
Dodik: “30 godina borbe za BiH bila je uzaludna”
Predsjednik RS izjavio da je stabilizacija BiH nemoguć zadatak
Neuspjela misija stabilizacije
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Banjoj Luci da je proteklih 30 godina svog političkog angažmana potrošio na pokušaje stabilizacije Bosne i Hercegovine, ali da to smatra uzaludnim naporom.
-
“To je nemoguće. Žao mi je što sam upotrijebio 30 godina svog života na neku stabilizaciju u BiH. To je uzaludna borba ne samo moje generacije, već svi u BiH treba da odustanu od toga. Ako BiH nije uspjela na bazi Dejtonskog sporazuma, onda ne može nikako”, izjavio je Dodik.
Njegovi komentari došli su pred početak naučnog skupa pod nazivom “Dejtonski mirovni sporazum – 30 godina mira i stabilnosti”, na kojem se raspravlja o političkim i pravnim aspektima postdejtonske BiH.
Izvorni Dejton – politička iluzija?
Dodik je istakao da je zagovaranje izvornog Dejtonskog sporazuma politički pragmatično, ali da on lično ne vjerujeu taj koncept.
-
“Svi koji misle da BiH može opstati u sadašnjem obliku, bez poštivanja izvornih odredbi Dejtona, griješe. Ako se Dejton nije mogao sačuvati kroz institucije, onda ne vidim drugi način kako BiH može funkcionisati”, rekao je.
Prema njegovom mišljenju, Sarajevo ne poštuje Ustav BiH, čime dodatno doprinosi političkoj nestabilnosti i blokadama.
Kritike na račun Ustavnog suda BiH
Dodik je posebno kritikovao Ustavni sud BiH, navodeći da se u toj instituciji ne poštuju zakoni i starosna ograničenja sudija.
-
“Predsjednica Ustavnog suda BiH ima 72 godine, a po Ustavu može da ima najviše 70 godina. Samo ne razumijem neke pravnike iz Banje Luke koji nasjedaju na tu priču, kako je to Sud”, izjavio je Dodik.
Ove tvrdnje su dio šire kritike RS prema Ustavnom sudu BiH, koji se u posljednjim godinama našao u fokusu političkih sukoba između Sarajeva i Banje Luke.
Političke posljedice Dodikovih izjava
Dodikove izjave o “uzaludnoj borbi za stabilizaciju BiH” mogu imati šire političke implikacije, posebno u kontekstu trenutnih odnosa između entiteta i međunarodne zajednice.
📌 Moguće posljedice:
✔ Dalja radikalizacija političke scene u BiH
✔ Pojačane tenzije između Sarajeva i Banje Luke
✔ Reakcije međunarodnih aktera, posebno EU i SAD
✔ Unutrašnja politička previranja u RS
Njegov nastup dolazi u osjetljivom trenutku, dok se Bosna i Hercegovina suočava s nizom političkih i pravnih izazova, uključujući blokade institucija, odluke visokog predstavnika i pitanje evropskih integracija.
Zaključak: Kraj političkog optimizma?
Dodikova izjava odražava sve pesimističniji stav političkih lidera u BiH kada je riječ o budućnosti zemlje.
-
“Ako BiH nije mogla uspjeti kroz Dejton, onda ne može nikako”, poruka je koja sugeriše dublju političku rezignaciju, ali i potencijalnu pripremu za dalja politička pregrupisanja unutar BiH.
Kako će na ove izjave reagovati politički partneri i međunarodna zajednica, ostaje da se vidi. Ono što je sigurno jeste da BiH ostaje zarobljena u začaranom krugu političkih neslaganja, bez jasne vizije budućnosti.