Poznati pjevač Enes Begović nedavno se oglasio novom, emotivnom baladom “Dalje moram sam”. Pjesma je snimljena otprilike godinu dana nakon tragičnog događaja smrti njegovog sina Armina u dobi od 29 godina. Enes je odlučio stvoriti torturu u ovoj glazbi svoje boli, a to je značilo da je to i djelo koje predstavlja veliku borbu, osim samo vrištanja emocija bol.
Dovoljno je da tekst ne iznosi otvoreno tugu pjevača jer u tom smislu sama dubina emocija govori da je ovo bilo Enesovo žalovanje i suočavanje s gubitkom. Kakav plačljivac, pogotovo na prvo slušanje.
Na primjer, stihovi “Moram se suočiti s tvojom odsutnošću u zoru, pokušavajući dati sve od sebe” i “Iskustvo žaljenja samog bez tebe čini me potpuno besmislenim” artikuliraju kako Enes pokušava izvući svrhu i snagu iz svoje boli. Ovi stihovi u refrenu pjesme su vrlo jaki i dobro predstavljaju ono što Enes osjeća.Enes je pjesmu izveo na prošlotjednom Ilidžanskom festivalu, gdje je kod publike ostavio ogroman sentiment. Skladatelj pjesme je naglasio kako je način na koji ju je Enes izveo bio toliko plačljiv da su svima u publici potekle suze.
Pjevušeći ovu pjesmu, Enes ju je iznio toliko osjećajno da su i njemu potekle suze. Za Enesa “Dalje moram sam” nije samo pjesma, već još jedan način izražavanja tuge i na kraju pronalaska umjetničke utjehe. Upravo u ovoj skladbi on oplakuje svog preminulog sina. Enes je otvoren kada govori o tome koliko je teško nastaviti dalje nakon što izgubiš dragu osobu, ali, s druge strane, ističe da mu muzika daje mogućnost da svoju bol pretvori u snagu da ponovo počne živjeti.
Ova pjesma je zasigurno jedan od najemotivnijih trenutaka u Enesovoj karijeri i dokaz je koliko je umjetnost moćna u pomaganju i liječenju. Ujedno daje mir mnogim ljudima koji su doživjeli slične gubitke pokazujući da je moguće pronaći izlaz iz tame i bolnih trenutaka kroz glazbu i izražavanje osjećaja. Barem mogu pjevušiti uz melodiju dok radim!
BONUS TEKST:
Zadivljujući aspekt ljudskog tijela je njegova izvanredna sposobnost regeneracije, posebno u odnosu na jetru. Ovaj je organ iznimno otporan, sposoban se sam oporaviti i rekonstruirati čak i nakon značajnih oštećenja ili odstranjivanja dijela. Takvo regenerativno umijeće gotovo je bez premca u ljudskom tijelu.
Jetra obavlja nekoliko bitnih funkcija kao što su pročišćavanje krvi, proizvodnja žuči i skladištenje hranjivih tvari. Ono što je posebno intrigantno je da ima sposobnost regeneracije čak i nakon uklanjanja čak 70% tkiva. U takvim slučajevima, preostalo tkivo jetre pokreće brzi proces regeneracije, radeći na vraćanju svoje mase i funkcionalnosti. Ova regeneracija može trajati od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, što u konačnici dovodi do gotovo potpunog oporavka jetre.
S evolucijskog stajališta, ova regeneracija je neophodna jer omogućuje tijelu da izdrži i održi normalne operacije čak i nakon značajnih ozljeda ili operacija. Ova sposobnost također je razlog zašto su transplantacije jetre učinkovite; donor može dati dio svoje jetre, a i donor i primatelj mogu regenerirati svoja tkiva, omogućujući im normalan život.
Izvanredan proces regeneracije jetre uključuje jedinstvene stanice poznate kao hepatociti, koje posjeduju sposobnost brze diobe i proliferacije kao odgovor na ozljedu. Dok se različiti dijelovi tijela, poput kože koja se zalijepi nakon posjekotine, mogu donekle regenerirati, jetra se ističe kao jedini unutarnji organ koji se može oporaviti s takvom učinkovitošću i brzinom.
Dok jetra posjeduje izvanrednu otpornost i regenerativne sposobnosti, ključno je prepoznati da čimbenici poput pretjerane konzumacije alkohola, nezdrave prehrane i virusnih infekcija poput hepatitisa mogu ugroziti njeno dugoročno zdravlje. Kada dođe do trajnog oštećenja, jetra se može suočiti s teškim stanjima poput ciroze, što ograničava njenu sposobnost regeneracije.
Zbog toga je održavanje zdravlja jetre ključno; unatoč svojoj izuzetnoj snazi, nije neranjiv.