Na Balkanu još uvijek prevladava domaća hrana. Većina domova priprema tradicionalna domaća jela iako to prednjači noviji trend dostave hrane koji se probija iu naše krajeve. Kako vrijeme prolazi, lonci i tave očaravaju domaćice i zbunjuju ih kada se istroše. Svi bismo, valjda, imali barem jednu izgrebanu tavu u kuhinji koju jednostavno ne možemo baciti. Doista, jeftina stvar, koja se često nalazi u mnogim kućanstvima, čini se sve što je potrebno.
Sada možemo jednostavno predstaviti kako pomladiti staru tavu, što je još važnije da bi funkcionirala s portala przyslijprzepis. Kladim se da ste primijetili da kako vaše tave postaju starije, čini se da se sve više i više lijepe za hranu. Ovo ne može biti točno, zar ne? Je li moguće popraviti oštećenu posudu i je li sigurna za korištenje? Odgovor je da, a tako je jednostavno da zahtijeva samo jednu jeftinu široko dostupnu stvar i oko dvije minute vašeg vremena.
Kako ga nabaviti? Pročitajte i isprobajte našu metodu bez daljnjeg. Kako obnoviti uništenu tavu? Vrlo teška prljavština i mrlje općenito zahtijevaju ribanje grubom spužvom ili žičanom četkom – iako će to oštetiti površinu tave. Obična kuhinjska sol – za brzu, prljavo jeftinu obnovu posude od lijevanog željeza. Posudu najprije dobro očistite mekom, nježnom spužvom, a zatim je osušite prije upotrebe.
Na praznu tavu stavite tanko posutu sol, zatim stavite na laganu vatru i ostavite da se zagrije. Za kratko vrijeme sol posmeđi. Treba ih izvaditi iz posude i obrisati dno papirom. To je brz proces i odmah daje rezultate. Stoga je korištenje soli za pečenje dobra prirodna tehnika za produljenje vijeka trajanja vašeg posuđa. Jednako tako, ovo se može koristiti za lonce.
Kako biste izbjegli pojavu novih ogrebotina na posudi u budućnosti, uvijek miješajte drvenim ili silikonskim lopaticama, a ne metalnim žlicama. Kada se riješiti svoje stare tave Ako ste se pitali kada pustiti tu tavu, samo gledajte kada se premaz počne zgušnjavati i ljuštiti. Ovo je jasan znak da posude treba zamijeniti. Štoviše, ako se pri dnu počnu pojavljivati tamne mrlje i s vremenom postanu veće, najbolje bi bilo da prestanete koristiti tu posudu.
Oštećeni neljepljivi premazi mogu naškoditi vašem zdravlju. Zbog toga je vrlo važno imati dobre tehnike za sprječavanje lijepljenja hrane na tavi, a siguran sam da mnogi od nas imaju barem jednu od ovih neprianjajućih tava kod kuće. Ove tave su vrlo praktične u pripremi naše omiljene hrane, značajka koja je još značajnija zbog smanjenog udjela masti postignutog neprianjajućim premazom. Međutim, s vremenom se ovaj premaz istroši i na kraju se hrana zaglavi na određenim mjestima. Svaka površina dobiva nešto korozije koja malo po malo uništava njezina fantastična svojstva, a mi se prikazujemo u pogoršanju kvalitete posuđa. Također, pokazalo se da ih se teško riješiti karboniziranih ostataka, što dodatno smanjuje naše šanse za korištenje ovog posuđa osuđenog na propast.
Kako tava može stvoriti sloj koji se ne lijepi? Što je nešto jednostavno što će površinu zdjele ponovno učiniti potpuno novom? To znači da vam se hrana neće lijepiti, što zauzvrat znači da ćete moći smanjiti masnoće prilikom kuhanja. Brza i jednostavna tehnika primjenjiva na neke krvne žile. Iako je ovaj pojačivač mnogima nepoznat, u stvarnosti je izvrstan pristup za kućnu upotrebu.
Najbolje je za novokupljene jeftine tave bez neprianjajućeg sloja i za stare tave u kojima je skliski pokrov istrošen: ili za tave s kojih je on na silu izgreban. Što dalje treba učiniti? Pripazite da posuda bude dobro očišćena i da na njoj nema ostataka hrane ili prljavštine. No, umjesto da koristite sapun za čišćenje tava, bilo bi bolje da ga ne koristite nakon izvođenja ovog postupka! Netom očišćeno posuđe temeljitije isperite kako u njemu ne bi ostala vlaga. Zatim komad papirnatog ručnika uronite u ulje bez mirisa i očistite dno i bočne dijelove posuđa. Stavite posudu u predmet na tri minute, a zatim je nakon nekoliko minuta konačno stavite na plinski plamen.
Alternativno, možete samo staviti malo ulja i umiješati krumpiriće, to je idealno, ali ne bi li to bio apsolutno rasipan način da se iskoristi višak ulja? Obrišite ručnikom da ravnomjerno rasporedite tanak sloj ulja po površini — bit će dovoljno. Stavite ih peći na 150 °C 35-40 minuta; nakon toga izvaditi i ostaviti da se ohlade. Posušiti papirnatim ručnikom nakon pečenja.
Ako tava inače izgubi svojstvo neprianjanja ili nepravilno curi hranu, ponovno je premažite uljem za kuhanje. Nemojte koristiti sapun nakon pečenja za čišćenje posude jer on uklanja masni sloj s površine. Tijekom zagrijavanja posude možete primijetiti malo dima, pustite ga da se smanji prije nego što je ponovno koristite. Odaberite samo malo ulja i masti koji se mogu kristalizirati kao alternativu za neprianjajući lonac. Mrlje od spaljenog ulja nikada se ne bi smjele vidjeti, čak ni na neprijanjajućim tavama. Tavu je potrebno zagrijati na visokoj temperaturi za kratko prženje i na srednjoj za dugo prženje.
Izbjegavajte metalne lopatice – radije se odlučite za plastične, silikonske ili drvene lopatice, drvene žlice, kutlače ili hvataljke. Nemojte koristiti oštre predmete koji potencijalno mogu oštetiti premaz.Iako se ogrebotine možda neće odmah pojaviti, one će s vremenom pokazati učinak tave. Ovo je ispravan način za čišćenje zagorjele tave – potrebno je samo malo vode i mekana strana spužve. Za najbolje rezultate posuđe se prije pranja mora potpuno ohladiti. Također, tave bi trebale biti uspravne za čuvanje ili odvojeno obješene tako da ih ne dodiruje drugo posuđe koje bi također moglo izgrebati tavu.