina trebale bi se kloniti mliječnih proizvoda zbog značajnih izazova s kojima se suočavaju s probavom. Da bi se olakšala efikasna detoksikacija, neophodan je prelazak crijeva iz stanja mirovanja u aktivno. Način za procjenu napretka uključuje osiguravanje dosljednih pražnjenja crijeva, u idealnom slučaju najmanje jednom dnevno. Suprotno tome, metabolizam se odnosi na efikasnost tijela u transformaciji nutrijenata u energiju.