Riješiti se plijesni u kupaonici nešto je što može biti vrlo naporno, a zahtijeva dosta koncentracije. Danas vam otkrivamo neke trikove kako možete da uklonite buđ u kupatilu.
Ova neatraktivna gljivica koja se obično pojavljuje na zidovima, pločicama, fugama, pa čak i onim kutovima u kojima kao da se skriva, stvara višestruke probleme – ne samo estetske već i zdravstvene – izvor. Vrlo česta pojava što se kupaonica tiče, postoje učinkovite metode za njezino uklanjanje i zaustavljanje povratka, navodi Real Simple.
Prvi i najvažniji korak u borbi protiv plijesni je razumijevanje koji elementi pogoduju njenom postizanju. Plijesan se prvenstveno počinje razvijati zbog visoke vlage i loše ventilacije. Kada se sav taj vlažan zrak kondenzira na površinama od parnog tuša, a dio toga završi apsorbiran u zidovima jer suhozid predaje dio svoje vlage, to također završi kao stajaća voda na podu.
Posebnost ovog problema je da nestaju uvjeti za njegov rast kada se taj dio zida ukloni. Poželjno je da nakon tuširanja kupaonicu dobro prozračite kako biste se riješili vlage. Ako vaša kupaonica ima prozor, otvorite ga kako biste omogućili cirkulaciju zraka i brže osušili mokre površine. U nedostatku prozora, uključivanje ventilatora također bi bilo od pomoći u smanjenju sadržaja vlage u okolišu.
Osim otvaranja ventilacijskih prozora, održavanje kupaonice čistom i brisanje prašine također su vrlo potrebni jer prašina može biti vrlo dobar izvor za rast plijesni. Dalje od sklapanja mokrih ručnika u kupaonici, savjetuje se da te ručnike izvadite ili, još bolje, stavite na suho mjesto gdje se mogu što brže osušiti.
Osim ružnog izgleda koji proizlazi iz plijesni, kupaonska plijesan može utjecati na zdravlje cijelog kućanstva. Zdravlje ukućana može biti ozbiljno ugroženo stalnom izloženošću plijesni, što u konačnici dovodi do raznih zdravstvenih stanja kao što su alergije, respiratorne infekcije i opće bolesti. Time se naglašava važnost povremenih pregleda i uklanjanja plijesni za Vaše zdravlje i zdravlje Vaših najmilijih.
- Osim opasnog utjecaja na zdravlje, plijesan može pokvariti i razne površine u kupaonici. Zbog toga je korisno brzo reagirati i očistiti sva mjesta na kojima ste primijetili pojavu plijesni, kako biste izbjegli oštećenja u budućnosti.
Ako tražite jednostavan prirodan način uklanjanja plijesni, nanesite mješavinu koja se sastoji od tri dijela sode bikarbone i jednog dijela vodikovog peroksida. Ta je kombinacija izrazito antibakterijska i vrlo učinkovito uklanja plijesan s različitih površina. Pripremite smjesu i zatim njome premažite mjesto gdje se pojavila plijesan.
Nježno izribajte područje kako biste osigurali duboko prodiranje i potpuno uklanjanje plijesni. Nakon što završite s ribanjem, isperite područje vodom i ostavite da se samo osuši ili ga obrišite čistom krpom od mikrovlakana. Kao dodatna mjera zaštite, evo i zanimljivog trika sa svijećama. Uzmite običnu bijelu svijeću i protrljajte je između spojeva pločica. Kerozin u svijeći ostavit će tanak, vodootporan sloj na površini koji je štiti od vlage.
Istodobno će površinu između održavati osvijetljenom i, estetski, privlačnijom. Uklonite višak voska suhom krpom od mikrovlakana; zatim isperite fuge i osušite ih. Ovaj laminat, koji se uglavnom sastoji od kerozina iz svijeće, ostat će nekoliko dana i, kao rezultat toga, značajno će spriječiti povratak plijesni.
Kako bi zaštita bila dugotrajna ovaj tretman ponavljajte barem jednom mjesečno. Na taj način uklanja se plijesan, a kupaonica se štiti i pretvara u atraktivan, svjež i higijenski prostor. Jeste li znali da osmijeh nije samo univerzalni izraz sreće, već i nevjerojatan način za poboljšanje zdravlja? Studije pokazuju da smiješak može imati pozitivan utjecaj na naše fizičko i psihičko stanje.
- Kada se smiješimo, pokrećemo bezbroj mišića lica koji šalju impulse u mozak napajajući ga da oslobodi neurokemijske tvari odgovorne za sreću kao što su dopamin, endorfini i serotonin.
Ovi hormoni pomažu u smanjenju razine stresa, ublažavanju boli i poboljšanju raspoloženja; razlog zašto se za osmijeh uvijek kaže da je besplatna “terapija”. Štoviše, osmijeh je zarazan. Kad vidimo da se netko smiješi, skloni smo mu nesvjesno uzvratiti osmijeh jer je to naš empatijski odgovor. Kada se nekome nasmiješite, velika je vjerojatnost da će vam on ili ona uzvratiti osmijehom i time pokrenuti lančanu reakciju pozitivnih emocija.