Oglasi - Advertisement

Svako ko ima baštu ili vrt sada već ubire plodove svog rada i uživa u domaćim proizvodima koje su sami uzgojili. U julu paradajz počinje da sazreva, a nema lepše salate od one napravljene od paradajza koji ste sami ubrali u svojoj bašti.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • S dolaskom srpnja pogled na zrele rajčice može nas zavarati da su naši napori oko rajčice privedeni kraju. Ipak, ova percepcija je varljiva, jer produljenje razdoblja intenzivnog uzgoja nije jednostavan podvig. Tijekom procesa proizvodnje ploda, biljke rajčice koriste značajnu količinu energije i esencijalnih hranjivih tvari.

    Tijekom tog razdoblja i dalje je od iznimne važnosti osigurati pravilnu njegu ovih biljaka, jer će se u suprotnom spriječiti rast novih rajčica i otežati sazrijevanje postojećih. Pridržavajući se ovih sedam jednostavnih smjernica, možete jamčiti obilan urod rajčice tijekom ostatka sezone.

    Kako bi se povećala učinkovitost rasta biljke rajčice, bitno je dosljedno uklanjati sve divlje izdanke i suvišno lišće. Iako je lišće neophodno za razvoj rajčice, njegov višak odvraća energiju biljke od proizvodnje ploda. Tu je energiju ključno preusmjeriti prema rastu plodova, a prevelika gustoća lišća otežava provjetravanje i odgovarajuće svjetlosne uvjete.

    Kako se približavamo jesenskoj sezoni i doživljavamo hladnije večeri, važno je biti svjestan da raste vjerojatnost rasta plijesni, osobito u slabo prozračenim prostorima gdje se nalaze biljke. Završna primjena gnojiva rajčicama obično se obavlja u prvom dijelu srpnja, s glavnim ciljem poticanja snažnog rasta, a ne širenja lišća. Osim organske tvari, gnojivo je obogaćeno vitalnim mikro i makro hranjivima.

Za postizanje što boljih rezultata gnojidbe rajčice tijekom mjeseca srpnja savjetuje se korištenje sljedeće mješavine: pomiješati 1 litru stajnjaka, 20 g kalijevog sulfata, 10 g uree, 10 g vapna i 2 g bakreni sulfat s 10 litara vode. Na svaku biljku rajčice dajte 1,5 do 2 litre ove otopine. Navodnjavanje kapanjem poželjna je metoda za uzgoj rajčice jer osigurava stalnu i ravnomjernu opskrbu korijena vlagom, a istovremeno izbjegava bilo kakav kontakt vlage s lišćem i plodovima.

U nedostatku bilo kojeg drugog rješenja, jednostavno redovito zalijevanje biljke rajčice bit će dovoljno. Plodnu biljku rajčice savjetuje se zalijevati tjedno, točnije 1-2 puta, svaki put s oko 4-5 litara vode. Prisutnost malča pomaže u zadržavanju vlage, čime se smanjuje učestalost potrebnog zalijevanja biljaka rajčice.

Za promicanje optimalnog razvoja korijena u biljkama rajčice, bitno je osigurati odgovarajuću cirkulaciju zraka, koja može biti ometena prisutnošću pokrova tla koji se učinkovito sprječava malčiranjem. Preporučljivo je redovito rahliti tlo ispod grmova rajčice, idealno jednom tjedno. Duboko kopanje nije potrebno; bit će dovoljna dubina od 7-10 cm. U mjesecu srpnju od iznimne je važnosti dati prioritet zaštiti biljaka od mogućih šteta uzrokovanih štetnicima i bolestima.

Za održavanje zdravlja i vitalnosti biljaka rajčice ključno je redovito pregledavati ima li znakova štetnika ili bolesti. Za što bolji rast rajčice savjetuje se prskanje sirutkom tijekom mjeseca srpnja. Za pripremu spreja pomiješajte 1 litru sirutke s 3 litre vode i ravnomjerno nanesite na lišće biljke rajčice. Preporučuje se ponavljanje ovog postupka svakih 10 dana ili nakon bilo kakvih padalina.

Tijekom druge polovice srpnja od iznimne je važnosti temeljito pregledati grmlje radi bilo kakvih ranih znakova plijesni. Nakon otkrivanja zabrinjavajućih simptoma, odmah uklanjamo zahvaćeno lišće i grmlje tretiramo bakrom. Prije prskanja uklonimo potpuno zrele ili skoro zrele plodove, ostavljamo samo one koji nisu stariji od 7-10 dana.

Rajčice dolaze u raznim sortama, od kojih neke sazrijevaju u grozdovima, dok druge sazrijevaju samostalno bez utjecaja na okolne plodove. Kada ove pojedinačne rajčice dostignu vrhunac zrelosti, mi ih uklanjamo kako bismo očuvali energiju biljke i osigurali optimalan rast za susjedne rajčice.

Jedan ključni aspekt koji se ne smije zanemariti je održavanje grmova rajčice. S obzirom na njihove osjetljive stabljike, skloni su ozljedama, što ovaj postupak čini od iznimne važnosti. Važno je imati na umu da je pravilna njega rajčice u srpnju neophodna kako bi se zajamčilo zdravlje i učinkovitost biljaka.

Kroz predane napore kao što su zalijevanje, zaštita od štetočina i bolesti, skupljanje plodova, obrezivanje bočnih izdanaka i pružanje potpore biljkama, sigurno je da ćete primijetiti značajno poboljšanje u količini i kvaliteti prinosa rajčice.

 

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here