
Narodna skupština Republike Srpske danas je potvrdila veto koji je uložila Željka Cvijanović, članica Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda, na odluku kojom se Bosna i Hercegovina planirala priključiti Deklaraciji o Ukrajini, donesenoj povodom druge godišnjice ruske invazije. Iako se očekivalo da će opozicija možda pružiti otpor, desilo se suprotno – većina poslanika, uključujući i one iz opozicionih redova, podržala je veto, čime su omogućili njegovo upućivanje Predsjedništvu BiH na ponovni razmatranje.
Ova odluka dolazi nakon intenzivnog političkog pritiska koji je SNSD u proteklim danima vršio na opozicione stranke, optužujući ih da bi neprihvatanjem veta “izdali nacionalne interese Republike Srpske”. Upravo pod tom vrstom pritiska, mnogi su odlučili igrati na sigurno, kako bi izbjegli etikete “izdajnika”, koje se lako lijepe u javnom diskursu kada se radi o ovako osjetljivim temama.
Veto se odnosi na deklaraciju koja, između ostalog, potvrđuje podršku Ukrajini, osuđuje rusku agresiju i poziva na očuvanje teritorijalnog integriteta suverenih država. Za SNSD i njihove pristalice, takva deklaracija predstavlja “uvlačenje BiH u antiruski blok” i, kako tvrde, neprihvatljiv izlazak iz neutralne spoljnopolitičke pozicije koju bi BiH, po njihovom mišljenju, trebala zauzimati.
Zanimljivo je da su i opozicioni lideri danas izbjegavali dublju raspravu o samoj suštini deklaracije, usmjeravajući pažnju na “važnost jedinstva” i potrebu da se “ne izlazi iz okvira dogovorenih mehanizama”. Drugim riječima, i oni su podlegli narativu o vitalnom entitetskom interesu, iako bi se moglo diskutovati da li se zaista radi o interesu entiteta ili o političkom manevru jedne stranke.
U raspravi koja je prethodila glasanju, čulo se mnogo poznatih fraza: “moramo biti jedinstveni”, “branimo Dejton i Ustav”, “nećemo da BiH bude antiruska”. Ono što se nije čulo jesu konkretni argumenti koji bi objasnili kako tačno Deklaracija o Ukrajini ugrožava Republiku Srpsku. Uprkos tome, podrška je uslijedila gotovo jednoglasno.
Za SNSD, ovo je politička pobjeda. Potvrda veta sa podrškom opozicije omogućava im da predstave ovu odluku kao konsenzusnu i legitimnu, što im dodatno učvršćuje poziciju. Za opoziciju, to je pokušaj da izbjegnu novo medijsko i političko razapinjanje. No, u očima dijela javnosti, to može izgledati kao kapitulacija i izostanak hrabrosti da se vodi politika zasnovana na principima, a ne na strahu.
U narednim danima vidjet ćemo kako će reagirati međunarodna zajednica i ostale političke snage u BiH. Odluke o spoljnopolitičkom usmjerenju zemlje sada su, više nego ikad, taoci unutarpolitičkih kalkulacija. A građani? Oni ostaju posmatrači političke predstave u kojoj se istina i interes često zaklanjaju iza floskula o jedinstvu i vitalnim interesima.
#NSRS #ŽeljkaCvijanović #veto #DeklaracijaUkrajina #SNSD #opozicijaRS #spoljnaPolitikaBiH #vitalniInteres #RusijaUkrajina #BosnaHercegovina