Nakon dolaska novorođenčeta, tipično je da pojedinci, posebno oni koji su u neposrednoj blizini porodice, komentarišu kako beba liči na majku ili oca. Međutim, mnogi ostaju nesvjesni stvarnosti da djeca dobijaju različite genetske karakteristike od svojih roditelja, što je istina potkrijepljena naučnim studijama.
Ovaj članak nastoji naglasiti značaj istraživanja utjecaja koji se prenosi od naših roditelja, posebno razlike između majčinskih i očinskih uloga. Iako može izgledati jednostavno shvatiti fizičke osobine koje nasljeđujemo, bitno je priznati duboki učinak njihovog ponašanja i djelovanja na oblikovanje naših života.
Ideja porodičnog odgoja ukazuje na to da očev genetski sklop može igrati ključnu ulogu u oblikovanju specifičnih nasljednih osobina njihove djece. Tipično, naslijeđene osobine proizlaze iz mješavine genetskog inputa oba roditelja i često su neizbježne. Proces nasljeđivanja po ocu uključuje nekoliko ključnih faktora.
Genetičarka Dana Breset napominje da starost oca može uticati na razvoj djeteta. Konkretno, djeca s očevima starijim od 45 godina mogu pokazati povećanu osjetljivost na izazove u učenju, zajedno s većom šansom da naiđu na depresiju i anksioznost. Osim toga, uloga očeva u biološkom određivanju spola njihove djece zaslužuje pažnju.
Očevo obezbjeđenje X ili Y hromozoma je ono što u konačnici određuje spol djeteta, jer se ovaj hromozom uparuje sa majčinim X hromozomom. Shodno tome, ako se otac osjeća nezadovoljnim spolom svog djeteta, bitno je razumjeti da genetski doprinos oca igra ključnu ulogu u ovom rezultatu. Kada su u pitanju fizičke osobine, posebno visina, čini se da su genetski utjecaji, posebno oni koji se prenose od oca, snažniji od onih naslijeđenih od majke.
Brojne studije pokazuju da genetika oca značajno utiče na visinu dece. Dana Breset napominje da djeca imaju veću vjerovatnoću da budu visoka ako njihov otac ima visok rast. Ova informacija naglašava presudan uticaj očevih gena u prenošenju specifičnih osobina.
Ipak, ključno je priznati da su različite osobine potomstva u konačnici oblikovane genetskim unosom oba roditelja. Suprotno tome, naš primarni naglasak je na nijansiranijim karakteristikama koje se nasljeđuju isključivo po majčinoj liniji.
Članak objavljen u časopisu Metabolism Novosti otkriva da postoje dva različita tipa masnog tkiva u ljudskom tijelu: bijelo i smeđe. Opšte je poznato da bijelo masno tkivo, koje se prenosi iz očeve loze, predstavlja zdravstveni rizik i povezano je s gojaznošću i raznim bolestima. S druge strane, smeđe masno tkivo, koje je isključivo naslijeđeno s majčine strane, igra vitalnu ulogu u regulaciji metabolizma i ukupnih tjelesnih funkcija.
Nadalje, ako majka redovno pokazuje nizak nivo serotonina u svom mozgu, vjerovatno je da će se njeno dijete suočiti sa sličnim nedostacima ovog neurotransmitera. Značaj serotonina je ključan za podsticanje pozitivnog raspoloženja i jačanje naše sposobnosti da se fokusiramo na zamršene detalje. Nadalje, utjecaj majke se proteže i dalje od početnih razvojnih faza njenog djeteta, jer oštećenje mitohondrijalne DNK i povezanih gena direktno utiče na proces starenja. Nakon rođenja, pojedinci primaju ovaj štetan uticaj od svojih majki, a pojačana pojava mutacija mtDNK igra ulogu u ranoj pojavi indikatora starenja, kao što su sijeda kosa i bore na licu.