
U najnovijem razvoju političko-bezbjednosne krize u Bosni i Hercegovini, grupa generala Oružanih snaga BiH iz reda srpskog naroda uputila je pismo u kojem izražavaju otvorenu pobunu protiv ministra odbrane Zukana Heleza. Povod za ovu pobunu jeste naredba Ministarstva odbrane BiH kojom se Miloradu Dodiku, Radovanu Viškoviću i Nenadu Stevandiću zabranjuje pristup vojnim objektima, uključujući i kasarnu “Kozara” u Banjoj Luci.
Generali tvrde da se ovim potezom krše zakonske i ustavne nadležnosti, jer – kako navode – ministar odbrane nema pravo samostalno da donosi ovakve odluke. Prema njihovom stavu, samo Predsjedništvo BiH kao vrhovni komandant OSBiHmože donijeti zabranu pristupa bilo kojem civilnom licu. Oni tvrde da je ovdje riječ o “političkom obračunu” koji narušava profesionalnost i neutralnost vojske.
S druge strane, Zukan Helez brani svoju odluku navodeći da je sve urađeno u skladu sa zakonom, te da se ne radi o političkom progonu, već o mjeri zaštite državnih institucija. Podsjeća da su protiv pomenutih političara raspisane zvanične potjernice zbog njihovog neodazivanja na pozive pravosuđa BiH i njihovog direktnog učešća u nezakonitom pokušaju rušenja ustavnog poretka države.
“Ja neću dozvoliti da bilo koji bjegunac od zakona, koji ne priznaje institucije BiH, paradira po vojnim objektima ove države”, izjavio je Helez, dodajući da bi prećutkivanje i nepostupanje u ovom slučaju značilo saučesništvo.
Ono što posebno zabrinjava jeste činjenica da su pojedini generali – umjesto da štite zakonitost i poredak – stali u zaštitu ljudi koji se nalaze pod istragom i bijegu od zakona, što može imati ozbiljne posljedice po vojnu strukturu i njen integritet.
Helez je već najavio da će pokrenuti disciplinske mjere protiv svih vojnih lica koja, kako kaže, zloupotrebljavaju uniforme i mandate da bi štitili političare koji su direktno odgovorni za antidejtonsko i antiustavno djelovanje.
Istovremeno, iz kabineta Predsjedništva BiH nije bilo konkretne reakcije, što dodatno podgrijava spekulacije o političkoj polarizaciji na najvišem nivou. Međunarodna zajednica pažljivo prati razvoj događaja, a EUFOR je najavio da će u slučaju pogoršanja bezbjednosne situacije reagovati preventivno.
Ovaj slučaj ponovo otvara pitanja o tome kolika je stvarna snaga državnih institucija u BiH kada pojedine strukture unutar sistema javno osporavaju odluke civilne vlasti i staju na stranu političkih aktera koji ne priznaju ustavni poredak.
Ako se vojska jedne države podijeli po političkoj liniji, to nije više vojska naroda, već alat jedne strane – poručuju brojni analitičari, podsjećajući da BiH ne smije sebi dozvoliti luksuz urušavanja jednog od posljednjih stubova državnosti.
U svakom slučaju, naredni dani će pokazati da li će institucije ostati dosljedne, ili će popustiti pod pritiskom unutrašnjih pobuna i vanjskih uticaja.
#BosnaHercegovina #ZukanHelez #OruzaneSnageBiH #Dodik #Višković #Stevandić #PolitičkaKriza #Državnost #Pravda #Bezbednost