Oglasi - Advertisement

Naše najveće bogatstvo je naše zdravlje, činjenica koja se često zanemaruje sve dok bolest ne napadne. Kada neki organ ne funkcionira ispravno, naše tijelo komunicira putem simptoma kao signala. Većina ljudi se susreće s početnom fazom masne jetre, često nesvjesni svog stanja. Prvi uočljivi znak bolesti masne jetre mogao bi se manifestovati kao bol ili nelagodnost na desnoj strani abdomena, koji se nalazi neposredno ispod rebara, koji se može pojaviti uz oštećenje jetre, međutim, mnogi slučajevi nemaju nikakve simptome.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Nealkoholna masna bolest jetre (NAFLD) svrstava se među najraširenije bolesti jetre u razvijenim zemljama, sa stopom incidencije u Europi između 30 i 40 posto. Nadalje, otprilike 60 posto osoba s dijabetesom tipa 2 također je pogođeno NAFLD-om. Umor, slabost, smanjen apetit i gubitak težine, mučnina, nelagodnost u stomaku, suženje krvnih sudova i žutilo kože i očiju su najčešće opaženi simptomi kada se manifestuju. Međutim, ovo može ukazivati ​​na uznapredovalu fazu bolesti.

Rano otkrivanje i liječenje bolesti može rezultirati smanjenim nakupljanjem masti u jetri i spriječiti progresiju u cirozu. U takvim slučajevima, simptomi poput oticanja abdomena i nogu, izraženog umora i mentalne konfuzije mogu postati sve češći. Ako se boja stolice ili urina promijeni u tamnu ili čak crnu, neophodna je hitna medicinska pomoć. Masna jetra često ostaje neprimijećena dok se slučajno ne otkrije, naglašavajući neophodnost praćenja nivoa ožiljaka na jetri, ključnog markera za napredak bolesti.

Glavna strategija za rješavanje NAFLD-a se vrti oko pridržavanja zdrave prehrane i povećanja fizičke aktivnosti. Iako se ove preporuke mogu činiti općim, one su od vitalnog značaja za smanjenje masnoće jetre i upale. Nadalje, ako je potrebno, gubitak težine je kritičan. Posebno, osobe koje imaju prekomjernu težinu mogu zaustaviti ili potencijalno preokrenuti oštećenje jetre tako što će izgubiti sedam do deset posto ukupne tjelesne težine.

Brojne studije, posebno poznata PREDIMED studija, pokazuju da je niža incidencija NAFLD-a povezana sa mediteranskom ishranom. Shodno tome, preporučuje se uključivanje povrća, ribe i maslinovog ulja u obroke, jer ove namirnice obiluju omega-3 nezasićenim masnim kiselinama. Osim toga, treba uključiti cjelovite žitarice zbog njihovog značajnog sadržaja vlakana, zajedno s povrćem bogatim polifenolima i raznim drugim biološki aktivnim spojevima. Dok se uobičajeno vjeruje da masti doprinose nastanku masne jetre, prava opasnost leži u fruktozi, slatkim pićima i drugim jednostavnim ugljikohidratima, koji predstavljaju značajniji rizik.

Općenito se preporučuje izbjegavanje masne, začinjene i prerađene hrane u svim okolnostima; ipak, osobe sa masnom jetrom mogu uključiti zdrave masti u svoje obroke bez pogoršanja svog stanja. Ključno je razumjeti da se akutna bolest masne jetre razlikuje od nealkoholne bolesti masne jetre (NAFLD). Akutna masna jetra može se pojaviti naglo, posebno tokom trudnoće ili zbog određenih lijekova ili toksina. Ovo stanje nastaje kada se masnoća nakuplja u jetri, koja je pet puta veća od težine jetrenog tkiva. Niz nasljednih i stečenih poremećaja povezanih s metabolizmom masti može dovesti do ovog problema, međutim, ključno je da se svaki slučaj masne jetre adekvatno prati i tretira. Poznata kao steatoza jetre ili samo steatoza, masna jetra nastaje kada se masnoća nakuplja u jetri, koja prelazi 5% ukupne težine tkiva jetre. Ovo stanje može biti posljedica raznih urođenih i stečenih problema povezanih s metabolizmom masti.

Na razvoj masne jetre mogu utjecati različiti faktori, uključujući lijekove i toksine poput alkohola, kortikosteroida i kontraceptiva. Dijetetski elementi također igraju važnu ulogu, pri čemu su gojaznost, dijabetes, gladovanje, poremećaji metabolizma masti, bolesti pankreasa i upalne bolesti crijeva značajni doprinosi. Nadalje, genetska stanja kao što su cistična fibroza, galaktozemija i Wilsonova bolest, zajedno sa virusnim infekcijama poput hepatitisa C, povezani su s pojavom masne jetre. Primarni uzročnici ovog stanja su dijabetes, alkoholizam i gojaznost. Iako se masna jetra dugo smatrala benignim i neprogresivnim problemom, nedavne studije pokazuju da steatoza zapravo može biti prilično teška i može dovesti do ciroze jetre.

PREUZMITE BESPLATNO!

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU sa najnovijim RECEPTIMA. Otkrijte jednostavne korake za pripremu jela koja će oduševiti vašu porodicu i prijatelje. 😎

Preuzmite knjigu sa najboljim receptima jednim klikom!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here