
Milorad Dodik i politički haos u BiH: Potjernice, povratak i političke igre
Politička scena u Bosni i Hercegovini posljednjih dana je uzdrmana nizom događaja vezanih za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Od najave međunarodne potjernice, njegovog misterioznog odlaska i povratka, do reakcija domaćih i međunarodnih zvaničnika – sve ukazuje na ozbiljnu političku krizu u zemlji.
Interpol odbio raspisivanje potjernice
Nakon što je Sud BiH izdao nalog za hapšenje Milorada Dodika zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika, Ministarstvo sigurnosti BiH uputilo je zahtjev Interpolu za raspisivanje međunarodne potjernice. Međutim, Interpol je taj zahtjev odbio, što je izazvalo burne reakcije među političkim akterima.
Dodik je ovu odluku prokomentarisao riječima:
“Savršeno dobro znam šta radim. U BiH sam ušao automobilom, kao i ranije, i opet ću putovati.”
Zanimljivo je da je on za Interpolovu odluku zahvalio predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, tvrdeći da je on uložio žalbu na odluku o potjernici.
Kako je Dodik prešao granicu i gdje je nestao?
Dodikov izlazak iz zemlje, ali i povratak, obavijeni su velom misterije. Prema izvještajima, njegova kolona vozila prošla je granični prijelaz Rača tolikom brzinom da kamere nisu uspjele registrovati registarske tablice.
Neki mediji su tvrdili da je “nestao s radara”, dok su se pojavile spekulacije o njegovim susretima sa zvaničnicima u Moskvi i Izraelu. Navodno su ga savjetovali da se vrati u Banju Luku i zauzme tvrđi stav prema vlastima u Sarajevu.
Političke reakcije: Srbija i EUFOR u fokusu
Njemački mediji pišu da je SIPA u “nezavidnoj situaciji” jer EUFOR ne želi preuzeti odgovornost za eventualno hapšenje Dodika. Navodno, problem predstavlja i njegovo naoružano osiguranje koje bi ga branilo u slučaju pokušaja privođenja.
S druge strane, srbijanski zvaničnici su pružili Dodiku snažnu podršku. Predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić zahvalio se Srbiji na podršci, a pojedini srpski mediji tvrde da je Interpol ipak raspisao potjernicu, ali da Beograd ne namjerava postupiti po njoj.
Čović o izborima: “Nećemo dopustiti da nam drugi biraju predstavnika”
U jeku političke drame oko Dodika, lider HDZ-a BiH Dragan Čović ponovo je aktuelizirao pitanje izmjena Izbornog zakona. On tvrdi da Hrvati u BiH ne smiju dozvoliti da im Bošnjaci biraju člana Predsjedništva BiH i da će ova tema biti ključna u narednim pregovorima.
“Došlo je vrijeme da riješimo ovo pitanje prije 2026. godine.”
Uz prijedloge izmjena Izbornog zakona koje je iznijela Marina Pendeš, jasno je da se u narednom periodu očekuju intenzivni politički sukobi na više frontova.
Zaključak: Politička neizvjesnost u BiH
Kriza oko Milorada Dodika još jednom je pokazala duboku podijeljenost unutar BiH. Dok vlasti u Sarajevu insistiraju na njegovom procesuiranju, u Banjoj Luci ga brane kao lidera koji se suprotstavlja centralnim vlastima. Istovremeno, međunarodni faktor igra ključnu ulogu u definisanju budućih koraka, dok se unutar zemlje pripremaju novi politički obračuni.
Naredni dani mogli bi donijeti još veću napetost, dok svi čekaju Dodikove naredne poteze i reakciju međunarodne zajednice.