
Hrvatska ne uvodi sankcije Dodiku, ali od Bošnjaka očekuje ustupke: Politička poruka koja izaziva zabrinutost
Tokom zvanične posjete Mostaru, premijer Republike Hrvatske Andrej Plenković ponovio je jasan stav: Zagreb neće podržati uvođenje sankcija Miloradu Dodiku, lideru Republike Srpske. Ova izjava izazvala je oštre reakcije u političkom Sarajevu, ali i šire, jer se iza diplomatskog jezika sve jasnije oslikava namjera da se bošnjački politički faktor pritisne da pristane na izborni zakon po mjeri HDZ-a BiH.
“Hrvatska vodi politiku smirivanja tenzija, ne konfrontacije,” rekao je Plenković, dodavši da ne vjeruje u uspjeh inicijative Njemačke i Austrije da se Dodiku uvedu evropske sankcije.
Politička pozadina i poruke iz Mostara
Susret Plenkovića s predsjednikom HDZ-a BiH Draganom Čovićem bio je sve, samo ne rutinski. U središtu razgovora bila je izmjena Izbornog zakona, gdje HDZ, uz podršku Zagreba, insistira na “legitimnom predstavljanju Hrvata”, što u praksi znači kontrolu izbora članova Predsjedništva BiH i delegata u Domu naroda.
“Postojeći sistem ne osigurava ravnopravnost Hrvata u BiH,” izjavio je Čović, ponovivši da je “Bošnjacima vrijeme da pokažu političku odgovornost i pristanu na kompromis.”
Premijer Hrvatske podržao je ovakav narativ i otvoreno rekao da “Bošnjaci sada treba da iskoriste trenutak i pomognu da se dogovori zakon koji će osigurati funkcionalnost zemlje.”
Ignorisanje Dodikovih prijetnji
Uprkos tome što je Milorad Dodik u više navrata negirao legitimitet Ustavnog suda BiH, prijetio secesijom i odbijao saradnju sa ključnim institucijama države, Hrvatska ne vidi razloge za kažnjavanje. Plenković to pravda “regionalnom stabilnošću” i željom da ne dođe do dodatnih podjela.
Ovakav stav, međutim, dolazi u trenutku kada čak i članice EU koje su do sada bile uzdržane, sve više pokazuju spremnost da sankcionišu Dodikove antiustavne poteze.
Zabrinjavajuće poruke za bošnjačku politiku
Iz Plenkovićevih izjava jasno se vidi da je hrvatska politika trenutno fokusirana na to da ostvari sve ciljeve HDZ-a BiH, a da pri tome koristi politički balans kao opravdanje za izbjegavanje suočavanja s Dodikovim potezima.
Ova poruka nosi više od diplomatske neutralnosti – ona jasno sugeriše da se očekuje da Bošnjaci naprave ustupke dok se lider jednog entiteta otvoreno suprotstavlja državi BiH.
Ključni naglasci Plenkovićevog nastupa:
-
“Sankcije nisu rješenje, već dijalog.”
-
“Treba osigurati funkcionalnost BiH kroz dogovor svih naroda.”
-
“Bošnjaci bi sada trebali biti otvoreni za kompromis.”
-
“Nema potrebe da se Hrvatska konfrontira s Dodikom.”
Politički balans ili pritisak?
U pozadini svega ostaje pitanje: da li Hrvatska koristi Dodikovu retoriku kao alat za dodatni pritisak na Bošnjakeda popuste u pregovorima oko izbornog zakona? Dok Plenković govori o stabilnosti, ignorisanje Dodikovih prijetnji mnogima izgleda kao prikrivena strategija dvostrukih standarda.
Mogu li se u ovakvom političkom ambijentu uopće očekivati pošteni i inkluzivni dogovori? Za sada, sve više izgleda da jedan narod treba da “popusti”, dok se drugom dozvoljava politički avanturizam bez posljedica.
Dok Zagreb poziva na kompromis, Sarajevo s pravom traži – dosljednost.