Oglasi - Advertisement

Tomislav Karađorđević, jugoslovenski plemić, bio je drugi sin kralja Aleksandra I Karađorđevića i kraljice Marije, a bio je i brat poslednjeg kralja Jugoslavije Petra II Karađorđevića. Poznat po svom lepom izgledu, bio je omiljen u srpskom narodu, provodeći svoje poslednje dane bodrejući ga u mučnim vremenima bombardovanja. Iako se činilo da djeluje iza kulisa, aktivno je povlačio značajne poteze. Njegov romantični život i dalje izaziva interesovanje, posebno njegova afera sa proslavljenom gospođicom Ljiljanom Žikić Karađorđević.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Početkom 1992. godine postao je prvi član kraljevske porodice koji se trajno vratio u Srbiju, osnivajući svoju rezidenciju u Zadužbini kralja Petra I Karađorđevića na Oplencu, koja se brzo pretvorila u hodočasničko mesto za one koji su želeli da upoznaju poslednje preživele. sin kralja Aleksandra I. Njegova popularnost među stanovništvom brzo je porasla, posebno zbog njegovih redovnih posjeta srpskim borcima u Republici Srpskoj i Republici Srpskoj Krajini, uz pomoć koju je pružao zajedno sa svojom suprugom, princezom Lindom. Osim toga, bilo je prijedloga da se on imenuje za princa srpskog dijela Bosne i Hercegovine, ali to nije podržalo političko rukovodstvo u tom regionu. Viši sud u Beogradu je 16. decembra 2013. godine doneo rešenje o rehabilitaciji.

Putovanje izvan razumevanja

Rođen 19. januara 1928. godine u Beogradu, stigao je na Bogojavljenje po julijanskom kalendaru. Iako je princ Tomislav trebao biti rođen u Zagrebu na očevu želju, putovanje je prekinuto zbog oštre zime koja je te godine pogodila Hrvatsku.

Samo šest dana nakon rođenja, u posebnom salonu u Novom dvoru održano je njegovo krštenje, kojem je prisustvovao Stjepan Radić. Predložio je hrvatska imena Zvonimir i Tomislav, jer je kraljev prvi sin Petar dobio srpsko ime. Kralj Aleksandar I je na kraju izabrao ime Tomislav, na šta je Radić izrazio želju da porodica Karađorđević opstane čitav vek. Britanski kralj Džordž VI bio je kum, koga je predstavljao britanski ministar na dvoru Kenard, koji je doneo osvećenu vodu iz Vardara, Jadranskog mora i Dunava.

Rano školovanje stekao je na dvoru u Beogradu. Između 1937. i 1941. pohađao je Sandroyd školu u Cobhamu, Engleska, a zatim školu Oundle od 1941. do 1946. Zatim se upisao na Clare College, Univerzitet u Kembridžu, od 1946. do 1947., kada je prekinuo studije zbog neslaganja sa marksistom. profesor.

U toku Drugog svetskog rata SSSR je predlagao da princ Tomislav preuzme jugoslovenski presto umesto svog starijeg brata, kralja Petra II, ali se taj plan na kraju nije ostvario. U trenutku kada je Petar II Karađorđević predao svoju kraljevsku vlast odmetnutom Josipu Brozu Titu, princ Tomislav je bio legitimni prestolonaslednik i, prema tadašnjem Ustavu Jugoslavije, jedina osoba koja je imala pravo da dobije kraljevsku vlast.

Bio je tipičan radnik koji je zarađivao platu

Nakon boravka u Cambridgeu, princ Tomislav je odlučio da se posveti uzgoju voća. Dok je bio upisan u poljoprivrednu školu, preuzeo je ulogu redovnog nadničara u voćnjaku u Kentu. Godine 1950. kupio je imanje u Zapadnom Sussexu. Njegov primarni fokus bio je na uzgoju jabuka na imanju od 80 hektara koje je nekada imalo 17.000 stabala.

Romansa sa mitskom Ljiljanom

Čitavo područje vrvjelo je od tračeva o dobro poznatim Ljiljani Žikić Karađorđević i princu Tomislavu, a stvarna istina je ostala skrivena. Naime, Ljiljana je bila žena koja je mnoge muškarce ostavila bez daha! To nije bilo samo zbog njenog upečatljivog izgleda, već i zbog njene izuzetne hrabrosti i postojanog držanja. Ova neustrašiva dama rizikovala je život braneći Kosovo i krunisana je za najlepšu devojku bivše Jugoslavije. Oni koji su poznavali Ljilju primetili su da njenoj harizmu i vibrantnoj energiji niko nije mogao da odoli!

Diplomirala je na Fakultetu organizacionih nauka u Beogradu. Godine 1978. osvojila je titulu Mis SR Srbije, godine tokom koje je ušla i u uži izbor za “Miss Jugoslavije”. Njena manekenska karijera je cvetala dok je njena ličnost krasila časopise širom SFRJ. U osvit osamdesetih odvažila se na film, preuzimajući gole sporedne uloge u produkcijama kao što su “Nije nego”, “Tigar”, “Balkan ekspres” i “Jagodno grlo”.

Malo je poznato kako čak ni princ Tomislav Karađorđević nije mogao da izdrži izuzetnu Ljiljaninu lepotu, što je dovelo do brojnih priča i spekulacija o njihovoj romantičnoj vezi. Njihov prvi susret dogodio se 1993. godine u hramu Svetog Save na Vračaru. Godinu dana kasnije ponovo su se okupili u manastiru Milton u Torontu, gde je Ljiljana stigla sa planovima da tamo boravi, tek što se vratila iz Kanade nakon što je objavila zbirku ljubav i dečija poezija.

Godine 1995. vratila se u Srbiju kada je otkrila da je zdravlje princa Tomislava značajno narušeno. Ljiljana priča da je njihova romansa nastala u maju 1996. godine na Oplencu. Navodi se da su živeli godinu dana, tokom kojih je princ izrazio nameru da se razvede od svoje supruge, princeze Linde. Osim toga, šuškalo se o tajnom angažmanu 27. oktobra 1996.

U jednom trenutku, princ Tomislav je spomenuo ove teorije

Tomislav je jednom prilikom ispričao da je čuo za ženu koja više puta tvrdi da će se udati za njega, nazivajući sebe „Beogradskom princezom“. Objasnio je da ga je ova “Beogradska princeza”, tekstopisac, navela da shvati da se njihove interakcije razvijaju u nešto dublje, što ga je navelo da je zamoli da više ne posećuje Topolu. Prema Tomislavovim rečima, ova žena iznosi razne optužbe na račun njegove supruge Linde, napadajući je i tvrdeći da je princeza Karađorđević.

– Iako je potomak porodice Karađorđević, njena loza ne vodi direktno od Karađorđa, već od njegovog brata. Dakle, mi dijelimo porodičnu vezu, što me čini nemogućim da se oženim njom čak i da sam to želio, jer pravoslavlje zabranjuje takve zajednice. “Može me nazvati kukavicom preko telefona”, rekao je princ.

Ljiljana je promenu prilika pripisivala pojedincima u prinčevom krugu. Njena odluka da uzme prezime Karađorđević zatekla je sve. Jedno objašnjenje sugeriše da je ime uzela zato što je daleki predak bio Karađorđev brat, dok druga teorija tvrdi da je njena naklonost prema Tomislavu motivisala njen izbor. Po odlasku sa Oplenca na pragu 1997. godine, Ljiljana je boravila u svom stanu u Budimskoj 36 u Beogradu. Uživjela je u stvaranje poezije i proze, a počela je i da radi na svom autobiografskom romanu pod nazivom „Korijeni.

Nakon početka agresije NATO-a na SRJ, Ljiljana se 28. marta 1999. godine prijavila kao dobrovoljac u VJ. Izvršavajući borbeni zadatak kod sela Ljubenić kod Peći, izgubila je život kao dobrovoljac 125. motorizovane Brigade 01.04.1999. Ljiljanu su sa samo 42 godine ubili u zasedi albanskih terorista zajedno sa dvojicom saboraca.

Pre nego što je poslata na Kosovo 1999. godine, dala je svoju decu na čuvanje prijateljici, obezbeđujući joj sredstva za njihove potrebe. Nažalost, nakon Ljiljanine smrti, ova prijateljica je nestala, a decu je ostavila hraniteljskoj porodici. Ipak, prema pričanju Ljiljanine najmlađe ćerke Dine, imali su sreću da su pronašli ženu koja im je postala druga majka. Posthumno je dobila Orden prve klase za zasluge u oblasti odbrane i bezbednosti. Dana 10. aprila 1999. godine položena je na Žabarima. Dina, njena nasljednica i učesnica rijalitija “Parovi”, imala je samo 7 godina kada je doživjela gubitak majke. Mjesec dana nakon smrti ove heroine, ona je prvi put posjetila groblje.

Dvaput je stajao na neobičnom kamenu i bio otac četvoro potomaka. 7. juna 1957. prvi put je stao na ludi kamen u Zalemu uz princezu Margaritu od Badena, s kojom je kasnije dočekao sina Nikolu (1958) i kćer Katarinu (1959). Nakon razvoda 1982. godine, iste godine se oženio lokalnom devojkom po imenu Linda Meri Boni, i zajedno su dobili dva sina, Đorđa (rođen 1984.) i Mihaila (rođen 1985.).

U narodu je ostao do samog kraja života

Tokom poslednjih pet godina svog života, borio se sa teškom bolešću, ali je odbio mogućnost lečenja i operacije u inostranstvu, što se poklopilo sa NATO bombardovanjem Jugoslavije koje je počelo 24. marta 1999. Umesto da traži medicinsku pomoć, odlučio je da poseti područja koja bio bombardovan i, uprkos svom teškom stanju, solidaran sa pogođenim ljudima. Preminuo je 12. jula 2000. godine na Petrovdan po julijanskom kalendaru, a sahranjen je u porodičnoj kripti na Oplencu, okružen hiljadama poštovalaca i rodbine.

PREUZMITE BESPLATNO!

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU sa najnovijim RECEPTIMA. Otkrijte jednostavne korake za pripremu jela koja će oduševiti vašu porodicu i prijatelje. 😎

Preuzmite knjigu sa najboljim receptima jednim klikom!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here