Danas vam donosimo vrlo jednostavan recept koji je idealan i za doručak ili večeru, čak i ako nemate kruha u kući. Vjerujemo da ćete oduševiti i porodicu i prijatelje, te će vam to biti redovan obrok.
- Ova hrana će vas spasiti, a vaši ukućani će biti presretni i tražit će još. Za nadjev po izboru potrebna je 1 šalica vode (200 ml), 1 šalica jogurta (200 g), 2 šalice glatkog brašna (250 g) i 1 žličica soli. Salata od maslaca i sira od rajčice i korijandera.
Tijesto se priprema tako da se lonac prvo stavi na štednjak, a zatim se u njega ulije voda da prokuha. Kada prokuha ulijte jogurt, dobro promiješajte i ostavite da kuha oko 4-5 minuta. Nakon kuhanja maknite lonac sa štednjaka i umiješajte brašno i sol. Promiješajte i ostavite da se malo ohladi. Ulijte tijesto u duboku zdjelu i dobro izmiješajte sastojke rukama. Izvadite ga na gornju površinu stola i nastavite mijesiti dok ne postane glatko.
Ostavite smjesu da odstoji pola sata. Uzmite tijesto i napravite od njega tanke valjuške, režući ih na manje komade veličine oraha. Svaki dio oblikujte u obliku male palačinke. Uzmite tavu za pečenje palačinki, stavite je na štednjak i ostavite da se zagrije bez ulja ili maslaca.
Kako dobijete vruću tavu, stavite tijesto za palačinke u tavu i pecite na jakoj vatri dok obje strane ne porumene. Kako biste izbjegli sušenje palačinki, ostavite ih na kuhinjskoj krpi prekrivene drugom krpom. To će ih zadržati vlažnima tijekom slaganja. Koristite dio maslaca, sira, rajčice i korijandera plus malo salate po palačinki.
- Nadjenite drugu palačinku i poslužite. Koristite različite sireve i povrće za raznovrsnije okuse. Uživajte u ovom velikom, ali jednostavnom užitku! Palačinke su paradoksalne jer mogu biti i jednostavno osnovne i zamršeno složene odjednom.
Njihova jednostavnost čini ih središnjim dijelom repertoara svake majke; nikad ne bi trebala ostati bez palačinki za svoju gladnu djecu. Ipak, na ovo najjednostavnije od svih jela čak i najvještiji kuhari u restoranu gledaju s prezirom. Zašto bi to trebalo biti tako? Određivanje bogate povijesti kruha i bezbrojnih drugih kulinarskih pandana bio je pravi izazov.
Među tim kreacijama je i omiljena palačinka; točan trenutak njegovog nastanka izgubljen je u magli vremena. Spajanje brašna od mljevenih žitarica, vode, vatre i ljudske inventivnosti proizvodi toliko raznolika jela da ih je nemoguće kvantificirati. Diljem svijeta, lokalni sastojci i različite tehnike kuhanja, bilo prženjem, pečenjem ili sušenjem na suncu, daju toliko ukusnih kreacija.
- Bez sumnje, ovo bi bio kamen temeljac; mljevene žitarice, voda i toplina ujedinjeni. Na kraju, palačinka je okruglog oblika, pa nema sumnje u njezino božansko podrijetlo, slično drugim poznatim namirnicama poput kruha, pizze, tortilje i chapatija.
Širom svijeta volimo sve vrste palačinki, bile one američke ili indonezijske, ali prava palačinka pripada nama, Austrougarskoj. Većina mladih odlučuje malo eksperimentirati u kuhinji, čineći palačinke svojom prvom kulinarskom kreacijom. To je zato što je velika stvar kada su prijatelji u blizini; velika je stvar pokazati svoje kuhinjske vještine.
Naravno, uvijek se nađe netko tko se smiješi i ponosi se čišćenjem ostataka posuđa i pribora za jelo. Iako je proces pravljenja palačinki nevjerojatno jednostavan, često sam razmišljao zašto gajimo tendenciju čuvati mamin dnevnik ili bakinu bilježnicu. Čini se da je to oblik mjere opreza; samo u slučaju. Odabrati najbolju opciju koja je nedvojbeno ekonomičan izbor ide u prilog željeznoj posudi.
- Ta specifična posuda, koju nikada ne treba temeljito prati, nego pažljivo obrisati, dobiva svoju neljepljivu teflonsku površinu i tako postaje bez premca u kvaliteti. Jedno od naše najpoznatije djece imalo je različite oblike i okuse u različitim zemljama.
Mnogi ga Amerikanci opisuju kao teškog i čvrstog, uz koji treba i nekakav okus. Zbog praška za pecivo ili kvasca postaje gust, a bogatstvo daje predivan šećerni javorov sirup. Engleska verzija je potpuno drugačija palačinka, malo masna, ali tanka, koja se nikad ne diže, ali proizvodi prekrasne smeđe mjehuriće. Limun i šećer su poželjni dodaci u ovom slučaju.
U Indoneziji se palačinke pune mrkvom i kupusom, što daje jedinstveni štih. Mlijeko, u nekim regijama, može zamijeniti vodu, a jaja mogu ali i ne moraju biti dodatak. Skandinavci se odlučuju za manje palačinke poznate kao plättar. Francuzi se ponose svojim palačinkama Suzette koje se poslužuju s narančama, dok Kinezi uživaju u bao bingu, tankoj palačinki od brašna i vode, često u kombinaciji s poznatom pekinškom patkom.
- Naposljetku, ruski blini od heljde su tako posebna vrsta palačinke koja se jako dobro slaže s kavijarom, kiselim vrhnjem i narezanim kuhanim jajima. Kavijar bi se zapravo trebao jesti velikom žlicom jer zagrijavanjem gubi okus.
Živjele palačinke, u svim svojim globalnim inačicama od američkih do indonezijskih, naravno proširujući se i na austrougarsku sortu koja ima neosporan rodbinski odnos s kulinarskom kreacijom gospođe Crepe. Bilo s marmeladom od marelica ili obilnom porcijom čokolade i oraha, ova će palačinka uvijek imati posebno mjesto u našim srcima.
Njegovo samo ime dolazi od mađarskog “palacsinta” i njemačkog “Palatschinken”, a oba nas vraćaju na još jednu riječ: “placenta”, ovaj put iz latinskog, što znači kolač—i također taj organ za održavanje života koji hrani ljude posvuda na zemlji!