U ovom ćemo članku istražiti vodikov peroksid, koji se često naziva jednostavno vodikom, a koji se smatra sigurnim i prirodnim antiseptikom koji je vitalan za svako kućanstvo. Ne samo da je pristupačan, već je i vrlo učinkovit u dezinfekciji rana i može poslužiti u brojne praktične svrhe u kući. U nastavku predstavljamo niz jednostavnih i korisnih primjena vodika koje vam mogu pomoći u održavanju vašeg životnog prostora čistim i zdravim. Uklonite bakterije iz voća i povrća.
- Jedna vrlo učinkovita tehnika za smanjenje mikroorganizama koji uzrokuju bolesti na površinama voća i povrća je korištenje otopine vodikovog peroksida od tri posto. Pomiješajte jednake količine vode i vodikovog peroksida, a zatim u tu smjesu uronite voće i povrće. Ostavite ih da se namaču 10 minuta, a nakon toga ih dobro isperite čistom vodom. Mnogi proizvodi za ispiranje usta sadrže vodik u svojim formulacijama. Dakle, zašto ga ne iskoristiti u ovu svrhu po pristupačnijoj cijeni?
Kombiniranjem jednakih dijelova tri posto vodika i vode, možete napraviti vodicu za ispiranje usta sličnu onima koje možete pronaći u maloprodajnim trgovinama. Osim sposobnosti dezinfekcije, još jedna prednost je što može pomoći u nježnom izbjeljivanju zubi. Kada vam ponestane sredstva za čišćenje stakla, vodik može poslužiti kao izvrsna alternativa za postizanje besprijekornog ogledala. Samo poprskajte papirnati ručnik s 3 posto vodikovim peroksidom i obrišite ogledalo.
- Ova tehnika učinkovito uklanja sve vrste mrlja, čak i one najtvrdokornije, vraćajući zrcalu izvornu čistoću. Dječje igračke možete dezinficirati bez potrebe za skupim dezinfekcijskim maramicama. Samo prskanjem vodikovog peroksida po igračkama možete postići jednake rezultate. Ovo sigurno rješenje učinkovito uklanja bakterije i viruse koji mogu uzrokovati infekcije i bolesti. Kako vrijeme prolazi, bijeli predmeti kao što su krpe, stolnjaci, čarape i majice mogu poprimiti žutu nijansu.
Da biste vratili njihovu izvornu svjetlinu i bjelinu, razmislite o dodavanju pola šalice vodikovog peroksida tijekom ciklusa ispiranja vaše perilice umjesto korištenja izbjeljivača za tkanine. Ovaj pristup će dati usporedive rezultate, a istovremeno će biti ekonomičniji. Pomladite svoje spužve. S vremenom kuhinjske spužve mogu poprimiti neugodan miris i promijeniti boju. Vodik je priznat kao vrlo učinkovit dezinficijens.
- Kako biste revitalizirali svoje spužve, potopite ih u mješavinu jednakih dijelova vodika i vode, ostavite da se neko vrijeme namaču, a zatim ih dobro isperite vodom. Ako nakon ovog postupka i dalje postoji neugodan miris, možda je vrijeme da ih se riješite. Borite se s mrljama od znoja na košuljama i majicama? Evo jednostavnog rješenja: pomiješajte žlicu tekućeg deterdženta za pranje posuđa s dvije žlice vodikovog peroksida. Nanesite ovu mješavinu na mrlju i ostavite da odstoji jedan sat.
Nakon toga operite tkaninu na uobičajeni način. Očistite hladnjak. Započnite tako da izvadite svu hranu, a zatim raspršite otopinu vodika unutra. Ostavite da odstoji 15 do 20 minuta prije nego što ga obrišete čistom spužvom. Ovaj postupak će pomoći u uklanjanju mrlja i neugodnih mirisa. Istu tehniku možete koristiti za čišćenje perilice posuđa. Uklanjanje mrlja od krvi jednostavan je postupak.
- Bilo da se prilikom sjeckanja povrća slučajno porežete i okrvavite majicu kratkih rukava ili da vaše dijete ogrebe koljeno ostavljajući trag na bermudama, hidrogen se može učinkovito uhvatiti u koštac s mrljom. Samo ga izlijte izravno na zamrljano područje, ostavite da odstoji nekoliko minuta, a zatim isperite hladnom vodom. Uklonite plijesan i plijesan pomoću vodika. Kao što je ranije spomenuto, vodik je učinkovit ne samo protiv bakterija nego i protiv gljivica poput plijesni i plijesni.
Stoga, uzmite bocu hidrogena i poprskajte njime svoju kupaonicu, podove, zidove, pa čak i zavjesu za tuširanje. “Šištanje” koje čujete ukazuje na ispravnost peroksida, navodi Novi.ba. Dugo vremena hidrogen se smatra sigurnim i prirodnim antiseptikom. To je ne samo ekonomičan već i iznimno učinkovit resurs koji bi trebalo posjedovati svako kućanstvo. Otopina vodikovog peroksida može se koristiti za dezinfekciju rana i nudi brojne druge praktične primjene.
- Evo nekoliko načina na koje možete ugraditi vodik u svoje kućanstvo. Uklonite bakterije iz voća i povrća korištenjem vrlo učinkovite tehnike za smanjivanje mikroorganizama koji uzrokuju bolesti na njihovim površinama. Ova metoda uključuje korištenje tri postotne otopine vodikovog peroksida. Pomiješajte jednake dijelove vode i vodikovog peroksida, a zatim uronite voće i povrće u tu smjesu. Ostavite ih da se namaču 10 minuta prije nego što ih temeljito isperete čistom vodom.
Mnoge formulacije tekućina za ispiranje usta sadrže vodik, pa zašto ga ne iskoristiti u tu svrhu po pristupačnijoj cijeni? Kombiniranjem jednakih dijelova tri posto hidrogena s vodom, možete napraviti vodicu za usta sličnu onima koje se prodaju u trgovinama. Osim svojih dezinfekcijskih svojstava, nudi i prednost blagog izbjeljivanja zubi. Kada vam ponestane sredstva za čišćenje stakla, vodik može poslužiti kao izvrsna alternativa za postizanje besprijekornog ogledala.
- Samo poprskajte papirnati ručnik s 3 posto vodikovim peroksidom i njime obrišite ogledalo. Ova je tehnika vrlo učinkovita u uklanjanju svih vrsta mrlja, čak i onih najtvrdokornijih, što rezultira zrcalom koje izgleda potpuno novo. Dječje igračke možete dezinficirati bez potrebe za skupim dezinfekcijskim maramicama. Samo prskanjem vodikovog peroksida po igračkama možete postići slične rezultate.
Ovo sigurno rješenje učinkovito uklanja bakterije i viruse koji mogu uzrokovati infekcije i bolesti. Kako vrijeme prolazi, bijeli predmeti kao što su krpe, stolnjaci, čarape i majice mogu dobiti žućkastu nijansu. Kako biste vratili njihovu izvornu svjetlinu i bjelinu, razmislite o upotrebi pola šalice vodikovog peroksida tijekom ciklusa ispiranja vaše perilice umjesto izbjeljivača za tkanine.
- Ovaj pristup može dati usporedive rezultate, a istovremeno je ekonomičniji. Pomladite svoje spužve. S vremenom kuhinjske spužve mogu poprimiti neugodan miris i promijeniti boju. Vodik je priznat kao vrlo učinkovit dezinficijens. Kako biste osvježili svoje spužve, potopite ih u mješavinu jednakih dijelova hidrogena i vode na neko vrijeme, a zatim ih dobro isperite vodom. Ako nakon ovog postupka i dalje postoji neugodan miris, možda ćete ih morati zamijeniti.
Borite se s mrljama od znoja na svojim majicama i košuljama? Evo jednostavne metode koju možete isprobati: pomiješajte jednu žlicu tekućeg deterdženta za pranje posuđa s dvije žlice vodikovog peroksida. Nanesite ovu smjesu izravno na mrlju i ostavite da odstoji sat vremena. Nakon toga operite tkaninu na uobičajeni način. Očistite hladnjak tako što ćete izvaditi svu hranu. Da biste ga organizirali, raspršite otopinu vodika unutra i ostavite da odstoji 15 do 20 minuta.
- Nakon toga ga obrišite čistom spužvom. Ovaj postupak će pomoći u uklanjanju mrlja i neugodnih mirisa. Istu tehniku možete koristiti i za pranje perilice posuđa. Uklanjanje mrlja od krvi jednostavan je postupak. Bilo da se prilikom sjeckanja povrća slučajno porežete i okrvavite majicu ili ako vaše dijete ogrebe koljeno i ostavi trag na bermudama, hidrogen se može učinkovito uhvatiti u koštac s mrljom.
Samo ga izlijte izravno na zamrljano područje, ostavite da odstoji nekoliko minuta, a zatim isperite hladnom vodom. Uklonite plijesan i plijesan pomoću vodika. Kao što je ranije spomenuto, vodik učinkovito uništava bakterije i posebno cilja na gljivice, uključujući plijesan i plijesan. Stoga uzmite bocu hidrogena i nanesite ga prskanjem kupaonice, podova, zidova, pa čak i zavjese za tuširanje. “Šištanje” koje ćete čuti ukazuje na ispravnost peroksida, navodi Novi.ba.