
Narodna skupština Republike Srpske ponovo je bila poprište žestokih rasprava nakon što se predsjednik RS-a, Milorad Dodik, obratio poslanicima na posebnoj sjednici. Dodik je upozorio da su “svi napadi iz Sarajeva usmjereni na imovinu Republike Srpske”, te najavio da će biti nemilosrdan prema onima koji ne podrže stavove koje iznosi rukovodstvo entiteta. Njegov govor izazvao je snažne reakcije, posebno zbog prijetnji i upotrebe vrlo teške retorike.
“Svaki Srbin koji danas ovo ne podrži neka je proklet,” rekao je Dodik, izazvavši šok među opozicionim poslanicima. Posebno je reagovao Nebojša Vukanović, koji mu je odgovorio riječima: “Niko nema pravo da proklinje, pa ni patrijarh, a kamoli političar.” Atmosfera u sali dodatno se zagrijala nakon što je Dodik insistirao da poslanici glasaju bez suvišnih diskusija, izričito poručujući: “Pustite Salkića da priča, vi samo glasajte.”
Dodik je u svom izlaganju ukazao da iza, kako je naveo, “napada na RS” stoje političari iz Sarajeva, ali i ambasade Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država. Po njegovom mišljenju, cilj je razvlašćivanje Republike Srpske kako bi se ostvarili planovi započeti devedesetih godina. Posebno je naglasio da će se RS svim sredstvima braniti od tih pokušaja.
Posebnu pažnju Dodik je usmjerio na pitanje imovine, tvrdeći da je to “osnovni razlog trenutnih napetosti”.Upozorio je da, ukoliko Republika Srpska izgubi imovinu, prestaje da postoji kao politički subjekt. Ova izjava dodatno je pojačala tenzije među prisutnim narodnim poslanicima, a opozicija ga je optužila za pokušaj izazivanja straha i podjela unutar srpskog naroda.
Dodik nije skrivao nezadovoljstvo ni prema članovima međunarodne zajednice, posebno visokom predstavniku Christianu Schmidtu, čije odluke naziva nelegitimnim. Istakao je da RS neće priznavati nikakve odluke koje dolaze iz OHR-a. Ova politika, kako je rekao, ostat će dosljedna bez obzira na pritiske.
Opozicija u RS-u kritikovala je Dodikovu retoriku, upozoravajući da ovakve izjave vode ka daljoj destabilizaciji odnosa unutar Bosne i Hercegovine. Naglasili su da politički lideri moraju tražiti rješenja kroz institucije i dijalog, a ne kroz prijetnje i podjele.
Pitanje državne imovine već dugo je jedno od najspornijih u postdejtonskoj BiH, a Dodikove najnovije izjave jasno ukazuju da to pitanje ostaje u središtu političkih sukoba. Ukoliko se nastavi ovakva politika eskalacije, Bosnu i Hercegovinu očekuju novi politički izazovi i potencijalne blokade u funkcionisanju institucija.
I dok predsjednik RS-a poziva na jedinstvo srpskih predstavnika, mnogi upozoravaju da retorika “prokletstava” i prijetnji neće doprinijeti rješenju problema, već samo dodatno zakomplikovati političku situaciju. U ovom trenutku, sudbina budućih odnosa unutar BiH zavisit će od političke mudrosti i spremnosti na kompromis, koji trenutno nisu na vidiku.
#RepublikaSrpska #NarodnaSkupstinaRS #MiloradDodik #NebojšaVukanović #ImovinaRS #PolitičkaKriza #ChristianSchmidt #OHR #BosnaIHercegovina #PolitičkaRetorika