Oglasi - Advertisement

Važnost prehrane za zdravlje mozga

U posljednje vrijeme sve je više ljudi zainteresirano za vlastitu prehranu kako bi se osjećali i izgledali bolje. Međutim, malo tko shvaća koliko hrana utječe na rad mozga i njegovu funkciju. Danas vam donosimo zanimljive uvide jednog stručnjaka o ovoj temi.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Loše navike i njihov utjecaj na mozak

Jeste li znali da nezdrav doručak ili potpuno izostavljanje doručka mogu predstavljati ozbiljnu prijetnju zdravlju vašeg mozga? Također, multitasking poput telefoniranja tijekom vožnje, pušenja, pijenja i života pod pritiskom negativno utječe na mozak. Za zdravlje mozga ključno je konzumirati hranu s niskim udjelom masti, no dobra vijest je da se slatkiši ne moraju potpuno izbaciti.

Savjeti neurokirurga Alexandru Vlado Ciurea

Neurokirurg s preko 50 godina iskustva, Alexandru Vlado Ciurea, tvrdi kako mozak voli čokoladu, ali najviše mu je potrebna voda i – osmijeh. Njegova impresivna karijera uključuje gotovo 23.000 složenih moždanih operacija, a s najmlađim pacijentom starim samo 48 sati. On naglašava da su naše loše navike srž mnogih bolesti mozga.

Utjecaj ekrana i društvenih mreža

Dugotrajno gledanje u ekrane (tablete, telefone, televizore) ne koristi mozgu. U današnjem svijetu, gdje dominiraju društvene mreže, često zaboravljamo da smo stvorenja koja trebaju društvenu interakciju, a ne osamu. Zdrav mozak može postići svatko uz prave navike i rutinu.

Zdravi početak dana

Preporučuje se ranije ustajanje kako biste mogli otvoriti prozore i duboko udahnuti svjež zrak. Ujutro je važno popiti dvije čaše vode sobne temperature – prva pokreće probavu, a druga budi tijelo. Čak i dok spavamo, mozak aktivno radi i obrađuje informacije, pomažući nam da se sutra probudimo s rješenjima za probleme.

Zdravi doručak i prehrana

Lagani doručak u mirnom okruženju, bez žurbe i ometanja, omogućuje mozgu da maksimalno iskoristi hranjive tvari. Može se konzumirati mala količina mesa poput ribe ili puretine, dok su sol i masti poželjni u minimalnim količinama. Za užitak mozak preferira kvalitetan med, tamnu čokoladu i prirodni kakao.

Kava, voda i umor mozga

Dva perioda tijekom dana kada mozak radi najintenzivnije su između 10:00-12:00 i 16:00-18:00 sati. U slučaju umora, preporučuje se umjerena konzumacija kave, dok voda treba ostati glavno piće. Najbolji saveznik uma je osmijeh, koji nam pomaže pobjeći od tuge i monotonije te prihvatiti radost malih životnih zadovoljstava.

Održavanje mentalne i tjelesne aktivnosti

Zaboravnost nije samo problem starije dobi – može se javiti i u mlađim godinama. Kako biste spriječili bolesti poput Alzheimerove, važno je redovito vježbati pamćenje. Mentalni rad, stimulativni razgovori i otvorenost za nova znanja pomažu održati mozak zdravim.

Savjeti za aktivan mozak i tijelo

Bavite se šetnjama, gledajte edukativne filmove i TV emisije, rješavajte križaljke i moždane igre. Također, održavanje redovne tjelesne aktivnosti ključno je za zdravlje mozga. Tri osnovna čimbenika za zdrav život su govor, pisanje i fizička aktivnost.

PREUZMITE BESPLATNO!

⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here