Oglasi - Advertisement

Stjenice – Tihi uljezi koji vrebaju iz sjene

Stjenice su jedni od najneugodnijih kućnih nametnika, poznate po svojoj sposobnosti da neprimjetno uđu u domove, najčešće putem prtljage, korištenog namještaja, odjeće ili posteljine. Ove malene, smeđe štetočine ovalnog oblika prvenstveno se hrane krvlju ljudi i životinja, a iako njihovi ugrizi nisu opasni po zdravlje, njihova prisutnost izaziva nelagodu, stres i nesanicu.

Kako izgledaju i ponašaju se stjenice?

Odrasla stjenica je spljoštena, veličine otprilike sjemenke jabuke. Nakon hranjenja, njihovo tijelo nabubri i poprimi crvenkast ton. Ne mogu letjeti, ali se kreću brzo i tiho, najčešće po noći, kada se domaćini nalaze u dubokom snu. Njihovo omiljeno vrijeme za napad je oko 4 sata ujutro.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Koriste izdužena usta poput kljuna da bi probušile kožu i usisavale krv. Tijekom tog procesa ubrizgavaju blagi anestetik, pa ugriz ostaje neprimjećen čak i do 15 minuta.

Ugrizi i simptomi – kako prepoznati stjenice?

Ugrizi stjenica često ne bole odmah, ali ostavljaju tragove u obliku malih, svrbećih mjehurića. Za razliku od ugriza komarca, nema crvene tačke u sredini, a najčešće se javljaju u nizu ili grupi, na izloženim dijelovima tijela – licu, vratu, rukama i nogama.

Ako se probudite sa svrbežom i neobičnim ugrizima, posebno ako niste imali te simptome prije spavanja, velika je vjerovatnoća da u domu imate stjenice. Situacija je posebno sumnjiva ako ste nedavno donijeli rabljeni namještaj, spavali u hotelima niže klase ili putovali s prtljagom koja je bila u dodiru s potencijalno zaraženim površinama.

Gdje se stjenice skrivaju?

Stjenice se najčešće kriju u madracima, okvirima kreveta, drvenim pukotinama i namještaju. Zbog spljoštenog tijela, lako se uvlače u najuže pukotine, gdje mogu boraviti mjesecima bez hrane. Njihovo prisustvo nije povezano s nečistoćom – mogu se pojaviti i u najurednijim kućama.

Preventivne mjere – kako spriječiti ulazak u dom?

Prema savjetima entomologa dr. sc. Milana Perneka, najbolji način da se zaštitimo jeste zatvaranje prozora, posebno noću, te postavljanje gustih komarnika. Dodatne mjere zaštite uključuju:

  • Izbjegavanje unošenja predmeta s ulice (npr. rabljeni namještaj ili ukrasi).

  • Pranje i peglanje rabljenih tkanina na visokoj temperaturi prije unosa u dom.

  • Dezinfekcija stvari s balkona ili terase, uključujući jastuke, ćebad i rublje.

  • Postavljanje predmeta na direktnu sunčevu svjetlost, jer visoka temperatura može ubiti stjenice i jajašca.

  • Zatvaranje terasa i balkona zavjesama, roletnama ili mrežama, posebno u večernjim satima.

Putovanja i stjenice – skrivena prijetnja

Stjenice su česta pojava u hotelima i hostelima, čak i u onima koji na prvi pogled izgledaju čisto. Lako se mogu „zakačiti“ za kofer ili odjeću, te tako dospjeti u vaš dom. Preporučuje se da prtljagu nakon putovanja ostavite izvan doma dok ne provjerite da li je sve čisto, a garderobu odmah operete.

Zaključak

Iako stjenice ne prenose bolesti, njihova prisutnost u domu može uzrokovati nesanicu, alergijske reakcije i psihološku nelagodu. Ključ borbe protiv njih je prevencija, pravovremeno otkrivanje i – u slučaju infestacije – stručna dezinsekcija.

Budite pažljivi pri unosu predmeta izvana, redovno pregledajte madrace i krevete, i ne zanemarujte prve znakove – jer kada se stjenice prošire, njihovo uklanjanje postaje znatno teže i skuplje.

PREUZMITE BESPLATNO!

⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here