Jedan od najrjeđih oblika raka je rak kostiju, koji se obično nalazi ili u zdjelici ili u dugim kostima udova. Srećom, stručnjaci klinike Mayo dali su pozitivne informacije: benigni tumori kostiju daleko su zastupljeniji od malignih. Važno je razumjeti da se rak kostiju posebno odnosi na karcinome koji potječu iz drugih dijelova tijela i nakon toga se šire (metastaziraju) na kosti.
Primarni pristup liječenju raka kostiju uključuje kirurško uklanjanje tumora. U određenim situacijama, ovisno o specifičnoj vrsti i stadiju raka, može se primijeniti i kemoterapija ili terapija zračenjem. Iako se rak kostiju može pojaviti na bilo kojem dijelu površine kostiju, nedavna istraživanja pokazuju da često nastaje unutar dugih kostiju.
Postoje varijacije u prevalenciji različitih oblika raka kostiju ovisno o dobi, pri čemu su neki tipovi rašireniji kod djece, a drugi kod odraslih. Međutim, simptomi ostaju dosljedni u svim vrstama. Ovi simptomi uključuju bolove u kostima, koji se mogu pojaviti povremeno ili noću i ne ublažavaju se lijekovima protiv bolova. Otok i osjetljivost također su česti, obično zahvaćaju područje tijela zahvaćeno rakom. Oslabljene kosti koje su sklone lomovima još su jedan simptom. Osim toga, umor i neobjašnjivi gubitak težine mogu biti pokazatelj raka kostiju. Ako osjetite bilo koji od ovih simptoma, važno je potražiti liječničku pomoć.
Ako imate bolove u kostima koji ne prolaze ili se pojačavaju tijekom noći i ne ublažavaju se lijekovima protiv bolova, savjetuje se konzultirati liječnika. Rak kostiju kategoriziran je na temelju specifičnih stanica iz kojih rak potječe. Prevladavajući tip, poznat kao osteosarkom, uključuje razvoj stanica raka unutar kosti. Ovaj oblik raka koji obično pogađa djecu i mlade odrasle osobe, obično se manifestira na kostima ruku ili nogu.
Postoji izuzetno neuobičajena pojava poznata kao ekstraskeletni osteosarkom, koja se manifestira izvan koštanog sustava. Osteosarkom, drugi najrašireniji oblik raka kostiju, pretežno potječe iz stanica hrskavice u preko 90% slučajeva. Obično pogađa osobe u srednjoj do starijoj dobi, a prvenstveno zahvaća zdjelicu, ruke ili noge. S druge strane, Ewingov sarkom se uglavnom javlja unutar kostiju zdjelice, femura i tibije, prvenstveno pogađajući djecu i mlade odrasle osobe.
Dok točan uzrok raka kostiju ostaje nejasan, određeni čimbenici identificirani su kao potencijalni čimbenici rizika, poput rijetkih nasljednih sindroma poput Li-Fraumeni sindroma i nasljednog retinoblastoma, koji mogu pridonijeti povećanoj vjerojatnosti razvoja raka kostiju.
Prisutnost Pagetove bolesti kostiju kod starije populacije može povećati vjerojatnost razvoja raka kostiju. Osim toga, opsežna izloženost zračenju, osobito u kontekstu terapije zračenjem za druge vrste raka, može povećati rizik od raka kostiju u budućnosti. Naknadni pregled će se pozabaviti simptomima, mogućnostima liječenja i čimbenicima rizika povezanim s rakom kostiju, istovremeno osiguravajući da izvorna svrha i informativna vrijednost ostanu netaknuti.