Starenje će svakoga dočekati jer to je proces koji se odvija iz sekundu u sekundu kroz cijeli život. U ovim površnim vremenima mnogi koriste botoks i plastične operacije da to prikriju, ali to se ne može zauvijek raditi. Danas otkrivamo malo više o starenju.
- Univerzalna je istina da nitko od nas u potpunosti ne cijeni brzi protok vremena, neizbježnost starenja i eventualnu odsutnost iz samog života. Mnogi pojedinci djeluju pod iluzijom da “imaju vremena”, sve vrijeme dok netko pljesne rukama.
Stoga je mudro mentalno se pripremiti za transformacije koje će se dogoditi u našim kasnijim godinama. U ovoj ćemo raspravi ispitati godinu u kojoj proces starenja počinje dobivati zamah. Istraživači su došli do značajnog otkrića koje sugerira da proces ljudskog starenja nije postupan fenomen; nego se odvija u dvije odvojene ubrzane faze, pri čemu se jedna faza javlja u dobi od 44 godine, a sljedeća faza u dobi od 60 godina.
Ova revolucionarna studija, objavljena u časopisu Nature Aging, rezultat je suradnje znanstvenika sa Sveučilišta Stanford i Tehnološkog sveučilišta Nanyang u Singapur. Studija koja je uključivala 108 sudionika pokazuje da ljudski proces starenja ne napreduje linearno; umjesto toga, manifestira se kao nagli prijelazi.
- Prva značajna tranzicija zabilježena je u dobi od 44 godine, u kojoj točki različite molekularne promjene, poput modifikacija RNK, proteina i mikrobioma, postaju jasno vidljive. Kakve to posljedice ima na tijelo?
Tijekom tog razdoblja, postoji značajno smanjenje tjelesne sposobnosti da metabolizira kofein i alkohol, što rezultira povećanim rizikom od ozljeda mišića i porastom tjelesne masti. Dodatno, promjene u proteinima bitnim za očuvanje integriteta tkiva postaju izraženije, što potencijalno dovodi do promjena na koži, mišićima i kardiovaskularnom sustavu.
Nakon što navrše 60 godina, pojedinci se susreću s kasnijim valom starenja kojeg karakterizira drugo razdoblje brzih fizičkih promjena. Tijekom ove faze, vjerojatnost suočavanja s ozbiljnim zdravstvenim problemima, kao što su kardiovaskularne bolesti, komplikacije bubrega i dijabetes tipa 2, značajno raste.
Koje se strategije mogu primijeniti? Stručnjaci zagovaraju promjene načina života kako bi se ublažili učinci starenja. Smanjenje unosa alkohola, povećanje tjelesne aktivnosti i oprez pri odabiru prehrane—osobito u pogledu ugljikohidrata i hidratacije—mogu pridonijeti održavanju funkcije bubrega. Iako se očekivalo da će ubrzano starenje kod žena biti povezano s menopauzom, koja se obično javlja između 45. i 55. godine, istraživanja pokazuju da su slični obrasci starenja vidljivi i kod muškaraca.
- Ovo otkriće sugerira da je prijelazna faza oko 55. godine zajedničko iskustvo za oba spola. Ključno je usvojiti učinkovite strategije za rješavanje problema povezanih sa starenjem. Kako bi se adekvatno pripremili za ove značajne faze, stručnjaci preporučuju sljedeće radnje:
Tijekom 40-ih godina naglasak treba staviti na prehranu, smanjenje unosa alkohola i povećanje razine tjelesne aktivnosti. Kako pojedinci dosegnu svoje 60-e, ključno je smanjiti unos ugljikohidrata, održavati pravilnu hidrataciju i prihvatiti aktivniji stil života. Ova inovativna studija otkriva da se proces starenja ne odvija postupno; nego se predstavlja u dva velika vala u dobi od 44 i 60 godina.
Shvaćanjem ovih promjena čovjek se može učinkovitije pripremiti i zaštititi svoje zdravlje tijekom ovih vitalnih faza. Rijetko je postignuće za pojedince postići tako ugledan status na dva kontinenta u kratkom razdoblju, razliku koju je Samuel Coleridge-Taylor uspješno postigao. Osjećate li nakon buđenja osjećaj umora, letargije i manjka energije?
Ovi znakovi mogu biti povezani s proljetnim umorom. Unatoč tome, ključno je biti oprezan jer takvi simptomi mogu značiti ozbiljniji temeljni problem. Usred opsežne rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i priznati da ovaj umor može biti pokazatelj ozbiljnijih temeljnih zdravstvenih problema.
Čimbenici koji pridonose produljenom umoru mogu uključivati neadekvatnu prehranu, nedovoljnu tjelesnu aktivnost, poremećaj rada štitnjače, anemiju i kronične bolesti. Kada osjećate umor unatoč dovoljnom sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao mogući čimbenik koji doprinosi. Ovaj aspekt ima posebnu važnost za osobe u dobi od 45 godina i više, one kategorizirane kao osobe s prekomjernom tjelesnom težinom i sve osobe s obiteljskom poviješću dijabetesa.
Simptomi depresije nadilaze puki emocionalni nemir; često se manifestiraju kao kronični umor i uporan osjećaj iscrpljenosti. Ovaj problem povezan s mentalnim zdravljem nadilazi puki osjećaj tuge i može se očitovati kroz fizičke simptome poput kroničnog umora, poremećaja spavanja i smanjenog apetita.
Kako bi se poboljšala opća dobrobit i održala optimalna razina energije, preporuča se uključiti više raznovrsnih svježih namirnica u prehranu, posebno one koje obiluju vitaminom C. Nadalje, ključno je dati prednost vitaminima B kompleksa i vitaminu D, jer oni značajno doprinose jačanju živčanog sustava i održavanju optimalne energetske ravnoteže.
- Uz to, preporučljivo je smanjiti konzumaciju šećera i prerađene hrane kako bi se izbjegao nagli porast energije koji je praćen naglim padom i posljedičnim umorom. Druga mogućnost koja zaslužuje pozornost je vježba.
Iako se u početku možda ne čini kao najprivlačniji izbor, održavanje redovite rutine tjelesne aktivnosti može značajno poboljšati emocionalno blagostanje i podići razinu energije. Prema Vijesti.me, uvrštavanje svakodnevnih šetnji na otvorenom u svoju rutinu preporučuje se kao korisna praksa.