
Stevandić o neraspisivanju potjernice: “Srbiji iskreno hvala”
Lider Ujedinjene Srpske zahvalio Srbiji nakon odluke Interpola
Stevandić: “Odluka Interpola dokaz da pravda postoji”
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić javno je zahvalio Srbiji nakon što je objavljeno da Interpol neće raspisati međunarodnu potjernicu za Miloradom Dodikom.
“Odluka Interpola da odbije zahtjev Tužilaštva BiH još jednom pokazuje da međunarodne institucije ne mogu biti zloupotrijebljene u političke svrhe. Srbiji iskreno hvala na podršci i angažmanu,” poručio je Stevandić.
Podrška Srbiji i Vučiću
Stevandić je istakao da je Srbija pokazala kako se odnosi prema Srbima u regionu i naglasio da je od početka vjerovao da će Interpol prepoznati političke motive ovog slučaja.
🔹 “Srbija je još jednom dokazala da neće dozvoliti progon srpskih lidera na osnovu montiranih optužnica. Hvala predsjedniku Vučiću i institucijama Srbije koje su stale uz nas.”
🔹 “Ovo nije pobjeda samo Milorada Dodika, već svih nas koji smo se borili za pravdu i istinu.”
Kako je Interpol donio odluku?
Interpol je odbio zahtjev BiH za raspisivanje međunarodne potjernice, obrazloživši da se ne bavi političkim slučajevima. Prema informacijama iz medija, Srbija je imala određenu ulogu u lobiranju protiv raspisivanja potjernice, što je potvrdio i sam Dodik, zahvalivši Vučiću na intervenciji.
S druge strane, vlasti u BiH tvrde da je Interpol pogrešno procijenio situaciju i da će tražiti nove pravne mehanizme kako bi osigurali Dodikovo prisustvo na suđenju.
Političke reakcije u BiH
Odluka Interpola izazvala je podijeljene reakcije u političkim krugovima BiH:
✔ Predstavnici vlasti u Republici Srpskoj smatraju da je ovo pobjeda pravde i dokaz političkog progona Dodika.
✖ Tužilaštvo BiH tvrdi da se ovime podriva vladavina prava i blokira rad pravosudnih institucija.
✔ Opozicija u RS-u poručuje da je ovo samo privremena pobjeda i da će Dodik kad-tad morati odgovarati pred sudom.
✖ Političari iz Federacije BiH navode da se radi o direktnom uplitanju Srbije u unutrašnje poslove BiH.
Šta dalje?
Iako potjernica nije raspisana, postupak protiv Dodika u BiH se nastavlja. Očekuje se da će pravosudne institucije u Sarajevu tražiti alternativne načine kako bi osigurale njegovo prisustvo na suđenju.
S druge strane, vlasti u Republici Srpskoj već su najavile dodatne poteze kako bi “zaštitile” Dodika i spriječile dalju pravnu eskalaciju slučaja.