Moždani udar je katastrofalna stvar i mnogi ljudi se jedva izvuku živi iz toga. Dosta se simptoma može uočiti na vrijeme, a reagovati odmah je od značaja. Danas otkrivamo simptome ovog oboljenja.
- U području različitih bolesti i s njima povezanih stopa smrtnosti, moždani i srčani udari spadaju među najčešće. Posebno je zabrinjavajuća sve češća pojava ovih incidenata kod mlađih osoba.
Godišnje 55 000 žena više nego muškaraca podlegne moždanom udaru, što je statistika koja izaziva veliku zabrinutost. Unatoč tome što muškarci općenito konzumiraju više alkohola i vode manje zdrav način života, žene su i dalje osjetljivije na moždani udar. Pažljivim praćenjem simptoma moguće je prepoznati znakove moždanog udara kod žena.
Međutim, točni razlozi sve većeg broja moždanih udara kod žena nisu u potpunosti razjašnjeni. Čini se da razlike u očekivanoj životnoj dobi između spolova igraju značajnu ulogu, posebno imajući u vidu da stope smrtnosti povezane s moždanim udarom općenito rastu s dobi.
Moždani udar se događa kada se začepe krvne žile koje opskrbljuju mozak kisikom. Ova blokada sprječava pristup mozga potrebnom kisiku, što dovodi do smrti moždanih stanica. Moždani udari mogu se manifestirati u različitim oblicima na temelju njihovih uzroka: ishemijski moždani udar, koji nastaje zbog krvnog ugruška; hemoragijski moždani udar, koji je posljedica rupture krvnih žila; i prolazni ishemijski napad (TIA), koji se često naziva mini-moždani udar, uzrokovan privremenim ugruškom.
- Manji moždani udar djeluje kao ključni signal upozorenja za moguću pojavu težih moždanih udara u budućnosti. Nepoštivanje ovog upozorenja može značajno utjecati na nečiji opstanak.
Duljina manjeg moždanog udara može trajati od samo nekoliko trenutaka do nekoliko dana, naglašavajući kritičnu nužnost dobivanja medicinske pomoći. Veliki broj žena ne shvaća da su doživjele manji moždani udar, što naglašava važnost prepoznavanja njegovih simptoma. Na taj način se može zatražiti hitna liječnička pomoć, što može smanjiti vjerojatnost ozbiljnijih moždanih udara koji mogu dovesti do trajnih zdravstvenih problema.
Ključno je priznati da svaki znak ili simptom moždanog udara treba tretirati s najvećom razinom ozbiljnosti, zahtijevajući hitnu hitnu pomoć. I muškarci i žene dijele nekoliko zajedničkih čimbenika rizika za moždani udar, kao što su kardiovaskularne bolesti, visoke razine kolesterola, hipertenzija, pretilost, nedovoljna tjelesna aktivnost, zlouporaba tvari i pušenje.
- Određeni čimbenici rizika povezani s dijabetesom mogu povećati šanse za moždani udar kod žena. To uključuje čimbenike kao što su trudnoća, korištenje kontracepcijskih pilula, hormonska nadomjesna terapija (HNL) i pitanja mentalnog zdravlja.
Iako oba spola pokazuju slične simptome moždanog udara, tipični znakovi uključuju zbunjenost, glavobolju, slabost, vrtoglavicu i probleme s vidom. Utrnulost je jedan od mogućih simptoma, no žene se također mogu susresti s raznim drugim simptomima poput boli, mučnine ili povraćanja zbog promjena u ponašanju, halucinacija, nesvjestice, nedostatka zraka, štucanja i osjećaja uznemirenosti.
Važno je razmotriti različite učinkovite strategije za prevenciju moždanog udara. Ključni pristupi uključuju redovite preglede za dijabetes, održavanje zdrave težine, praćenje razine kolesterola i osiguravanje 7 do 8 sati sna svake noći. Bavljenje promjenama raspoloženja i depresijom je ključno jer ti elementi mogu povećati rizik od moždanog udara.
- Dodavanje maslinovog ulja vašem kuhanju može pružiti značajne zdravstvene prednosti, a obraćanje pozornosti na glavobolje važno je za prepoznavanje teških migrena koje bi mogle zahtijevati liječničku pomoć.
Štoviše, savjetuje se kontrolirati stres redovitim 20-minutnim vježbama, a važno je pratiti krvni tlak tijekom trudnoće ili prije korištenja kontracepcijskih metoda. Rano otkrivanje može uvelike smanjiti štetne učinke moždanog udara. Međutim, važno je razumjeti da učinci moždanog udara mogu biti izuzetno štetni za bilo koga.
Ti učinci mogu uključivati probleme s govorom, promjene u ponašanju, kognitivne poteškoće kao što su izazovi s rješavanjem problema i gubitak pamćenja, kao i fizičke probleme poput paralize. Ozbiljnost moždanog udara, potrebno trajanje liječenja i određena regija mozga na koju je utjecao utječu na stupanj ovih učinaka.
Ako se moždani udar dogodi u lijevoj hemisferi mozga, može rezultirati poteškoćama s jezikom i govorom, sklonošću opreznom ponašanju i pogoršanjem problema s pamćenjem tijekom vremena. Nasuprot tome, moždani udar koji zahvaća desnu hemisferu može dovesti do problema sa zdravim rasuđivanjem, problema s pamćenjem i problema u prostornoj percepciji.
- Ako je zahvaćen mali mozak, koji je ključan za ravnotežu, to može uzrokovati nepravilne reflekse, vrtoglavicu i poteškoće u održavanju ravnoteže. Rehabilitacijska terapija i sudjelovanje logopeda bitne su komponente puta oporavka nakon moždanog udara.
Ljudima koji su pretrpjeli moždani udar često je potrebna pomoć u svakodnevnim poslovima kao što su jelo, kupanje i odijevanje. Doživljeni moždani udar može rezultirati značajnim promjenama u načinu života. Osobe koje su pretrpjele moždani udar trebaju promijeniti način života.
- Za one koji su se ranije bavili nezdravim prehrambenim navikama od presudne je važnosti da promijene ta ponašanja i više paze na svoje zdravlje kako bi spriječili povratak koji bi mogao dovesti do težih posljedica.