Oglasi - Advertisement

Međutim, postoji poseban aspekt prema kojem gaji duboku naklonost i neophodno je da svi budu toga svjesni! Jeste li bili svjesni da zanemarivanje doručka ili prepuštanje nezdravom doručku može imati štetne učinke na vaš mozak? Obavljanje više zadataka istovremeno, kao što je telefonski razgovor tijekom vožnje, pušenje, pijenje i doživljavanje visoke razine stresa, može značajno utjecati na opću dobrobit osobe. Ključno je hraniti svoj mozak hranom s niskim udjelom masnoće, ali to ne znači da je treba konzumirati u prevelikim količinama.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Konzultirajući prijedloge koje nudi portal smakdnia, možete steći sveobuhvatno razumijevanje štetnih elemenata koji utječu na vaš mozak, kao i korisnih aspekata koji poboljšavaju njegovu dobrobit. Srećom, nema potrebe da u potpunosti izbacite slatke poslastice iz svoje prehrane. Kao što je primijetio Alexandru Vlado Ciurea, vrlo iskusni neurokirurg, čokolada je omiljeni užitak za mozak, dok je voda bitna potreba.

Međutim, ono što istinski potiče njegovu strast je pogled na osmijeh. Ova izuzetna osoba ima više prestižnih titula, uključujući profesora, liječnika veterana, ravnatelja Hitne medicine i diplomiranog neurokirurga. S gotovo 23.000 operacija mozga iza sebe, susretao se s pacijentima starim samo dva dana. Njegovo iznimno razumijevanje veze između naših štetnih navika i bolesti mozga izdvaja ga od njegovih vršnjaka.

Ako ste iz dana u dan prikovani za tablet, telefon ili televiziju, ne očekujte nikakvu zahvalnost od svog mozga! Česta je pogreška u današnjem društvu da pojedinci daju prednost društvenim medijima kao svom primarnom sredstvu komunikacije. Međutim, to se protivi našoj prirodnoj sklonosti da živimo u zajednici, a ne u izolaciji. Put do zdravog mozga svima je lako dostižan jer su prvi koraci do njega jednostavni i lako dostupni.

Kako biste dan započeli pozitivno i povećali broj sati budnosti, pokušajte prilagoditi svoju jutarnju rutinu. Počnite s ustajanjem ranije nego inače, zatim otvorite prozor i duboko udahnite kako biste osnažili svoja osjetila. Nastavite s nizom kratkih vježbi bez napora i utažite žeđ s dvije čaše vode sobne temperature. Ova jednostavna rutina pripremit će vas za produktivan dan, omogućujući vam da prigrlite jutro otvaranjem prozora i prepuštanjem pomlađujućim dubokim udisajima.

Svakako uključite dvije porcije vode u svoju dnevnu rutinu. Prva čaša ubrzava probavni proces, dok druga čaša služi kao jutarnje osvježenje. Neurokirurzi objašnjavaju da druga čaša pomaže u buđenju našeg mozga iz sna jer ostaje aktivan i tijekom odmora, osiguravajući optimalan rad unutarnjih organa i drugih vitalnih funkcija.

Kada se suočite s neriješenim problemom, utješna je pomisao pronaći utjehu u spoznaji da mozak često otkriva rješenje nakon buđenja iz sna. Kroz proces koji se odvija tijekom noći, mozak stvara veze između misli i sjećanja, dajući konačno rješenje sljedeći dan. Profesor Ciurea prikladno je usporedio pokušaj borbe protiv nesanice besanim noćima s pokušajem gašenja žeđi slanom vodom – uzaludnim pothvatom.

Umjesto toga, naglasio je važnost dobrog odmora kao pravog rješenja. Što se tiče savjeta o prehrani, neurokirurg je naglasio važnost neugrožavanja kvalitete mesa koje se već konzumira. Preporuča se ne odricati se mesa ako je već dio prehrane. Dok liječnici možda ne smatraju meso ključnim za zdravlje mozga, priznaju njegove potencijalne dobrobiti kada se konzumira u umjerenim količinama, pružajući potporu tijelu.

Za optimalno zdravlje, preporučljivo je odlučiti se za nemasno meso poput puretine i ribe. Mozak nema povoljan odnos ni prema masnoćama ni prema soli, stoga je važno ograničiti njihovu konzumaciju kako bi se izbjegli štetni učinci na kognitivne funkcije. Iako mozak ima averziju prema masnoći i soli, prihvatljivo je prepustiti se masnoj hrani u rijetkim prilikama, primjerice nakon blagdana. No, ključno je imati na umu da redovita konzumacija ovih namirnica može biti štetna kako za mozak tako i za druge organe. S druge strane, uvijek ima prostora za uživanje u slatkim zalogajima, što je svakako preporučljivo.

Međutim, važno je napomenuti da se svi izbori ne mogu klasificirati kao hranjivi, osobito oni koji sadrže prekomjerne količine šećera. Neurokirurzi preporučuju konzumiranje tamne, prirodne čokolade, uživanje u vrućem, prirodnom kakau ili odabir meda vrhunske kvalitete, budući da su te opcije omiljene u mozgu. Kada planirate svoj večernji obrok, težite dobro zaokruženoj kombinaciji različitih hranjivih elemenata. Pokušaj konzumiranja prekomjerne količine hrane navečer usporediv je s pokušajem pripitomljavanja zmaja – pothvat koji je uzaludan i služi samo stvoriti nepotreban stres.

Temeljni elementi komunikacije obuhvaćaju govor, pisanje i fizičko kretanje. Nažalost, znatan dio društva izgubio je razumijevanje prave suštine glazbe, kao i sposobnost da iz nje izvuče zadovoljstvo. Da stvar bude složenija, postoji nedostatak sklonosti da se upustite u puki užitak plesa. Detaljne studije su uvjerljivo pokazale da bavljenje plesnim aktivnostima može značajno odgoditi pojavu Alzheimerove bolesti.

Liječnici su izjavili da mozak u osmijehu pronalazi svog najvećeg saveznika, suputnika koji je dostupan svima, bez obzira na okolnosti u kojima se nalaze. Stoga postaje ključno na vrijeme izbjeći tugu i monotoniju, a pritom njegovati vještinu otkrivanja sreće u malim stvarima. Netočno je pretpostaviti da zaboravnost muči samo starije osobe; može se očitovati iu relativno mladoj dobi.

Za borbu protiv Alzheimerove bolesti neophodno je baviti se vježbama pamćenja. Sudjelovanje u kognitivnim aktivnostima, poticanje otvorenog dijaloga i održavanje receptivnog načina razmišljanja imaju veliku važnost. Sudjelujte u šetnjama kako biste istražili nepoznata mjesta. Uronite u potragu za znanjem gledajući obrazovne filmove ili TV serije koje nude i zabavu i vrijedne uvide. Izbjegavajte gubljenje vremena na neproduktivne aktivnosti.

Upustite se u čin rješavanja križaljki ili mozgalica kako biste se potpuno udubili. Dosljedno bavljenje tjelesnom aktivnošću ima dubok pozitivan učinak na kognitivno blagostanje. Sam život je sinonim za kretanje. Komunikacija obuhvaća tri temeljna elementa: verbalno izražavanje, pisani jezik i fizičke geste. Dospjeli smo do točke u kojoj značajan dio stanovništva ne uspijeva shvatiti bit glazbe i nije u stanju pronaći bilo kakvo zadovoljstvo u njoj; što je još gore, izgubili su sklonost da sudjeluju u temeljnoj radosti plesa.

Brojna sveobuhvatna znanstvena istraživanja nepobitno su dokazala da se plesanjem može učinkovito spriječiti pojava Alzheimerove bolesti. U svjetlu ovih informacija, predlažem da bi najoptimalniji način djelovanja bio potpuno zadubiti se u stranice zadivljujuće knjige, napuštajući sve druge oblike angažmana.Za miran i ugodan odmor važno je posjedovati sve potrebne elemente. Umjesto sudjelovanja u alternativnim zabavama, preporučujem da uronite u zadivljujuću knjigu koja vam može pružiti temeljne alate potrebne za spokojan i ugodan odmor.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here