Veš mašina ili perilica za rublje je jako važan kućanski aparat koji rješava kućni posao koji je nekad bio jako naporan kad se radi ručno. Međutim, da bi ovaj stroj funkcionisao kako treba, moramo ga pravilno koristiti i održavao. Danas otkrivamo više o tome.
- Određeni kućni majstori mogu pretpostaviti da je svaka površina unutar ovog okruženja dovoljno dezinficirana; usprkos tome, istina je da djeluje kao plodno tlo za bakterije i ostatke od prethodnog čišćenja.
Neophodno je redovito čistiti perilicu jer se u bubnju nakuplja prljavština, što dovodi do razmnožavanja bakterija. Nakupljanje takvih ostataka može nepovoljno utjecati na kvalitetu pranja, što je situacija koja je bez sumnje nepoželjna. Ovo nakupljanje može razjasniti razloge nedostatka svježeg mirisa u vašem rublju nakon pranja ili pojavu bijelih mrlja na tkanini.
Stoga je ključno pridržavati se dosljednog rasporeda čišćenja perilice, jer je sklona skupljanju prljavštine i ostataka rublja koje obrađuje. Započnite postupak čišćenja odvajanjem i pranjem ladice za deterdžent. Svaki je stroj dizajniran s mehanizmom koji omogućuje jednostavno uklanjanje ove komponente, čineći zadatak jednostavnim.
Nakon što je odvojite, pažljivo očistite ladicu iz svih kutova jer ovo područje ima tendenciju skupljanja prašine, praha i ostataka omekšivača, što s vremenom može rezultirati mrljama. Nakon toga, ključno je očistiti donji filtar stroja, koji se nalazi u donjem dijelu i dostupan je kroz mala vrata. Nakon toga treba alkoholom dezinficirati unutarnju površinu vrata.
- Zatim aktivirajte praznu perilicu na temperaturu od 90 Celzijevih stupnjeva. U za to predviđenoj ladici pomiješajte sodu bikarbonu s limunovim sokom ili octom. Rezultati će vas sigurno iznenaditi.
BONUS:
Otkrijte tehniku za vraćanje sjaja i blistavosti u JEDNOM PRANJU. Prije rješavanja paučine na zidovima i stropu, kao i prije bilo kakvog brisanja prašine, preporučuje se prvo skidanje zavjesa; zanemarivanje ovog koraka može dovesti do dodatnog nakupljanja prljavštine.
Pažljivo odvojite svaku kuku od zavjese, a zatim snažno protresite zavjesu kako biste uklonili značajnu količinu prašine. Nakon toga uredno rasporedite zavjesu i spremite je na odgovarajući način kako biste spriječili bilo kakve smetnje tijekom procesa čišćenja sobe. Nije preporučljivo dopustiti da zavjesa ostane zgužvana i neoprezno odbačena u kut, jer to kasnije može omesti postupak glačanja.
Osim toga, preporuča se suzdržati se od stavljanja zavjesa izravno u perilicu odjednom. Umjesto da odmah nastavite, mudro je pričekati dok se priprema prostorije ne približi kraju. Ako su zavjese dulje vrijeme ostale neoprane ili pokazuju značajnu apsorpciju duhanskog dima, što dovodi do sive ili žute boje, preporuča se prvo ih namočiti u hladnu vodu pomiješanu sa šakom soli.
- Potopite zavjese najmanje trideset minuta, nakon čega slijedi temeljito ispiranje i nastavite s daljnjim pranjem prema sastavu tkanine. Pamučne zavjese možete prati ručno ili u perilici rublja, idealno na temperaturi od 30 stupnjeva Celzijusa.
Ipak, za bijele pamučne zavjese možete se odlučiti za program pranja na 40 Celzijevih stupnjeva. Zavjese sastavljene od marquise, poliestera ili kombinacije ovih materijala mogu se prati ili ručno ili u perilici rublja na temperaturi od 30 stupnjeva Celzijusa, koristeći minimalni ciklus centrifuge.
Zavjese od viskoze pogodne su za ručno ili strojno pranje na istoj temperaturi od 30 stupnjeva Celzijusa. Čipkaste zavjese preporuča se ručno čistiti hladnom vodom i blagim tekućim deterdžentom, pazeći da se ne uvrnu ili iscijede tijekom procesa čišćenja. U pravilu se ne preporučuje predenje za zavjese.
- Sušilica s centrifugom može biti prikladna samo za pranje pamučnih zavjesa, a to bi se trebalo dogoditi samo ako je sušilica rublja dostupna. Pod tim uvjetima, naknadno glačanje ovih zavjesa bit će znatno pojednostavljeno.
Ključno je osigurati da stroj nikada ne bude preopterećen tijekom procesa pranja zavjesa. Slijedom toga, smjernica je nedvosmislena: perite jednu po jednu zavjesu. Preopterećenje bubnja za pranje dovest će do značajnog gužvanja zavjesa, čineći glačanje beskorisnim. Kod pranja poliesterskih zavjesa, preporuča se staviti skromnu količinu tekućeg škroba u omekšivač; ishod će biti povoljniji ako se zavjese objese dok ostanu blago vlažne.
Čišćenje zavjesa: Preporuča se suzdržati se od pretjeranog cijeđenja prilikom ručnog pranja zavjesa. U idealnom slučaju, ovaj zadatak je najbolje izvesti na otvorenom, a neki ljubitelji “uradi sam” otkrili su da mali dječji bazen može poslužiti kao učinkovito rješenje za ovaj pothvat.
- Korištenje crijeva olakšava brz i jednostavan proces pranja, a kada se zavjese prebace preko sušilice, mogu izgledati pomalo stisnute. Nadalje, preporučljivo je dodati malu količinu bijelog octa u vodu za posljednje ispiranje.