
Mile iz Srebrenice: Hrabra odluka da zaštiti komšiju Bošnjaka od Arkanovaca
Priča iz 1992. godine, koja se danas ponovo širi, svjedoči o ljudskosti u najtežim vremenima. U Srebrenici, gdje su tenzije bile na vrhuncu, Mile, Srbin iz ovog grada, goloruk je stao pred naoružane Arkanovce kako bi zaštitio svog komšiju Ramu, Bošnjaka.
Početak rata i dolazak Arkanovaca
Početkom rata u Bosni i Hercegovini, mnogi gradovi i sela suočili su se s nasiljem. Srebrenica je već bila u teškoj situaciji kada su u grad ušli pripadnici Srpske dobrovoljačke garde, poznatiji kao Arkanovci. Njihov dolazak značio je nesigurnost za bošnjačko stanovništvo, a mnogi su strahovali za svoje živote.
Jedan od njih bio je i Ramo, dugogodišnji Mileta komšija i prijatelj. Zajedno su odrasli, slavili praznike i dijelili svakodnevni život, ali sada je Ramo bio označen kao neprijatelj samo zbog svoje nacionalnosti.
Miletova odluka: Goloruk protiv oružja
Kada su Arkanovci došli po Ramu, Mile nije mogao ostati nijem. Bez oružja, bez podrške, stao je ispred vojnika i jasno rekao da neće dozvoliti da njegovog komšiju odvedu.
“Ako hoćete njega, morate prvo preko mene,” bile su riječi koje su iznenadile naoružane ljude. Nisu očekivali da će Srbin stati u odbranu Bošnjaka.
Reakcija Arkanovaca i sudbina Rame
Vojnici su bili zbunjeni. Jedan od njih je povikao da se Mile skloni, ali on je ostao nepokolebljiv. Situacija je bila napeta, ali nakon nekoliko trenutaka neizvjesnosti, odlučili su da odustanu i otišli su dalje, tražeći druge mete.
Mile je spasio život svom komšiji, koji se nakon tog incidenta krio dok nije pronašao siguran izlaz iz Srebrenice. Kasnije su se ponovo sreli, nakon rata, i Ramo nikada nije zaboravio ono što je Mile učinio za njega.
Ljudskost iznad svega
Ova priča pokazuje da su u najtežim trenucima postojali ljudi koji su rizikovali vlastiti život kako bi zaštitili svoje komšije, prijatelje i sugrađane. Mile je mogao ostati po strani, mogao je ćutati, ali izabrao je pravdu, bez obzira na cijenu.
Njegov čin hrabrosti i ljudskosti ostaje svjedočanstvo da su postojali oni koji nisu dopustili da ih podjele unište, čak ni u najkrvavijim godinama rata.