Oglasi - Advertisement

Vjerujemo da bi svatko tko se barem malo zanima za svoje zdravlje trebao brinuti o boji svojeg urina. Svi znaju da ako je samo malo potamnjelo, to nikako nije dobro, a tijelo prije svega treba hidratizirati.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Kontrola i ravnoteža tjelesnih tekućina u ljudskom tijelu dobro su kontrolirani vrlo razrađenim mehanizmom među kojima je urinarna funkcija vrlo važna. To pomaže u uklanjanju viška vode u tijelu, kao i nekih otpadnih materijala zajedno s akumuliranim toksinima tijekom vremena. Ljudi mogu imati određene tragove u vezi sa svojim zdravljem promatranjem boje i mirisa svog urina budući da male promjene mogu biti simptomi mnogo ozbiljnijih zdravstvenih problema.

Dnevni unos tekućine koji se preporučuje za odrasle je otprilike 2 litre. Međutim, to nije konstantno, jer čimbenici poput vježbi, klimatskih promjena i individualnih potreba mogu utjecati na ukupnu razliku. Trik je u održavanju ravnoteže. Pretjerivanje i premalo. u idealnom slučaju, ako ste zdravi, vjerojatno mokrite 6 do 8 puta dnevno. Unatoč tome, postoji nekoliko aspekata koji mogu povećati ili smanjiti vašu sklonost mokrenju, poput hrane i pića koje konzumirate, pa čak i aktivnosti koje obavljate svaki dan. Na primjer, vježbe i znojenje uzrokuju gubitak tekućine i to može utjecati na učestalost mokrenja.

Nokturija je uobičajena pojava jer se mnogi probude barem jednom noću radi mokrenja. Ovo je sasvim u redu. Međutim, ako se svake noći probudite više od jednom ili dva puta jer jednostavno morate piškiti, onda nešto nije u redu što puže u vaš sustav. Na primjer, nokturija može biti jasan pokazatelj neke vrste problema s mokraćnim traktom – između ostalog čak i prekomjerno aktivnog mjehura. Također, hitnost u mokrenju, kada mjehur nije pun, postaje još jedan simptom problema s mjehurom koji bi opet zahtijevao pozornost stručnjaka.

Postoje razne bolesti za koje je predisponirana nokturija kod žena. Češće pojava ovog simptoma asocira na cistitis. Čovjek osjeća jak osjećaj peckanja tijekom mokrenja i bol u mjehuru, uz česte nagone čak i uz minimalnu količinu mokrenja. Osim toga, tjera osobu da neprestano žuri mokriti, jer preaktivan mokraćni mjehur stvara intenzivnu iznenadnu želju za učestalim mokrenjem, s malo ili nimalo tekućine.
Rijetko mokrenje može značiti da tijelo pokušava raditi bez dovoljno vode.

Dehidracija može ozbiljno utjecati na mnoge funkcije u tijelu, a jako je loša za mokraćni sustav. Ako vam je urin manje nego inače ili je tamne boje, tada ne uzimate dovoljno vode. U tim slučajevima treba uzimati više vode i paziti na druge znakove koji bi mogli ukazivati ​​na lošu dehidraciju ili više problema s tijelom. Svijetlo žuti urin označava dobru hidrataciju. To znači da je unos tekućine dovoljan, a postoji i normalna aktivnost mokraćnog sustava.

Ako vidite tamnožutu ili tamnojantarnu boju (poput boje piva), znači da ste dehidrirali; stoga biste trebali piti više vode kako biste zadržali dovoljno tekućine u tijelu. Svježi crveni ili ružičasti urin može biti zabrinjavajući zbog ‘očitog’ sadržaja koji može jednostavno biti krv. Mutni urin može ukazivati ​​na infekciju mokraćnog sustava (UTI) ili druge probleme koji mogu uključivati ​​probleme s bubrezima.

U slučaju da primijetite da izlučujete mutnu umjesto prozirnu mokraću, savjetuje se da posjetite liječnika radi odgovarajućeg liječenja. Mokraća ponekad može biti zelenkasta ili plavkasta zbog lijekova ili hrane koja mijenja boju. Na primjer, neke boje za hranu, npr. plavi aditivi za hranu, mogu to učiniti. Ova bol ili osjećaj pečenja tijekom mokrenja stoga može ukazivati ​​na infekciju mokraćnog sustava kao što je cistitis. Nadalje, u slučaju da pojedinac doživi abnormalnu promjenu u učestalosti mokrenja, bilo veću ili manju od uobičajene, tada to može poslužiti kao znak upozorenja na neku zdravstvenu zabrinutost kojoj treba posvetiti dužnu pozornost.

Osoba može osjećati nelagodu u donjem dijelu trbuha zbog upale ili infekcije urinarnog trakta. Zdravlje se počinje pravilno hidratizirati i zato se dnevno mora unositi točna količina tekućine bez obzira na razinu aktivnosti. Adekvatna hidratacija je stoga ključna za pravilno funkcioniranje tijela, što zauzvrat igra ulogu u zdravlju srca, bubrega i mokraćnog sustava.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here