Svi znamo da slavne i bogate žene imaju pristup kozmetičkim zahvatima i proizvodima da bi izgledale što bolje. Međutim, sve je jasnije da je to nezdravo i da pravi probleme na našem tijelu. Danas otkrivamo kako jedna bogata žena živi prizemljeno.
Françoise Betancourt Myers, nasljednica L’Oréala i najbogatija žena na svijetu s bogatstvom od 100 milijardi dolara, nalazi malu vrijednost u novcu. Françoise Betancourt Myers, koja je u srpnju ove godine napunila 71 godinu, predstavlja prilično nenametljiv izgled kao nasljednica L’Oreala. Radije se ne šminka, ne sređuje obrve, ne posjećuje salone za masažu i ne sudjeluje na društvenim okupljanjima.
Primarni fokus joj je na njezinoj obitelji, koja uključuje njezinog supruga s kojim je 40 godina i njihovo dvoje djece, Nikolasa Myersa i Jean Victor Myers. Djeca Francoise Betancourt Majer sada su odrasli i preuzimaju odgovorne uloge u majčinoj tvrtki, služeći u upravnom odboru, što ukazuje da će naslijediti L’Oréal.
- Françoise svoje dane posvećuje sviranju klavira i pisanju opsežnih djela o grčkoj mitologiji i Bibliji, uvjerena da je tvrtka koju je naslijedila od djeda dobro zbrinuta. Sa samo 19 godina susrela je Jean-Pierrea Myersa, čiji je otac bio uključen u marketing njezine tvrtke.
Od trenutka kad su se upoznali, bila je sigurna da će joj on biti muž. Par se vjenčao pred 9 uzvanika, nakon čega je uslijedilo veće slavlje ispunjeno brojnim posjetiteljima i svečanostima. Françoise je žena koja duboko voli svog muža i svoje sinove, a taj je osjećaj svima dobro poznat.
Gracioznost gospođe Bettencourt-Mayers dijelom je rezultat njezina strogog katoličkog odgoja. Njezin suprug, Jean-Pierre Myers, francuski je biznismen židovskog podrijetla, sin rabina koji je stradao u Auschwitzu. Razmijenili su zavjete u Toskani početkom travnja 1984. Njihovi su sinovi odgajani u židovskoj vjeri i tradiciji, budući da se François Bettencourt-Mayers preobratio na religiju supruga svoje supruge prije vjenčanja.
Ova se odluka može smatrati izravnom uvredom njezinom ocu, koji je tijekom njemačke okupacije bio autor pamfleta za antisemitsku publikaciju La Terre Française, sredstvo nacističke propagande. Za razliku od brojnih imućnih nasljednika koji ili pasivno upravljaju svojim naslijeđenim bogatstvom ili ga munjevito troše, ona svoje dosljedno povećava.
- Nakon smrti svoje raskošne majke Liliane Bettencourt u rujnu 2017. u dobi od 94 godine naslijedila je većinski udio u L’Orealu koji je tada bio procijenjen na “samo” 39,5 milijardi dolara.
Trenutačno Françoise drži 33 posto najveće kozmetičke tvrtke na svijetu, koju je 1909. godine osnovao njezin djed, Eugene Schuler, talentirani kemičar koji je stvorio prvu boju za kosu koja je bila i bez mirisa i bez iritacija u kuhinji svoje skromne dvije sobni stan u Parizu. Šulerova unuka uključena je u poslovanje L’Oreala te je članica uprave i predsjednica upravnog odbora obiteljskog holdinga Tethys koji nadzire sve njezine investicije.
Od L’Oreala svake godine dobiju više od pet milijardi eura dividende. Dio svog bogatstva daje u razne svrhe, dajući značajne donacije za znanstvena istraživanja, umjetničke inicijative i dobrotvorne pothvate. Naime, donirala je 226 milijuna dolara za obnovu katedrale Notre Dame u Parizu.
Françoise Bettencourt-Mayers jako se zanima za vezu između judaizma i kršćanstva, temu koju je istraživala u više publikacija, osobno i akademski. Svaki dan posvećuje nekoliko sati svojoj strasti prema sviranju klavira. Iznad svega, ne voli eksponiranje u javnosti, što je vješto uspijevala izbjegavati sve do 2007. godine, kada je od suda zatražila oduzimanje poslovne sposobnosti njezine majke.
U tom je razdoblju Lilijan Bettencourt iznenadila javnost svojom vezom s 25 godina mlađim od nje piscem i fotografom Françoisom Banierom kojeg je od milja zvala “mon enfant chéri”. Bettencourt-Myers je tvrdila da je Banier iskoristio Lilianinu mentalnu krhkost kako bi izvukao gotovo milijardu dolara vrijednog novca, nekretnina, umjetnina i polica osiguranja tijekom dva desetljeća. Čak mu je poklonila otok na Sejšelima, zajedno s tri luksuzne kuće i pistom.
U prosincu 2007., nedugo nakon smrti njezina oca, Andre Bettencourta, koji je bio ministar u nekoliko francuskih vlada, François je od sluge saznala da Lilian planira imenovati Baniera kao svog nasljednika. Kako bi tome stala na kraj, zatražila je skrbništvo nad svojom majkom koja se borila s Alzheimerovom bolešću.
Francois Bettencourt-Mayers je na sudu izjavio: “Ovdje se ne radi o financijskoj dobiti; radi se o predatoru koji je rasturio moju obitelj. Ušao je u našu obitelj krišom, poput prevaranta, da bi na kraju postao pouzdani pouzdanik moje majke i naposljetku svojim ponašanjem nalikovao Rasputinu. Zabranio mi je viđanje s majkom, a ona je udovoljila njegovoj želji.
Kad sam saznala da ga moja majka namjerava posvojiti i da mu je oporukom ostavila svu svoju imovinu, znala sam da tome moram stati na kraj. Lilijan Betencourt tužbu svoje kćeri protiv Baniera doživjela je kao osobni napad, što je dovelo do žučnog sukoba sa svojim jedinim djetetom. Najavila je “nuklearni rat” protiv svoje kćeri i upozorila na razbaštinjenje ako se nastavi miješati u njezin posao.
U javnosti je loše govorila o Francoisu i prekinula sve veze s kćeri. Iako su živjele u istoj ulici u Parizu, majka i kći susrele su se tek u sudnici. “Osjećam se dobro kao gusle, ali ne mogu shvatiti koji je insekt ubo moju kćer; stvarno je uzrujana”, primijetila je Lilijan Betenkur. “Iako ima mogućnost strpljivo čekati moju smrt, čini se da njezini postupci imaju za cilj ubrzati moj odlazak s ovog svijeta.
Od mladosti je bila tegobna i troma, neprestano je vukla za mnom. Kao dijete, dosljedno je bila hladna i povučena, smatrajući da je društvena priroda pojedinaca poput mog prijatelja, šarmantnog, kulturnog i inteligentnog gospodina Baniera, izvor nelagode, više je ne susrećem, niti to želim.
Tijekom suđenja, tužitelj je u svojoj završnoj riječi istaknuo da je Banier “vršio kontrolu nad Lilijanom slično kao što pauk zarobljava svoj plijen u mrežu. Nakon što ju je uhvatio u zamku, odbio ju je osloboditi. Postala je njegovo vlasništvo i postupao je s njom kao da je vampir. U konačnoj presudi donesenoj 2012., Francois i njezina dva sina imenovani su skrbnicima Liliane i stekli su kontrolu nad svom obiteljskom imovinom.
- U ožujku 2015. François-Marie Banier dobio je kaznu od dvije i pol godine strogog zatvora zbog iskorištavanja ranjive osobe te je Betenkurovoj morao nadoknaditi 158 milijuna eura. Osporio je presudu, tvrdeći da nema financijskih sredstava.
Do travnja 2016. zatvorska mu je kazna prekinuta, a odštetni zahtjev odbijen. Do kraja života primao je financijsku potporu jer je Bettencourt-Mayers odlučila ne zahtijevati povrat znatnih darova koje je primio od njezine bolesne majke, a koji su uključivali nekoliko slika Matissea i Picassa, dugoročni ugovor za “umjetnost konzultacije” koja mu je plaćala 700.000 eura godišnje, uz brojne izdašne čekove, stipendiju i policu životnog osiguranja.
- Posljednja poznata aktivnost g. Baniera uključivala je organiziranje izložbe fotografija koja slavi gay kulturu. Lilijan Betenkur dočekala je kraj života u stanju potpune gluhoće i demencije, okružena svojim psima, njegovateljima i osobljem.
Izgubila je sposobnost prepoznavanja ljudi oko sebe i nije se mogla sjetiti tko je Banier. Zadnji put ga je spomenula 2012. godine odgovarajući na upite istražitelja. “Naravno da me donekle iskorištavao, ali to je nevažno. Priznajem njegove nedostatke, ali sam bio žrtva vlastite revnosti. Ako mi je uzeo novac, to mi zapravo ne smeta.
Prepoznajem posljedice svojih pogrešaka ; neću samo sjediti i žaliti zbog toga. Naposljetku, Françoise je uspjela zaštititi carstvo L’Oréala od “predatora” dok je istovremeno povećavala svoje bogatstvo, a sve kako bi osigurala da obiteljsko bogatstvo ostane unutar obitelji. Postoji nasljednik tog bogatstva, a François se za to pobrinuo.