Iako je danas normalno da slavne ličnosti skoro isključivo potiču iz bogatih i uticajnih porodica, nije to uvijek bio slučaj. Nekada su slavne ličnosti dolazile iz teških ekonomskih situacija. Danas vam otkrivamo život jedne slavne osobe sa naših prostora.
- Stanislava Pešić, cijenjena glumica s prostora bivše Jugoslavije, proslavila se ulogom u seriji Kazalište u kući. Rođena i odrasla u živopisnom naselju Tašmajdan u Beogradu, od malih nogu suočavala se s raznim životnim izazovima.
Prisjeća se svoje mladosti kao razdoblja obilježenog nemirom i energičnim traganjima; kao djevojčica dogovarala je boksačke i hrvačke borbe, često ispadajući s ozljedama. S osmijehom razmišlja o tim danima punim ogrebotina i modrica, doživljavajući ih kao istinska sjećanja na djetinjstvo.
Na Stanislavino odrastanje značajno je utjecala njezina baka iz Zaječara, koja joj je prenijela bitne vrijednosti koje su pridonijele njenom razvoju kao osobe. Uz ograničena financijska sredstva, njezin otac nije mogao osigurati raskošnu hranu poput meda i drugih poslastica. Zbog toga su im se obroci često sastojali od kruha namazanog mašću. Ponekad su Stanislava i njezine sestre osjećale sram jer su druga djeca uživala u medu.
- Jednog je dana njihova baka izvela nezaboravnu šalu – namazala je kruh dok je grijala mast da podsjeća na med, a djevojčice su oduševljeno nasjele na njezinu priču. Kako se Stanislava proslavila u seriji Kazalište u kući, transformirala se u modnu ikonu.
Žene diljem Jugoslavije oponašale su njezinu frizuru i stil odijevanja. Ogromna popularnost serije navela je vozače kamiona da pokazuju njezine slike, dok su vojnici dijelili slike njezine kolegice, Ljiljane Lašić. Godine 1992. razorna dijagnoza raka dramatično je promijenila Stanislavin život. Unatoč teškoj bolesti, ustrajala je u svojoj strasti prema glumi te je preuzela svoju posljednju ulogu u predstavi Dugo putovanje u noć.
Tijekom borbe s bolešću dokumentirala je svoje emocije u dnevniku, koji je kasnije objavljen kao Nineteen Board Games. U ovoj je knjizi iskreno izrazila svoje strahove, nade i ljubav prema svojoj djeci, često im pišući u vrijeme svoje patnje. U svojim posljednjim godinama hrabro se borila, a umrla je 20. studenog 1997., ostavivši trajno nasljeđe i draga sjećanja koja će njezina publika pamtiti za sva vremena.
DODATNI TEKST
Jeste li svjesni da su ljudske oči različite u životinjskom carstvu i da nude intrigantne uvide u naše zdravlje i osobnost? Na primjer, primijećeno je da boja očiju može utjecati na to kako doživljavamo bol i razinu naše izdržljivosti.
Studije pokazuju da osobe sa svjetlijim očima, poput plavih ili zelenih, imaju veću toleranciju na bol, dok oni s tamnijim očima mogu pokazivati brže fizičke reakcije i jače reakcije na podražaje, osobito u sportu. Nadalje, iridologija, alternativna medicinska praksa, sugerira da specifični uzorci i boje u šarenici – obojenom dijelu oka – mogu ukazivati na predispozicije za različita stanja, uključujući probleme s probavom, visoki krvni tlak ili čak emocionalni stres.
Osobine ličnosti pojedinaca mogu se značajno otkriti kroz njihove oči. Oni s tamnijim očima obično se doživljavaju kao ozbiljniji i zagonetniji, dok se osobe sa svjetlijim očima često smatraju pristupačnijim i prijateljski nastrojenijim. Osim toga, važno je napomenuti da ljudske oči ne prolaze isti proces starenja kao ostatak tijela.
Dok se koža i mišići lica mogu mijenjati tijekom vremena, oblik i veličina očiju ostaju nepromijenjeni tijekom cijelog života. Ovaj fenomen doveo je do izreke da su oči “prozor u dušu”, budući da nude dragocjene uvide u naše emocije i cjelokupno zdravlje, prenoseći mnogo o našem unutarnjem ja bez potrebe za riječima.