Mnogi ljudi koji se muče sa gojaznošću smatraju da im hljeb pravi veliki problem jer ima puno kalorija. Hljeb odnosno kruh je krucijalna namirnica u Istočnoj Evropi, stoga je nekima na Balkanu teško da ga tek tako odstrane. Danas otkrivamo nešto što bi moglo pomoći.
- Ako vam je na dijeti teško zamisliti doručak ili ručak bez kruha, razmislite o pripremi zdravog dijetalnog kruha po receptu Valentine Mašković. Počnite tako što ćete pomiješati 2 žlice chia sjemenki s 4 žlice zobenih pahuljica i dodati 100 ml tople vode.
Zatim umiješajte 250 g bjelanjaka i 1 žličicu soli te 100 g lanenog brašna. Za završni dodir, po vrhu pospite zobene zobi, sjemenke sezama i lan. Od bjelanjaka umutiti cvrsti snijeg. U drugoj zdjeli pomiješajte 4 žlice zobenih pahuljica i 2 žlice chia sjemenki s vodom. Nakon što su chia sjemenke narasle, umiješajte ovu smjesu u tučene bjelanjke.
Za mnoge osobe koje se suočavaju s pretilošću, kruh se često smatra značajnim problemom zbog visokog sadržaja kalorija. U istočnoj Europi kruh ima veliku važnost kao osnovna namirnica, što nekim ljudima na Balkanu predstavlja izazov da ga izbace iz prehrane.
Dodajte laneno brašno i pobrinite se da se svi sastojci dobro sjedine. Izlijte tijesto na pladanj, prelijte ga zobenim zobenim pahuljicama, sjemenkama sezama i lana. Pecite u pećnici zagrijanoj na 180 stupnjeva otprilike 30 minuta. Nakon pečenja isključite pećnicu i ostavite kruh da se hladi 20 minuta.
DODATNI TEKST
Tijelo se uvelike oslanja na živčani sustav, koji je neophodan za koordinaciju i regulaciju mnogih naših funkcija. Kada ovaj sustav ne radi učinkovito, naša osjetila, pokreti i kognitivne sposobnosti mogu biti pogođeni.
Razni neurološki poremećaji mogu utjecati na rad živčanog sustava. U takvim situacijama preporuča se zakazati posjet neurologu. Kako biste omogućili rano otkrivanje neuroloških problema, važno je identificirati sve neurološke simptome i obavijestiti svog liječnika. Simptomi povezani sa živčanim sustavom često su prilično suptilni, što može otežati njihovo prepoznavanje i može dovesti do neočekivanih odgoda u liječenju.
- Ako se ti simptomi ne jave odmah, stanje se može brzo pogoršati, što u konačnici utječe na kvalitetu života. Primarni znakovi koji ukazuju na potrebu za konzultacijom s neurologom uključuju ove probleme. Napadaji su čest znak ozbiljnog neurološkog poremećaja.
Napadaji se mogu dogoditi zbog iznenadnog električnog pražnjenja u mozgu, što rezultira gubitkom svijesti, drhtanjem i čudnim osjećajima. Iako je epilepsija glavni poremećaj povezan s napadajima, oni se mogu pojaviti i kao simptom ozljede mozga ili drugih ozbiljnih neuroloških problema.
- Osim toga, ne bi se smjele zanemariti bilo kakve iznenadne ili neuobičajene promjene u vidu. Promjene u vidu koje bi mogle upućivati na neurološke probleme uključuju dvoslike, probleme s fokusiranjem, zamagljen vid ili tunelski vid.
Takvi simptomi mogu upućivati na nepravilnosti u funkcioniranju optičkih živaca ili centra za vizualnu obradu mozga. Pojava dvostrukih slika, problema s fokusom, zamagljenog vida ili tunelske vizije mogu ukazivati na potencijalne neurološke probleme u pozadini. Kronične glavobolje također mogu biti prisutne. Savjetuje se konzultacija s neurologom ako imate kronične glavobolje.
Iako su povremene glavobolje tipične, česte i teške epizode mogu ukazivati na neurološke probleme u pozadini. Stanja koja utječu na živčani sustav često uzrokuju migrene, glavobolje tenzijskog tipa i cluster glavobolje. Ključni znak ozbiljnih neuroloških problema je smanjena snaga mišića.