Dijabetes, često nazivan tihim ubicom, predstavlja ozbiljno zdravstveno stanje koje, iako ozbiljno, može biti obuzdano i kontrolisano s pravovremenim znanjem i pravilnim postupcima. Jovana Živić, stručnjak za ishranu i sertifikovani trener, ima lično iskustvo s ovom bolešću jer je od svoje 12. godine nosi sa sobom. Danas, nakon skoro dve decenije, Jovana je posvećena edukaciji i širenju svesti o dijabetesu, kako bi pomogla drugima da žive kvalitetno sa ovim stanjem.
Putovanje kroz život sa dijabetesom
Jovana je pre 19 godina saznala da ima dijabetes tipa 1, a danas je na insulinskoj pumpi već 15 godina. Ova bolest je oblikovala njen život i profesionalni put, pa je odabrala da postane nutricionista i fitnes trener. U razgovoru za Žena.rs, Jovana je istakla koliko su izazovi povezani s dijabetesom uticali na njen život, uključujući borbu s glikemijom i kontrolom težine.
Glavne razlike između tipova dijabetesa
Jovana objašnjava da je dijabetes tipa 1 stanje u kojem organizam prestaje da proizvodi insulin, što se obično javlja kod mlađih osoba i izaziva brzu promenu u metabolizmu. U tom slučaju, telo je često suočeno s visokim nivoima šećera u krvi, što može izazvati simptome kao što su učestalo mokrenje, suvoća u ustima, umor i gubitak telesne mase.
S druge strane, dijabetes tipa 2 se razvija sporije i često je povezan s načinom života, starijom dobi i insulinskom rezistencijom, gde telo proizvodi insulin, ali ga ćelije ne prihvataju efikasno. Jovana napominje da je posebno zabrinjavajuće što je sve više dece sa dijabetesom tipa 2, što je povezano s problemima poput gojaznosti i nezdravih životnih navika.
Prepoznavanje dijabetesa
Dijabetes tipa 1 se često prepozna brže jer su njegovi simptomi izraženiji i mogu se pojaviti odjednom. Za razliku od njega, dijabetes tipa 2 može da se razvija polako i neprimetno. Glavni simptomi obuhvataju umor, malaksalost, drhtavicu i pospanost nakon obroka, što je znak da je nivo glikemije porastao. Jovana ističe važnost ranog prepoznavanja simptoma i savetujući redovne medicinske provere kako bi se sprečilo ozbiljnije komplikacije.
Napredak u lečenju dijabetesa
Jovana primećuje značajan napredak u lečenju dijabetesa kroz tehnologiju i inovacije koje su omogućile lakše praćenje i kontrolu stanja. Insulinske pumpe i senzori za glikemiju su revolucioni alati koji su omogućili bolje upravljanje dijabetesom bez čestog samostalnog merenja šećera. Ipak, ističe i problem nejednakog pristupa ovim tehnologijama. Prava na lečenje i korišćenje modernih uređaja zavise od zakonskih regulativa i ispunjavanja određenih kriterijuma, što znači da svi ljudi sa dijabetesom nemaju jednak pristup potrebnoj terapiji.
Važnost ishrane i fizičke aktivnosti
Za osobe sa dijabetesom tipa 1 i tipa 2, ishrana i fizička aktivnost su ključni za održavanje stabilnog nivoa glikemije. Jovana objašnjava da je važno da se obroci planiraju tako da se izbegne nagli porast nivoa šećera u krvi. Preporučuje konzumaciju hrane s niskim glikemijskim indeksom, što pomaže u održavanju energije i smanjenju rizika od komplikacija.
Što se tiče fizičke aktivnosti, Jovana naglašava njen izuzetan značaj: povećava se osetljivost na insulin, poboljšava se cirkulacija i smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti. Redovno vežbanje može takođe da pomogne u kontroli telesne mase i poboljšanju opšteg zdravlja.
Edukacija i doprinos zajednici
Jovana je posvećena širenju znanja o dijabetesu, kako bi povećala svest o ovoj bolesti i pomogla ljudima da žive što kvalitetnije. Redovno učestvuje na konferencijama i seminara koji se bave dijabetesom, gde ne samo da se edukuje već i prenosi svoje iskustvo i znanje kako bi pomogla drugima da se nose s ovom bolešću.
Zaključak
Dijabetes, iako ozbiljna bolest, nije presudna presuda za kvalitet života. S pravovremenom dijagnostikom, edukacijom i upotrebom savremenih terapijskih opcija, osobe sa dijabetesom mogu da vode zdrav i ispunjen život. Jovana Živić svojim primerom pokazuje da je moguće prevazići izazove i pronaći balans kroz pravilnu ishranu, fizičku aktivnost i stalno učenje. Ova priča o njenom životu i stručnosti podseća nas na to koliko je važno poznavati svoje telo, brinuti o njemu i biti u stalnom kontaktu s medicinskim stručnjacima kako bi se sa dijabetesom živelo što kvalitetnije.