Na teritoriji Republike Srbije potvrđeni su svi tipovi virusa gripa, a tokom tekuće sezone već se vrši vakcinacija građana u domovima zdravlja širom zemlje. U tom procesu, odziv za vakcinaciju je veći nego prethodne godine, što ukazuje na sve veću svest građana o važnosti vakcinacije i prevenciji gripa. Nikola Šutonja iz Doma zdravlja Zvezdara ističe da se vakcinacija u ovoj ustanovi vrši svakodnevno, a dnevno se aplikuje između 60 i 80 vakcina, pri čemu polovina njih bude aplikovana u ogranku u Mirijevu.
Vrste vakcina dostupne građanima
Šutonja napominje da su za građane sada dostupne dve vrste vakcina – četvorovalentna vakcina “Influvak tetra” stranog proizvođača “Abott” i trovalentna vakcina “Torfaks flu” domaćeg proizvođača, Instituta za virusologiju, vakcine i serume Torlak. Obe vakcine su obezbeđene u dovoljnoj količini i pružaju potrebnu zaštitu od sezonskog gripa.
Ko treba da se vakciniše?
Vakcinacija protiv gripa je jedna od najučinkovitijih i najpreporučljivijih mera prevencije sezonskog gripa i njegovih komplikacija. Vakcina je posebno preporučena za osobe koje pripadaju rizičnim grupama, čiji je imunološki sistem podložniji ozbiljnijim komplikacijama u slučaju oboljenja od gripa.
Preporučuje se svim osobama, ali naročito onima koji pripadaju određenim rizičnim grupama:
- Starije osobe – Obično stariji od 65 godina. Sa godinama, imunološki sistem postaje slabiji, a rizik od razvoja ozbiljnih komplikacija, poput upale pluća, je veći.
- Hronični bolesnici – Osobe sa astmom, dijabetesom, srčanim, plućnim ili bubrežnim bolestima. Ove osobe su podložne ozbiljnim posledicama ako se zaraze gripom, pa je vakcinacija ključna za njihovu zaštitu.
- Trudnice – Trudnice su takođe rizična grupa, jer je njihovo zdravlje, ali i zdravlje fetusa, ugroženo mogućim komplikacijama izazvanim gripom. Vakcina je potpuno bezbedna u trudnoći i pruža zaštitu od težih oblika bolesti.
- Zdravstveni radnici – Zdravstveni radnici, koji su svakodnevno u kontaktu s velikim brojem pacijenata, imaju veću šansu da dođu u kontakt sa virusom gripa. Zato je vakcinacija važna za njih kako bi zaštitili sebe, ali i pacijente.
- Osobe koje rade u kolektivima – Osobe koje rade u velikim kolektivima ili na mestima sa visokim rizikom od prenosa infekcija (škole, vrtići, kancelarije) trebaju razmisliti o vakcinaciji.
- Osobe sa oslabljenim imunološkim sistemom – Ove osobe, bilo da je reč o osobama sa HIV-om, onkološkim bolesnicima ili osobama koje su na imunosupresivnoj terapiji, trebalo bi da se vakcinišu kako bi izbegle ozbiljne komplikacije izazvane gripom.
Kada je najbolje vakcinisati se?
Prema preporukama stručnjaka, najbolje vreme za vakcinaciju je u jesen, pre početka sezone gripa, a najpogodniji period je od oktobra do decembra. Vakcina počinje da pruža zaštitu nekoliko nedelja nakon primanja, a zaštita traje tokom cele sezone, obično do proleća, kada je sezona gripa u opadanju.
Vakcinacija ne samo da smanjuje rizik od oboljevanja od gripa, već i ublažava simptome u slučaju da dođe do infekcije. Takođe, vakcina smanjuje rizik od ozbiljnih komplikacija, kao što su upala pluća, hospitalizacija i smrt, naročito kod osoba iz rizičnih grupa.
Prednosti vakcinacije
Vakcinacija protiv gripa ima mnoge prednosti koje čine ovu preventivnu meru ključnom za zdravlje svih građana. Glavne prednosti vakcinacije uključuju:
- Smanjenje rizika od oboljevanja od gripa – Osoba koja se vakciniše ima manji rizik da se razboli, što je naročito važno u periodima kada je broj obolelih visok.
- Ublažavanje simptoma – Ako osoba koja je vakcinisana i oboli od gripa, simptomi bolesti biće znatno blaži, što može skratiti trajanje bolesti i smanjiti potrebu za lečenjem.
- Smanjenje rizika od komplikacija – Osobe koje su vakcinisane imaju manji rizik da razviju teže oblike gripa, kao što su upala pluća, ozbiljne respiratorne infekcije, hospitalizacija, pa čak i smrt.
- Zaštita drugih – Vakcinacija nije samo zaštita za pojedinca, već i za širu zajednicu, posebno za one koji ne mogu da prime vakcinu iz zdravstvenih razloga, kao što su osobe sa teškim alergijama ili malom decom.
Nuspojave vakcine
Iako je vakcina protiv gripa sigurna i efikasna, kao i svaka druga vakcina, može izazvati određene nuspojave. Međutim, ove nuspojave su obično blage i kratkotrajne. Najčešće nuspojave uključuju crvenilo, otok i bol na mestu uboda, što je potpuno normalno i prolazno. Takođe, retko se mogu pojaviti simptomi poput povišene temperature, umora ili glavobolje, ali ozbiljne reakcije su izuzetno retke.
Vakcinacija protiv gripa ostaje ključna preventivna mera u borbi protiv sezonskih oboljenja i njihovih komplikacija. Preporučuje se svim osobama, naročito onima u rizičnim grupama, da se vakcinišu na vreme kako bi obezbedile zaštitu za sebe i druge. Građani mogu lako pristupiti vakcinaciji u domovima zdravlja, a s obzirom na to da je odziv bolji nego prethodne godine, možemo biti optimistični u pogledu zaštite zdravlja stanovništva tokom ove sezone gripa.