U današnjem svijetu, pojedinci prepoznaju značajan utjecaj svoje prehrane na njihovo zdravlje i tjelesno stanje. Ova svijest navela je mnoge da traže promjene u svojim navikama u ishrani.
Predrag Nenadić, visoko cenjeni nutricionista, poznat je po svom velikom znanju i impresivnim diplomama koje je stekao na cenjenim univerzitetima širom sveta. Obavljao je prestižne uloge, kao što su predsedništvo Društva za unapređenje ishrane i Saveza nutricionista Jugoslavije. Njegova stručnost kao dijetetičara-nutricioniste dodatno je poboljšana značajnim praktičnim iskustvom i obukom na Univerzitetskoj klinici u Ludwigshafenu, Njemačka.
U domenu istraživanja i pisanja naučne zajednice, dosljedno doprinosi i podržava niz cijenjenih publikacija, a istovremeno je i autor važne stručne literature. Tokom svoje karijere, ovaj autor je objavio nekoliko prosvetiteljskih radova koji se bave različitim aspektima zdravlja i ishrane.
Njegov značajan doprinos ovoj oblasti dobio je široko priznanje, što je rezultiralo raznim nagradama i priznanjima. Među njegovim istaknutim publikacijama su “Kako ishranom održati optimalno zdravlje” (1976), “1001 strategija dugovečnosti” (1978), “Standardi nutritivnih potreba studenata u Jugoslaviji” (1979), “D kompleks 101” (2017), “Potpuna odlučnost u postizanju idealne tjelesne težine – borba Protiv gojaznosti” (2018), “Hrana kao lek – terapijska dijeta za bolesti” (2019) i “Jabukovo sirće – čuvar dobrobiti” (2019).
Autorovo istraživanje otkriva značajan nalaz: identifikaciju glavnog faktora koji dovodi do razvoja kolesterola i masne jetre. Ključno je ispraviti preovlađujući nesporazum da je masna jetra isključivo uzrokovana unosom masne hrane, jer je ovo uvjerenje široko rasprostranjeno. Istina, jetra pretvara višak šećera u masno tkivo. Specijalista iz našeg časopisa istakao je intrigantan aspekt u vezi sa holinom, koji se često naziva vitaminom B4. Ovaj esencijalni nutrijent, prisutan u namirnicama kao što su slanina, jaja i meso, od vitalnog je značaja za regulaciju nivoa holesterola i sprečavanje njegovog nakupljanja u jetri.
Holin pomaže u transportu kolesterola na različite lokacije, uključujući masno tkivo, umjesto da dopušta njegovu akumulaciju, što može doprinijeti povećanju volumena u regijama poput trbuha i stražnjice. Zanimljivo je da naše izbjegavanje zdravih masti zbog brige o kolesterolu može nenamjerno povećati rizik od razvoja masne jetre. Nealkoholna masna bolest jetre često dovodi do smanjene funkcije jetre, narušavajući sposobnost tijela da ukloni toksine i učinkovito detoksificira.
Simptomi koji proizlaze iz ove vrste oštećenja mogu se manifestirati na različite načine, uključujući probleme s kožom kao što su bubuljice i akne, pojačana perut, nokti koji su lomljivi i ispucali, te stalni svrab po cijelom tijelu. Autor ističe ključnu funkciju korisnog holesterola u podršci opštem zdravlju, tvrdeći da holesterol ne treba posmatrati kao inherentnog protivnika čovečanstva. Značaj holesterola je ogroman, jer je neophodan za mnoge kritične telesne funkcije, uključujući proizvodnju hormona i formiranje ćelijskih membrana. Optimalno zdravlje ljudi u velikoj meri zavisi od nivoa holesterola.
Problemi mogu nastati sa visokim nivoom LDL holesterola, koji se često naziva “lošim” holesterolom. Autor se takođe obraća onima koji doprinose povećanju nivoa triglicerida. Uobičajena zabluda je da samo konzumacija svinjetine utiče na nivoe triglicerida; u stvarnosti, prekomjeran unos voća, kruha, peciva i rafiniranog brašna također može dovesti do povećanja. Koje su onda efikasne strategije za čišćenje jetre i detoksikaciju organizma?
Rješenje se nalazi isključivo u ishrani! Dobro strukturiran način života je ključan. Podržavanje funkcije jetre zahtijeva dovoljnu hidrataciju, zbog čega je od vitalnog značaja konzumiranje dovoljno vode. Za zdrav način života neophodna su i rastvorljiva i nerastvorljiva biljna vlakna. Uključivanje hrane pogodne za jetru kao što su lincura, maslačak i korijen čička je od suštinskog značaja. Za efikasno smanjenje nivoa holesterola i triglicerida, dr Nenadić predlaže izbacivanje ugljenih hidrata i veštačkih šećera iz svakodnevne ishrane. Osim toga, za poboljšanje zdravlja jetre preporučuje se konzumiranje hrane bogate zdravim mastima.
Za podršku jetri, odličan izbor su domaća mast, maslinovo ulje i hladno prešana biljna ulja. Osim toga, uključivanje hrane bogate holinom, kao što su slanina i jaja, može poboljšati funkciju jetre. Uključivanje zdravih izvora masti kao što su losos i skuša u svoje obroke je takođe korisno. Važno je shvatiti da upotreba komercijalno dostupnih sokova za čišćenje jetre nije efikasna. Generalno, ovi sokovi sadrže visok nivo fruktoze, koja ne samo da pojačava slatkoću, već i podstiče nakupljanje masti u telu, negativno utiču na kontrolu težine. Kao rezultat, to može dovesti do povišenih nivoa triglicerida i holesterola u tijelu. Njegov primarni naglasak je na razlikovanju fruktoze prisutne u prirodnom voću i one koja se nalazi u prerađenoj hrani.
Iako proizvođači fruktozu dobivenu iz voća često nazivaju “voćnim šećerom”, ključno je razumjeti da fruktoza koja se nalazi u industrijskim proizvodima potiče iz kukuruza, posebno poznatog kao glukozno-fruktozni sirup, a ne iz stvarnog voća. Iako oba oblika fruktoze imaju isti strukturni sastav, njihovo porijeklo je izrazito različito.