Ovo organsko gnojivo je posebno korisno za one kojima je teško promovirati cvjetanje svojih biljaka. Kada kupujete cvijet iz trgovine koji ne procvjeta, uvjerite se da dobije potrebne hranjive tvari. Primijetit ćete da se vraća i počinje proizvoditi pak za pakom. Obratite pažnju na smjernice YouTube kanala Loucos das Plantas.
Možda će vas iznenaditi činjenica da se ova izvanredna formula gnojiva uglavnom sastoji od široko korištenog povrća: šargarepe. Bogata azotom, šargarepa takođe snabdeva vitalne hranljive materije poput kalijuma, fosfora, magnezijuma, bora, a posebno vitaminom E, koji podržava rast i cvetanje biljaka. Za ovaj recept potrebna nam je jedna šargarepa i 1 litar vode. Postupak: Započnite tako što ćete šargarepu nasjeckati na manje segmente i staviti ih u blender. Zatim dodajte vodu i dobro izmiksajte. Ovo stvara dodatak bogat hranjivim tvarima za sve vaše biljke.
Zatim smjesu procijedite kroz fino sito i ostavite je za korištenje kao preljev. Bogat azotom, fosforom, kalijumom, magnezijumom i borom, sok od šargarepe podstiče rast biljaka. Kada se pomeša, preostala šargarepa se može staviti u zemlju. Ovo đubrivo za šargarepu je prikladno i za baštenske i za sobne biljke. Primjenjujte ga mjesečno. Koristan je za niz biljaka, kao što su kaktusi, sukulenti, geranijumi, palme i druge.
Za samo nekoliko centi možete opskrbiti svoje biljke hranjivim tvarima potrebnim za poticanje obilnog cvjetanja. Primijenite ovo na sve biljke koje se ustručavaju rasti, cvjetati ili izgledati nerazvijeno. Zalijevanje onih koji trenutno cvjetaju produžit će njihov period cvatnje. Gnojidba šargarepe se pokazala veoma efikasnom, što dovodi do bujnih i privlačnih biljaka. Probajte i bit ćete zadovoljni.
Na kraju članka, cijeli proces možete pogledati u videu. Soda bikarbona služi kao alternativno prirodno gnojivo za sobne biljke. Počnite tako što ćete u odgovarajućoj posudi pomiješati 1 kašičicu sode bikarbone sa 500 ml vode sobne temperature. Smesu dobro promešati. Prilikom nanošenja otopine fokusirajte se na korijenje biljke, ali ograničite ovaj tretman na jednom u 30 dana. Ovo gnojivo će poboljšati snagu sobnog cvijeća, čineći ga otpornijim na različite stresne uvjete i promovirajući cjelokupno zdravlje.
Štoviše, korištenje ovog gnojiva će dovesti do većeg obilja cvjetanja biljaka. Da biste napravili mešavinu natrijum bikarbonata i kukuruznog škroba, pomešajte 0,5 kašičice sode bikarbone sa 0,5 kašičice krompirovog ili kukuruznog skroba u jednom litru vode na sobnoj temperaturi. Dobijeno gnojivo nanosite na biljke svakih 21 dan, vodeći računa da se ne koristi više od 1 šolje mješavine za svaku saksiju. Ovo đubrivo je bogato korisnim mineralima koji će ojačati imunološki sistem biljaka. Za sirće od jabukovog vina pomešajte 500 ml vode sobne temperature sa 1 kašičicom jabukovog sirćeta.
Ostavite rastvor da odstoji 1 sat da se aktivira. Nanesite ga na svoje biljke, pazeći da to ne radite češće od svakih 20 do 25 dana. Ovo gnojivo će pomoći zaštiti cvijeća od bolesti, a istovremeno će osigurati esencijalne hranjive tvari za ubrzani rast. Za đubrivo od kurkume, pomiješajte kašičicu kurkume sa litrom vode i kuhajte dva sata. Kada ga koristite na biljkama, nanesite ga na podnožje, vodeći računa da ne prelazite jednom u 30 dana.
Ovo gnojivo je dizajnirano da ojača imunološki sistem biljaka, zaštiti ih od bolesti i promovira njihov zdrav rast i razvoj. Za pripremu uzmite 1 litar vode i sipajte u posudu blendera. Ubacite 1 kašičicu šećera zajedno sa 3 do 5 malih listova lovora. Miješajte sastojke dok smjesa ne dobije glatku konzistenciju, a zatim je procijedite i ostavite da odstoji 2 do 3 sata. Koristite ovo domaće đubrivo za prihranu biljaka jednom mjesečno.
Koristeći ovo gnojivo, vaše biljke će dobiti sve vitalne hranjive tvari potrebne za rast, dobiti energiju i na kraju vam pružiti zapanjujuće cvjetanje. Za ovu mješavinu uzmite 10 manjih listova aloje, najbolje onih uskih, i nasjeckajte ih na sitne komadiće. Ove komade pomiješajte u mikseru sa 1 litrom vode i 1 kašičicom krumpirovog ili kukuruznog škroba. Nakon mešanja, procedite rastvor i ostavite da odstoji 2 do 3 sata.
Zalijevajte biljke duboko svakih 21 do 25 dana, pazeći da vlaga prodre do korijena. Za podmlađivanje cvjetova koji se bore, korisna je primjena gnojiva. Ovo ne samo da podstiče rast gustog, živopisnog lišća, već i povećava robusnost korijenskog sistema. Za đubrivo od kore limuna i lovorovog lista, koricu limuna iseckajte na male komadiće nožem. Pomiješajte ga sa 4 do 5 malih lovorovih listova u posudi napunjenoj sa 1,5 do 2 litre vode i ostavite da se namače 3 sata.
Zatim ocedite tečnost. Svakih 25 do 30 dana nanesite ovo gnojivo direktno na korijenje biljaka. Ovo gnojivo je savršeno za sve sorte cvijeća, opskrbljujući ih esencijalnim hranjivim tvarima za uspješan i zapanjujući rast. Počnite dodavanjem 1 litre vode u posudu blendera. Ubacite 1 kašičicu krompirovog ili kukuruznog škroba i 3 do 5 malih listova lovora. Mešajte sastojke dok smesa ne dobije glatku konzistenciju, zatim procedite rastvor i ostavite da odstoji 2-3 sata.
Dajte biljkama piće svakih 21 do 25 dana. Ovo gnojivo pruža ključnu podršku neophodnu i za rast i za cvjetanje, što ga čini posebno pogodnim za geranije i druge cvjetnice koje cvjetaju više puta tokom cijele godine. Gnojivo se pravi od dehidriranog graška i lovorovog lista. Da biste ga pripremili, pomiješajte 1 žlicu sušenog graška sa 5 do 7 listova lovora u posudi. Dodajte 1 litar vode i miksajte sastojke dok ne dobiju glatku konzistenciju. Nakon filtriranja smjese ostavite je da odstoji 2 do 3 sata. Ne zaboravite da biljke pijete svakih 21 do 30 dana.
Ovo gnojivo jača imunitet biljke, potiče daljnji rast, jača stabljike i izdanke, poboljšava izgled listova i podržava snažno i obilno cvjetanje. Da biste ga napravili, uzmite 10 malih uskih listova aloe i nasjeckajte ih na male komadiće. Pomiješajte ih sa 1 litrom vode i 3 lista lovora pomoću miksera. Nakon miješanja, filtrirajte otopinu i ostavite da odstoji 2 do 3 sata. Nanesite ovu mješavinu na korijenje biljaka svakih 25 dana. Ovo đubrivo je ključno za podsticanje zdravog rasta i razvoja, a istovremeno se efikasno bori protiv niza bolesti.