
Politička sudbina Milorada Dodika: Da li slijedi sudbina Karadžića i Miloševića?
Posljednji događaji u vezi s Miloradom Dodikom pokrenuli su brojna pitanja o njegovoj političkoj budućnosti. Nakon što je Interpol odbio raspisivanje potjernice, a vlasti u Sarajevu nastavile insistirati na njegovom hapšenju, pojavile su se spekulacije da bi i Dodik mogao doživjeti sudbinu bivših lidera iz Srbije i Republike Srpske – Slobodana Miloševića i Radovana Karadžića.
Historijski presedani: Milošević i Karadžić
Radovan Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske, uhapšen je 2008. godine u Beogradu nakon što je godinama bio u bijegu. Njegovo hapšenje je, prema brojnim izvještajima, rezultat dogovora srbijanskih vlasti sa Zapadom, uz finansijske i političke ustupke.
Slična sudbina zadesila je i Slobodana Miloševića, bivšeg predsjednika Srbije, koji je 2001. godine izručen Haškom tribunalu nakon što je tadašnja vlast u Beogradu dobila finansijsku pomoć od međunarodne zajednice.
Ove činjenice dovode do spekulacija – da li će i Dodik postati politička valuta u nekom budućem dogovoru Beograda sa zapadnim silama?
Dodik i Vučić: Od podrške do političkih kalkulacija
Dodik je do sada imao snažnu podršku Aleksandra Vučića, ali u posljednje vrijeme primjetan je oprezniji odnos srbijanskog predsjednika prema političkoj situaciji u Republici Srpskoj. Vučić je već ranije pokazao da je spreman na pragmatične odluke kada je riječ o međunarodnim pritiscima.
Mnogi analitičari smatraju da bi, ukoliko pritisak Zapada postane prevelik, Vučić mogao biti prisiljen da napravi određene ustupke – a Dodik bi u tom slučaju mogao biti ključni adut.
“Srbijanske vlasti su već jednom napravile presedan sa Karadžićem i Mladićem. Da li će i Dodik postati dio sličnog dogovora?” – pitanje je koje sve češće postavljaju politički analitičari.
Dodikova pozicija i mogućnosti
Dodik je svjestan ovih spekulacija i već duže vrijeme pokušava ojačati svoju međunarodnu poziciju kroz kontakte s Moskvom i drugim saveznicima. Njegova posljednja posjeta Moskvi i sastanci s ruskim zvaničnicima pokazuju da pokušava osigurati podršku i zaštitu u slučaju da međunarodni pritisak postane nepodnošljiv.
S druge strane, iako Interpol nije raspisao potjernicu, pravosudni procesi protiv Dodika u BiH i dalje traju, što znači da njegov pravni status ostaje neizvjestan.
Zaključak: Da li Dodik postaje politički teret?
Ako se geopolitička situacija u regionu promijeni, moguće je da će Dodik postati preveliki teret i za vlasti u Srbiji i za međunarodne faktore koji traže stabilnost u Bosni i Hercegovini.
Hoće li Srbija ponovo trgovati političkim liderima kako bi osigurala svoju poziciju na međunarodnoj sceni – ostaje da se vidi. Dodik za sada ostaje tvrdokoran u svojim stavovima, ali historija pokazuje da politička realnost često može biti surovija od bilo kakvih obećanja i očekivanja.