Oglasi - Advertisement

Srčani udar predstavlja značajan rizik, au gotovo 90% slučajeva može se predvidjeti i naslutiti. Unatoč tome, preostalih 10%—nepredvidivi slučajevi—mogu biti izuzetno opasni, udariti iznenada i neočekivano. Evo nekoliko razmišljanja o ovoj temi…

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Nekoliko čimbenika utječe na zdravlje srca, a prehrana i tjelesna aktivnost bitne su komponente. Međutim, što se događa u tijelu tijekom noćnog odmora? Stručnjaci sugeriraju da određeni simptomi koji se javljaju noću mogu uvelike utjecati na zdravlje srca i povećati rizik od kardiovaskularnih problema. Kardiologinja dr. Keti Tomaško naglašava da nemiran san, obilježen čestim bacanjem i buđenjem tijekom noći, može imati znatan učinak na kardiovaskularni sustav.

  • Postoji jaka veza između ovoga i krvnog tlaka, koji se obično smanjuje tijekom dubokog sna. Dr. Tomaško upozorava da česta buđenja ili poteškoće s uspavljivanjem mogu dovesti do osjetnog porasta krvnog tlaka. Objašnjava da “takve fluktuacije mogu štetiti srcu i povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti”. Istraživanja pokazuju da nesanica, koja remeti sposobnost zaspavanja ili održavanja sna, može povećati rizik od raznih problema povezanih sa srcem, uključujući hipertenziju, bolesti srca i zatajenje srca. Za pojedince koji već imaju srčane bolesti, nesanica može pogoršati njihovo stanje.

Studija nedavno objavljena u časopisu “Sleep Advances” identificirala je vezu između nesanice i povećanog rizika od zatajenja srca, moždanog udara i smrti od kardiovaskularnih bolesti. U istraživanju je sudjelovalo 1082 pacijenta koji su prethodno bili podvrgnuti srčanom udaru ili zahvatima začepljenih arterija. Na početku studije, 45% tih osoba navelo je da pati od nesanice, dok je 24% izjavilo da je koristilo lijekove za spavanje u proteklom tjednu. Tijekom prosječnog razdoblja praćenja od 4,2 godine, zabilježena su 364 slučaja značajnih kardiovaskularnih problema među 225 pacijenata.

Nalazi pokazuju da su osobe koje pate od nesanice izložene većem riziku od kroničnih srčanih problema, čak i kada se uzmu u obzir drugi čimbenici rizika, postojeća stanja i simptomi povezani s anksioznošću i depresijom. Iako se nesanica često zanemaruje, njezin utjecaj na zdravlje kardiovaskularnog sustava tijekom vremena je značajan. Nedostatak odgovarajućeg sna ili ponavljani poremećaji tijekom noći dovode do povišene razine stresa u tijelu.

  • Porast razine stresa dovodi do hormonalnih promjena koje mogu imati negativne učinke na srce i krvne žile. Nadalje, pojačana proizvodnja hormona stresa kao što je kortizol može pogoršati situaciju, rezultirajući povišenim krvnim tlakom i ubrzanim otkucajima srca. Osim ovih fizioloških učinaka, nesanica također može utjecati na zdravlje srca neizravno kroz promjene u ponašanju. Osobe koje imaju poremećaje spavanja često se osjećaju umorno, što im smanjuje motivaciju za tjelesnu aktivnost i pridonosi lošijem izboru prehrane.

Ova kombinacija povećava vjerojatnost pretilosti, dijabetesa tipa 2 i raznih čimbenika rizika povezanih s bolestima srca. Kako bi se ublažio utjecaj nesanice na zdravlje kardiovaskularnog sustava, korisno je usvojiti zdrave navike spavanja. To uključuje stvaranje mračnog i tihog okruženja za spavanje, izbjegavanje ekrana prije odlaska na spavanje i pridržavanje redovne rutine odlaska na spavanje. Štoviše, korištenje tehnika opuštanja poput meditacije i dubokog disanja može pomoći u smanjenju razine stresa i poboljšanju kvalitete sna. Ako promjene načina života ne daju pozitivne rezultate, ključno je konzultirati liječnika.

Zdravstveni stručnjaci mogu preporučiti dodatne alternative za liječenje nesanice, kao što je kognitivno bihevioralna terapija za nesanicu (CBT-I) ili, u nekim slučajevima, propisivanje odgovarajućih lijekova. Oprez je ključan kada je u pitanju uporaba tableta za spavanje, jer zlouporaba i pretjerana ovisnost mogu dovesti do ovisnosti i niza nuspojava. Isticanje važnosti spavanja za cjelokupno zdravlje, posebno u odnosu na zdravlje srca, ključno je u prevenciji ozbiljnih kardiovaskularnih problema.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here