Nokti su ženama nešto što mogu ukrašavati, a muškarcima često obaveza jer ih moraju skraćivati i održavati. Međutim, nokti mogu biti pokazatelj zdravlja. Danas otkrivamo šta jedna doktorica kaže.
Nokti su važni za naše tijelo, služe ključnoj zaštitnoj funkciji što je podržano medicinskim dokazima koji pokazuju da štite osjetljive živčane završetke od potencijalne štete. Napravljeni od keratina, proteina koji se uglavnom nalazi u nevaskularnim područjima kože, nokti rastu na način sličan kosi, a njihov rast potječe iz dermisa.
- Sadržaj se nastavlja nakon oglasa. Lunula, zakrivljeni dio koji se vidi na većini noktiju, označava mjesto gdje se ploča nokta susreće s korijenom. Na cjelokupno zdravlje noktiju uvelike utječu hranjive tvari koje se unose kroz krvotok i učinci živčanog sustava.
Tipično, zdrav nokat izraste otprilike 0,1 mm dnevno i doživi puni ciklus obnove svakih pet mjeseci. Ploča nokta, sastavljena od keratina, svojom strukturom nalikuje zidu, s epidermalnim stanicama i keratinocitima koji su tijesno povezani poput cigli. Stres ili alergijska reakcija na lak za nokte mogu dovesti do pojave bijelih mrlja na noktima.
Elementi okoliša poput sunčeve svjetlosti i deterdženata mogu uzrokovati da nokti postanu lomljivi i suhi. Za očuvanje njihove čvrstoće savjetuje se korištenje gela za nokte. Štoviše, specifični genetski poremećaji mogu rezultirati neadekvatnim ili nepostojećim rastom noktiju, što je često povezano s nasljednim sindromima. Osim toga, promjene na noktima mogu signalizirati moguće zdravstvene probleme ili nedostatke bitnih vitamina i minerala.
- Žuta ili zelena promjena boje na noktima može ukazivati na infekciju ili druge zdravstvene probleme, poput dijabetesa ili astme. Uočljive promjene na noktima često predstavljaju različita stanja kože.
Štoviše, izbočina na noktima može ukazivati na potrebu za medicinskom njegom. Često grickanje noktiju, nazvano onihofagija, može proizaći iz različitih razloga, uključujući stres, genetske čimbenike ili čak može upućivati na temeljno stanje. Ako se uoče bilo kakve nepravilnosti na vašim noktima, preporučuje se savjetovanje sa zdravstvenim radnikom radi daljnje procjene.
DODATNI MATERIJAL:
Stanje nečijih noktiju ponekad može odražavati cjelokupno zdravlje osobe. Nokti, koji se smatraju dodacima, produžeci su kože koji tvore nabor nokta na vrhovima prstiju na rukama i nogama. Kada nokti imaju abnormalnosti ili probleme, to se stanje naziva onihoza.
- Problemi s noktima mogu se očitovati ili kao neovisni poremećaji ili kao komponente šireg zdravstvenog problema. Tipično, kod zdravih mladih osoba, nokti imaju glatku teksturu, sjajni izgled i ružičastu nijansu.
U prosjeku, nokti rastu brzinom od otprilike 0,5 do 1 mm tjedno. Nokti na rukama obično ponovno izrastu u razdoblju od 3 do 6 mjeseci, dok nokti na nogama imaju sporiju stopu rasta te je potrebno oko 12 mjeseci za potpunu regeneraciju. Održavanje zdravih noktiju ključno je ne samo za izgled, već i za opću dobrobit prstiju. Nokti djeluju kao zaštitna barijera, štiteći vrhove prstiju od mogućih ozljeda i pritiska.
Rast noktiju počinje tijekom trećeg mjeseca embrionalnog razvoja i nastavlja se do završetka trudnoće, kada oni postižu svoju najveću veličinu. Ploča nokta razvija se iz utora nokta i čvrsto je pričvršćena u kožni nabor s tri strane, pri čemu gornji dio ostaje nepokriven. Obično je ovaj nepokriveni dio nokta kratak.
Smješten iznad ploče nokta i uz utor nokta je fini sloj kože poznat kao kutikula. Oblik, veličina i debljina ploče nokta mogu varirati ovisno o konstituciji pojedinca i obliku vrhova prstiju. Važno je primijetiti da se čak i kod zdravih osoba mogu pojaviti brazde ili izbočine na noktima, osobito kod starijih osoba, kada ploča nokta može izgubiti svoj sjaj i dobiti žućkasto-sivu nijansu.
- Razni vanjski i unutarnji čimbenici mogu pridonijeti oštećenju noktiju. Vanjski utjecaji sastoje se od izloženosti jakim proizvodima za čišćenje, duljeg vremena uronjenih ruku u vodu i isušujućih učinaka vrućeg zraka.
Česta primjena sredstva za uklanjanje laka za nokte može dovesti do toga da nokti postanu slabi i lomljivi. Štoviše, postupci poput grickanja noktiju i pretjeranog turpijanja mogu oštetiti ne samo nokte već i okolnu kožu.
Nekoliko unutarnjih čimbenika, uključujući dob, rasu, upotrebu određenih lijekova i moguće u kombinaciji s drugim simptomima, mogu ukazivati na mogućnost ozbiljnijeg stanja. Često zdravstveni problemi ili nedostaci u prehrani rezultiraju nepravilnim ili izobličenim noktima.