Za probavu se uvijek preporučuje visoka konzumacija voća jer voće ima dosta vlakana. Mnogi ljudi jedu jabuke, suhe šljive, datule i razno voće koje pomaže kod probave i zdravih crijeva. Danas otkrivamo šta jedan doktor ima da kaže o tome.
- Ljudsko tijelo je složen i sofisticiran sustav koji optimalno funkcionira kada svi njegovi organi obavljaju svoje uloge i kada mu osiguramo sve što mu je potrebno. Danas dijelimo neke korisne savjete. Naša tijela zahtijevaju povremeno prirodno čišćenje.
Doktor Dejan Čubrilo, istaknuta osoba sportske medicine i profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu, dao je temeljito i jednostavno pojašnjenje čestih zabluda o detoksikaciji. Iako postoji mnoštvo savjeta o ovoj temi na internetu, važno je biti oprezan pri primjeni ovih preporuka.
Detoksikacija je u posljednje vrijeme stekla značajnu popularnost, ali ja je smatram više od kratkotrajnog trenda usmjerenog na kratkoročna rješenja kao što je post ili konzumacija određenih sokova u ograničenom trajanju. Pozitivni učinci konzumacije voća dobro su utvrđeni, a mogu poboljšati zdravlje ako se konzumiraju umjereno.
Umjesto da se na nju gleda kao na privremeni pothvat, detoksikaciju treba promatrati kao stalnu i sustavnu praksu. Prekomjerna količina toksina u našim tijelima označava neravnotežu, zbog čega je bitno utvrditi temeljni uzrok ove neravnoteže, osobito kada proizlazi iz zanemarene prehrane. Loša probava može dovesti do proliferacije štetnih mikroorganizama poput bakterija i gljivica u nehigijenskim uvjetima.
- Dr. Čubrilo ističe nužnost ne samo unaprjeđenja razvoja lijekova, već i njegovanja okruženja koje ograničava rast ovih mikroorganizama. Osobe s masnom jetrom sigurno će osjetiti više razine inzulina, s obzirom na to da inzulin igra ključnu ulogu u nakupljanju masti u jetri.
Bitno je prepoznati da proizvodnja kolesterola nije izravno potaknuta konzumacijom hrane. Ipak, redovita konzumacija hamburgera i ćevapa može poremetiti probavu, što dovodi do povišene razine inzulina i posljedično povećane proizvodnje kolesterola u jetri. Tipično, oni s povišenim razinama inzulina također pokazuju više razine kolesterola.
Iz moje perspektive, razina kolesterola od 6 nije sama po sebi velika briga. Umjesto toga, predlažem da se pojedinci klone navika koje pridonose nakupljanju kolesterola. Kako biste poboljšali svoj izbor prehrane, razmislite o dodavanju antioksidansa u svoje obroke. Konzumacija umjerenih porcija voća i povrća, obično u rasponu od 50 do 100 grama, može osigurati ove korisne spojeve.
Ove hranjive izvore antioksidansa možete postupno uvoditi u svoju svakodnevnu prehranu. Biljke daju živopisne i atraktivne plodove koji imaju izvanrednu sposobnost snižavanja razine kolesterola. Pomno pratimo odabir hrane kako bismo ograničili pretjeranu konzumaciju šećera, štiteći našu gušteraču od preopterećenja masnoćama.
- Kako bismo poboljšali okus, dodajemo izmjerenu količinu masnoće i pritom pazimo da ne prijeđemo ovaj prag. Osim toga, prednost dajemo dobrobiti naših žučnih kanala tako što jelima dodajemo začinsko bilje i ponekad si prepuštamo limunadu od đumbira.
Priprema ovih napitaka uključuje niz koraka koji obuhvaćaju miješanje, cijeđenje i pročišćavanje. Međutim, mnogi potrošači i dalje nisu sigurni kako ta pića utječu na tijelo. Ključno je naglasiti da ovi sokovi mogu uzrokovati značajno povećanje razine inzulina, slično učincima uočenim u testu opterećenja glukozom.
Kao rezultat toga, proces razgradnje masti postaje sve veći izazov, što dovodi do nakupljanja kolesterola u jetri i skladištenja viška masti. Stoga je preporučljivo ograničiti unos ovako pripremljenih sokova jer se ne preporuča prekomjerna konzumacija. Iz moje perspektive, ne podržavam sokove osim ako ne sadrže vlakna i sjemenke za ublažavanje opterećenja gušterače.
- Ako sok nije dostupan, prikladna alternativa je konzumiranje voća i povrća namijenjenog cijeđenju soka. Međutim, pojavljuje se povezana zabrinutost: što ako vaš probavni sustav ne može podnijeti ovu hranu?
Osim toga, važno je prepoznati da stres može smanjiti želučane enzime. Konzumacija masnoća je zabranjena, a sva jela treba pripremati bez maslinovog ulja, badema ili lješnjaka. Upravljanje toksičnom jetrom zahtijeva minimaliziranje stresa na organu, dok se ostavlja dovoljno vremena za ozdravljenje i detoksikaciju.
Za pojedince koji jedu meso, preporučuje se odabir kuhanih varijanti i uključivanje povrća u obroke. Nadalje, savjetuje se suzdržati se od konzumiranja jaja tijekom razdoblja detoksikacije. Mlijeko također treba isključiti tijekom cijelog procesa, a osobe starije od 30 godina trebaju razmisliti o potpunom izbjegavanju mlijeka.
- Nakon konzumiranja mliječnih proizvoda, tijelo se suočava s velikim izazovom detoksikacije, što zahtijeva pomak iz stanja neaktivnosti u stanje aktivnosti crijeva. Ključni pokazatelj ovog prijelaza je pojava pražnjenja crijeva, s barem jednom dnevnom stolicom.
S druge strane, metabolizam se odnosi na sposobnost tijela da pretvori unesene hranjive tvari u energiju. Važno je napomenuti da brzi metabolizam nije jednak čestim odlascima u zahod; umjesto toga, označava učinkovitu pretvorbu energije. Nasuprot tome, nekoliko pražnjenja crijeva tijekom dana može ukazivati na poteškoće u pravilnom probavljanju hrane.
- Dr. Čubril ističe da konzumacija samo jedne datulje ili smokve može značajno pomoći u čišćenju crijeva. Služi kao učinkovit buldožer i bager, a može se potopiti u vodu prije jela prije spavanja. Ova metoda djeluje umirujuće i omogućuje temeljito čišćenje crijeva i žuči.