Pasta i drugi oblici tjestenine su jako popularni u svijetu, iako mnogi tvrde da nisu nutritivne i da samo debljaju. Danas dosta ljudi razumije da je domaća pasta daleko zdravija od one kupovne, ali treba znati kako fino to sve skuhati. U ovom članku vam otkrivamo savjet oko kuhanja tjestenine.
- Tjestenina je univerzalno cijenjeno jelo u kojem se uživa u bezbroj priprema. Međutim, mnogi pojedinci često pogriješe prilikom njegove pripreme. Kako biste otkrili uobičajenu pogrešku s kojom se mnogi susreću, pogledajte današnji članak.
Topla, ukusna i jednostavna za pripremu, tjestenina se bez napora integrira u prehranu brojnih pojedinaca, posebno onih koji žele smanjiti težinu. U kombinaciji s povrćem i zdravim proteinima, tjestenina može biti uravnotežen i zasitan obrok. Međutim, osobni trener Tom Hal upozorava da čak i mala pogreška u pripremi tjestenine može dovesti do nenamjernog unosa kalorija, što bi moglo omesti pokušaje mršavljenja.
U videu na TikToku, Hal objašnjava prevladavajuću pogrešku s kojom se brojni pojedinci susreću pri određivanju porcija tjestenine, pogrešnu procjenu koja može dovesti do neočekivanog povećanja potrošnje kalorija. Tvrdi da ovaj problem nastaje zbog nesporazuma odnosi li se gramaža navedena na pakiranju na suhu ili kuhanu tjesteninu.
- U videu Hal pojašnjava: “Pakiranje pokazuje da se od 75 grama suhe tjestenine obično dobije 180 grama kuhane tjestenine. Iako se ove informacije mogu lako previdjeti, vjerojatno će vaš fokus zaokupiti dio koji navodi da 180 grama sadrži 286 kalorija.
Kao rezultat toga, moglo bi se izvagati 180 grama suhe tjestenine, što je znatna količina, i pogrešno pretpostaviti da odgovara 286 kalorija. No, ključno je točno izmjeriti 75 grama suhe tjestenine jer se njezin volumen tijekom kuhanja povećava.” U videu Hal pokazuje usporedbu dviju količina: jedna se sastoji od 75 grama suhe tjestenine i druga od 180 grama. U videu se naglašava značajna razlika u količini hrane nakon procesa kuhanja.
Hal upozorava da priprema netočne količine tjestenine može rezultirati porcijom većom od 600 kalorija. Hal pojašnjava da se varijacija u težini pripisuje apsorpciji vode od strane tjestenine, što dovodi do njenog širenja tijekom procesa kuhanja. Iako je nekoć vjerovao da kuhanje tjestenine u vodi ne utječe na njen kalorijski sadržaj, sada priznaje njezin značaj.
“Ova tema može biti zbunjujuća, ali nadam se da sam je razjasnio”, primjećuje Hal. Osobama koje žele smršavjeti savjetuje se izbjegavanje pretjerane konzumacije tjestenine. Ove će smjernice omogućiti bolju kontrolu porcija. Videozapis je izazvao različite reakcije na platformama društvenih medija, a brojni pojedinci izrazili su svoju zahvalnost Halu za njegovo pronicljivo vodstvo.
Jedan je korisnik komentirao: “Vau, hvala. Još ga nisam registrirao. Napomena za sve: ispravno pročitajte podatke o hranjivim vrijednostima.” Drugi korisnik je dodao: “Bio sam svjestan ovoga, ali znam da mnoge ljude to zbunjuje, tako da je video odličan.” Putem ovih preporuka, Tom Hal pomaže pojedincima u postizanju preciznijeg razumijevanja unosa kalorija i učinkovitog upravljanja njime, čime se olakšava postizanje njihovih ciljeva gubitka težine.
DODATNI TEKST
Terapeutska svojstva češnjaka priznata su od davnina kao snažan prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Njegovo uključivanje u dnevni režim posebno je važno tijekom zimskih mjeseci, razdoblja kada prevladavaju virusne infekcije.
Opće je poznato da imunološki sustav ovisi o sposobnosti tijela da se zaštiti od utjecaja vanjskih čimbenika kako bi se zaštitio od bolesti. U tom kontekstu češnjak (Allium sativum) služi kao moćan saveznik. Ova zeljasta biljka koju karakterizira podzemna lukovica i stabljika koja može doseći visinu i do jednog metra, pruža značajnu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.
Temeljita znanstvena istraživanja utvrdila su da češnjak sadrži gotovo 200 moćnih spojeva, prvenstveno pronađenih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Bogat esencijalnim nutrijentima, češnjak uključuje adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamine A, B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor i fosfor .
U ovom prilagodljivom sastojku možete uživati i u sirovom i u kuhanom obliku, poboljšavajući razna jela, a istovremeno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane. Stoljećima je češnjak služio kao temeljni element u raznim medicinskim formulacijama unutar kineske kulture.
U našem tradicionalnom liječenju ima cijenjeno mjesto kao sveobuhvatan lijek za široku lepezu zdravstvenih problema. Češnjak, poznat po svojoj svestranosti, postao je istaknuti element u tradicionalnom kuhanju, funkcionirajući ne samo kao ekonomičan izbor, već i kao preventivni medicinski lijek. Opća populacija smatra češnjak lijekom za sve, koji potiče snažan osjećaj sigurnosti.
Povijesno gledano, tijekom epidemija bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak je bio pouzdano odobren i korišten kao preventivno i terapeutsko sredstvo. Posljednjih godina, razvoj tableta i kapsula s češnjakom poslužio je osobama koje možda ne vole okus i miris svježeg češnjaka.