Kada se govori o kardiovaskularnom zdravlju, infekcija je čimbenik koji se često zanemaruje, unatoč njenom potencijalu značajnog utjecaja na srce i krvne žile. Mnogi pojedinci i dalje nisu svjesni ozbiljnih učinaka koje infekcija može imati na njihovo cjelokupno zdravlje, što može rezultirati kritičnim kardiovaskularnim problemima. Kardiovaskularni kirurg dr. Emir Solaković u razgovoru za portal Hayat.ba istaknuo je nužnost pravovremenog otkrivanja svake infekcije u organizmu te istaknuo krvne parametre koje treba pratiti kako bi se spriječili teži ishodi, poput infarkta ili moždanog udara.
Dr. Solaković ističe da se često zanemaruje utjecaj infekcije na krvne žile kao uzročnik kardiovaskularnih bolesti. Kada tijelo napadne infekcija, ona izaziva upalu unutar krvnih žila. Konkretno, ova infekcija nanosi štetu unutarnjoj ovojnici krvne žile, što rezultira razvojem defekta. Zbog tog oštećenja, crvena krvna zrnca (eritrociti) koja teku kroz krvotok počinju se lijepiti za te nesavršenosti krvnih žila. Ovaj proces dovodi do razvoja arterioskleroze—stanja karakteriziranog zadebljanjem i ukrućenjem arterija, što u konačnici može rezultirati začepljenjem krvnih žila i teškim srčanim komplikacijama.
Dr. Solaković preporuča da pacijenti zatraže od liječnika procjenu specifičnih krvnih parametara radi učinkovitog praćenja zdravlja i prepoznavanja infekcija koje mogu dovesti do komplikacija. Ključni parametar koji treba uzeti u obzir je CRP (C-reaktivni protein), koji služi kao marker upale u tijelu. Ova suvremena metoda za procjenu upalnih procesa ključna je jer može ukazati na prisutnost infekcije koja može oštetiti krvne žile.
Tipična koncentracija CRP-a u krvotoku ne smije prelaziti 5 mg/L. Povećanje razine CRP-a ukazuje na upalu unutar tijela, koja može doprinijeti arteriosklerozi i povećati vjerojatnost srčanih bolesti. Dr. Solaković ističe značaj CRP-a kao ključnog pokazatelja koji se po važnosti može usporediti sa štetnim masnoćama poput LDL-a (lošeg kolesterola). Ako CRP ostane povišen čak i dok je pacijent podvrgnut liječenju, to sugerira da je terapija neučinkovita i zahtijeva modifikaciju.
Smanjenje razine CRP tri dana nakon početka terapije znači da je liječenje učinkovito i da pacijent napreduje prema oporavku. Ova informacija je od vitalnog značaja i za liječnike i za pacijente, jer sugerira smanjenje infekcije i vraćanje normalne funkcije krvnih žila, čime se smanjuje vjerojatnost komplikacija poput infarkta miokarda ili moždanog udara.
Dr. Solaković ističe još jedan značajan element uz CRP: fibrinogen, protein u krvi koji igra ključnu ulogu u zgrušavanju. Kada su razine fibrinogena povišene, gustoća krvi može se povećati, što dodatno potiče razvoj ugrušaka unutar krvnih žila. Nekoliko čimbenika, uključujući pretilost, pušenje, stres i hipertenziju, povezano je s visokim razinama fibrinogena. Ovi utjecaji zgušnjavaju krv i povećavaju vjerojatnost začepljenja krvnih žila, što potencijalno može dovesti do iznenadne smrti, srčanog ili moždanog udara. Čak i ako su određeni parametri u granicama normale, zanemarivanje povišenog fibrinogena i dalje može predstavljati rizik od ozbiljnih kardiovaskularnih incidenata.
Ukratko, dr. Solaković naglašava ključnu nužnost dosljednog praćenja krvnih parametara, posebice CRP-a i fibrinogena, kako bi se identificirale infekcije i upalni procesi koji mogu utjecati na krvožilno zdravlje i dovesti do značajnih kardiovaskularnih problema. Ignoriranje ovih elemenata može rezultirati teškim ishodima, uključujući infarkt miokarda, moždani udar ili čak smrt. Dobrobit srca i krvnih žila nije za zanemariti; rano otkrivanje infekcija i upala ključno je u sprječavanju ovih ozbiljnih stanja.
To je razlog zašto je ključno svaku infekciju tretirati ozbiljno i pravovremeno pristupiti eventualnim povišenim krvnim parametrima, jer to može pomoći u izbjegavanju dugoročnih zdravstvenih problema. Redovitim liječničkim pregledima, pridržavanjem odgovarajućeg liječenja i praćenjem zdravlja, rizik od kardiovaskularnih bolesti može se uvelike smanjiti, što dovodi do poboljšane kvalitete života.