
Dok se politička scena u Bosni i Hercegovini svakim danom sve više komplikuje, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ponovo se obratio javnosti kontroverznim riječima koje su izazvale buru reakcija. Na press konferenciji u Istočnom Sarajevu, govoreći o aktuelnoj krizi i pokušaju njegovog hapšenja, Dodik je izjavio da „nije u karakteru Srba da se predaju“, te da to „može svako tumačiti kako hoće“, pa i „u Federaciji“.
„Nisam od onih koji se povlače. Nismo mi narod koji kleči, koji se predaje. To možete u Federaciji da tumačite kako god hoćete, ali nas neće slomiti ni njihova pravda ni njihova nepravda,“ izjavio je Dodik, čime je poslao snažnu poruku svojim pristalicama, ali i protivnicima. Ova izjava odmah je prepoznata kao potencijalna prijetnja i izazvala je burne reakcije u političkom Sarajevu.
Atmosfera u Istočnom Sarajevu i dalje je napeta. Policija Republike Srpske čuva prostor oko zgrade Vlade RS, dok Dodik iz nje upućuje poruke otpora i borbe za, kako kaže, „autonomiju i dostojanstvo Republike Srpske“. „Pokušavaju da me uplaše. Pokušavaju da izvrše pritisak. Ali neka znaju da neće uspjeti. Nisam sam – sa mnom je cijeli narod,“ dodao je.
Ove riječi nisu ostale nezapažene. U Federaciji BiH, mnogi su ovu izjavu protumačili kao otvoreno prizivanje sukoba i poziv na neposlušnost prema državnim institucijama. Političari iz Sarajeva poručuju da „zakoni važe za sve“ i da „neće dozvoliti da bilo ko, pa ni Dodik, bude izvan domašaja pravde“.
Međunarodna zajednica ostaje uzdržana, ali poziva na smirenost. Ambasade ključnih zapadnih zemalja u BiH izražavaju zabrinutost zbog sve češćih prijetnji destabilizacijom i insistiraju na poštovanju institucija i pravnog poretka. Visoki predstavnik Christian Schmidt, čije odluke Dodik ne priznaje, ponovo je upozorio da „neće dozvoliti razgradnju države“.
„Kome da se predam? Sarajevu? Sudovima koji su pod kontrolom stranaca? Neću, gospodo,“ istakao je Dodik na kraju svog obraćanja. Jasno je da predsjednik RS-a neće napraviti ni korak unazad i da trenutna situacija ide ka ozbiljnoj institucionalnoj blokadi.
Reakcije građana su podijeljene. Dok jedni vide Dodika kao simbol otpora i borca za prava srpskog naroda u BiH, drugi ga smatraju glavnim krivcem za tenzije koje ponovo potresaju zemlju. U svakom slučaju, tenzije ne jenjavaju, a politički akteri na obje strane sve više dižu ton.
Hoće li Bosna i Hercegovina pronaći snagu da riješi ovu krizu političkim putem ili će se situacija pogoršati – pitanje je na koje niko trenutno nema odgovor. Ono što je sigurno jeste da se zemlja nalazi na prekretnici, gdje će svaka riječ, svaka odluka i svaki potez imati težinu sudbinske važnosti.
#Dodik #BiH #RepublikaSrpska #Federacija #IstočnoSarajevo #PolitičkaKriza #SIPA #Schmidt #Prijetnje #DešavanjaBiH