Kašalj može, ali i ne mora, učinkovito potaknuti srce na ponovni pravilan rad. Jedna popularna mjera samopomoći na Internetu za srčani udar preporučuje da snažan kašalj može pomoći u ponovnom uspostavljanju pravilnog otkucaja srca. Predlaže da se prije svakog snažnog kašlja udahne i to ponovi svake dvije sekunde kako bi se pomoglo srcu.
Unatoč tome, stručnjaci tvrde da je takav naputak užasno pogrešan i da ga se nije za pridržavati. Napominju da niti jedna reanimacijska ili kardiološka organizacija ne podržava takve preporuke. Dok prisilno kašalj može pomoći ako postoji sumnja na opstrukciju grla, u slučaju bolova u prsima može naposljetku pogoršati problem. Kada govorimo o srčanom zastoju onda moramo imati na umu da pacijent pada u nesvijest i ne može kašljati jer nema života bez održivih kontrakcija koje je pokrenula sama priroda.
Budite mirni, nazovite hitnu i popijte jednu dozu od 300 mg. Tableta aspirina. Ako je netko tamo, neka vas natjera da legnete prema savjetu kardiologa jer se time ne dopušta otpor protoku krvi i olakšava rad srca. Naime, 80 posto iznenadnih srčanih zastoja događa se izvan medicinskih ustanova i u nekoliko minuta nastupa smrt zbog nedostatka kisika i hranjivih tvari iz zaustavljenog srčanog mišića.
Ostanite mirni, nazovite hitnu i popijte jednu dozu od 300 mg. tableta aspirina. Dopustite nekome da vas polegne ako je moguće kako bi se otpor protoka krvi smanjio prema kardiolozima. Naime, 80 posto iznenadnih srčanih zastoja događa se izvan zdravstvenih ustanova, a bez opskrbe srca kisikom i hranjivim tvarima zbog zaustavljanja otkucaja smrt može nastupiti za nekoliko minuta.
Nakon toga se mogu pojaviti simptomi poput blijede, znojne kože, mučnine i povraćanja. Međutim, važno je shvatiti da se ne moraju svi ti znakovi pojaviti. Stoga srčani udar može nastupiti bez ikakve boli. Štoviše, svi gore navedeni simptomi mogu biti uzrokovani drugim (i često benignim) bolestima i stanjima. Ako imate srčani udar, odmah lezite. Nemojte se oznojiti ako sumnjate da ga imate na temelju preliminarnih simptoma uključujući bol u prsima, ubrzan rad srca i otežano disanje – postoje smjernice kojih se morate pridržavati.
Ostanite mirni, nazovite 911 i uzmite jednu dozu od 300 mg. Ako je netko oko vas neka vas ta osoba postavi u vodoravni položaj jer to smanjuje otpor protoka krvi i olakšava rad srca prema kardiolozima. Naime, 80% iznenadnih srčanih zastoja događa se izvan radnih mjesta u zdravstvu i bez cirkulacije kisika i hranjivih tvari zbog prekida opskrbe smrt može nastupiti u roku od nekoliko minuta.
Rana reanimacija koja se može pohvaliti jednominutnom do dvominutnom masažom srca je učinkovita intervencija s visokim postotkom preživljavanja. Uobičajeni simptomi srčanog udara ili infarkta su sljedeći: Neudobnost u prsima može trajati nekoliko minuta ili se javljati i nestajati, obično stezanje ili pritisak (ponekad: bol) – bilo da je oštar ili tup, intenzivan (ili ne jako), kratkotrajan. živio nekoliko sati.
Srčani bolesnici također trebaju potražiti pomoć ako bol ne prestane nakon dvije minute. Kad ste sami Ako sumnjate da netko ima srčani udar, važno je odmah nazvati Hitnu jer će ta osoba trebati stručnu pomoć i ne treba odgađati. U slučaju da ste daleko od zdravstvene ustanove, a posjedujete vozilo, optimalnija je opcija da pacijenta odvezete u bolnicu kako ne biste gubili vrijeme koje je vrlo dragocjeno. Tijekom cijelog ovog procesa s pacijentom, ključno je da pojedinac ostane vrlo miran i točno slijedi preporučene smjernice.
I srčani bolesnici trebali bi potražiti pomoć ako bol potraje dulje od dvije minute. Ako se nađete u ovoj situaciji, onda očito ne oklijevajte nazvati Hitnu pomoć – ovoj osobi treba hitna stručna pomoć. U slučaju da ste daleko od bilo koje medicinske ustanove i imate automobil, više bi vam uštedjelo vrijeme voziti pacijenta u bolnicu. Tijekom cijelog procesa s pacijentom nemojte paničariti i točno slijedite korake.
Također, srčani bolesnici trebali bi potražiti pomoć ako bol ne prolazi za dvije minute. Kad ste sami Ako mislite da netko ima srčani udar, odmah se javite Hitnoj pomoći jer toj osobi upravo u ovom trenutku treba stručna pomoć. Ako ste daleko od bilo koje medicinske ustanove, a imate vlastito vozilo, možda bi vam više vremena uštedjelo transportirati pacijenta do bolnice. Tijekom svega ovoga s pacijentom, imperativ je da ostanete mirni i da se točno pridržavate preporučenog.