Oglasi - Advertisement

 

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

 

Milorad Dodik je ponovo izazvao političku buru tvrdnjom da je sutkinja Sena Uzunović tokom ročišta izgovorila šifrovanu riječ kojom je, prema njegovim riječima, potvrdila njihov dogovor. Ova izjava potresla je duhove u pravosudnim i političkim krugovima – i ponovno pokrenula pitanja o pritiscima, nejasnim komunikacijama i granicama između prava i politike.

Dodik je rekao da je tokom ročišta čuo „šifrovanu riječ“ – i po tome zaključio da je „bila dogovorna“ sa sutkinjom. Tvrdi da je ta riječ bila potvrda njihove tajne komunikacije. Naravno, niko do sada nije pojasnio šta ta šifra znači niti u kojem je tačno trenutku izgovorena. No, Dodik je na to insistirao pred kamerama, omogućivši da dio javnosti ovu tvrdnju prihvati kao ozbiljan argument.

Međutim, cijela ta interpretacija lako može djelovati kao pokušaj skretanja pažnje sa suštinske rasprave. Jer suđenje se vodilo na osnovu optužbi za nepoštivanje odluka visokog predstavnika, a ne na osnovu “šifri”. Da li je Dodik time htio sugerisati da iza presude stoje neformalni dogovori, možda i korupcija?

Činjenica da je nijedna institucija – ni Sud, ni Tužilaštvo, niti Savjet ministara – nije potvrdila ni istražila tu navodnu “šifru” ostavlja prostor za opravdane sumnje. Ako Dodik zna šta je ta riječ i ima snimak, zašto ne radi na tome da dokaze predodstavnicima pravosudnih institucija? Ovaj jaz između njegove teze i odsustva stvarne reakcije pravosuđa postavlja pitanje: je li u pitanju stvarna optužba, ili samo medijska manipulacija?

Dalje, Dodikov žongliranje sa izrazima poput „pritisak na sud“ i „ugrožavanje RS-a ako presuda bude potvrđena“ samo dodatno ukazuje na strategiju emocionalnog nabijanja tenzija pred javnost. On često koristi retoriku koja stvara atmosferu stalne prijetnje – čak i mogućeg raspada države.

S druge strane, sutkinja Uzunović, koja je izrekla presudu protiv Dodika, donijela je odluku zasnovanu na jasnom činjeničnom stanju i propisima. Radila je u skladu sa zakonom i dokumentovanim dokazima. Uslijed suđenja bili su prisutni advokati i zapisničar, pa se očekuje da je eventualna šifra, da je i izrečena, evidentirana u zvaničnim transkriptima.

Ovaj slučaj stoga otvara mnogo važnih pitanja:

  • Koliko je argument o “šifri” bitan u pravnoj proceduri? Da li on ugrožava integritet suđenja ili je samo dio političke provokacije?

  • Zašto Dodik uvodi taj element u javni diskurs kada je tema oduvijek o zakonitosti i ustavnosti?

  • Kakvu poruku šalje pravosudnim instancama ako tvrdi da postoji neka neformala dogovornost, a nema volje da to potvrdi kroz konkretan dokaz?

U svakom slučaju, ovo je još jedan u nizu trenutaka kada se zakonski i politički interes sudaraju. Javnost će morati da se osloni na:

  1. Dostupnost zvaničnih transkripata ročišta – da se provjeri da li je zaista izgovorena “šifra” i u kojem kontekstu

  2. Reakciju Sudskog vijeća i Tužilaštva – da li će pokrenuti istragu po službenoj dužnosti?

  3. Stav pravnog sistema – jer ako ne reaguje na ovakve tvrdnje, ostavlja prostor za dodatni pad povjerenja građana u institucije.

Da li će ova “šifrovana riječ” postati važan sudski dokaz ili će ostati još jedna politička floskula – zavisiće od daljnjih poteza i odgovornosti sviju uključenih. Dok čekamo službene nalaze, ključ je pomno pratiti šta zaista stoji iza te riječi – i koliko je javnost spremna povjerovati u pogrešnu interpretaciju bez jasnih činjenica.


#pravosuđe #Dodik #SenaUzunović #suđenje #šifra #diskurs #BiH

PREUZMITE BESPLATNO!

⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here