Tkanine tokom pranja mogu pustiti boju i to stvara razne probleme ako stavimo malo skupocjeniju odjeću unutra. Danas vam otkrivamo šta možete učiniti da to spriječite ili riješite ako se desi.
- Iako mnogi pojedinci preferiraju bijelu boju, održavanje ovih tkanina može biti izazovno. Naime, nakon brojnih pranja rublje i ručnici često počnu dobivati sivu ili žutu nijansu zbog tvrdoće vode.
Ovaj članak sadrži upute o najučinkovitijoj tehnici izbjeljivanja ručnika. Mrlje će nestati, što će rezultirati savršeno čistim tkaninama. Iako možda neće biti posve nova, transformacija će biti znatna! Koraci: Započnite stavljanjem ručnika u bubanj perilice zajedno s rukavicom za kupanje ili bijelom čarapom.
Zatim dodajte 1 žlicu morske soli u rukavicu ili čarapu. Nakon toga dodajte malu količinu deterdženta i stavite rukavicu u bubanj perilice bez pričvršćivanja. Na kraju ulijte deterdžent za pranje rublja u predviđeni odjeljak i dodajte ocat u odjeljak za omekšivač. Ako nemate pri ruci omekšivač, možete s njim pomiješati ocat ili kao zamjenu koristiti eterično ulje. Ulje lavande je najučinkovitija opcija.
- Dodatno, dodavanje dodatnog pakiranja praška za pecivo prašku za pranje može poboljšati pranje. Nakon toga zatvorite vrata perilice i odaberite postavku od 90°C. Važno je da kuhinjske krpe uvijek perete odvojeno.
Uvidjet ćete da će rezultat biti vrlo ugodan. Evo nekoliko dodatnih savjeta za izbjeljivanje: Koristite grudnjak za izbjeljivanje vrhunske kvalitete! Uzmite dvije žlice soli, jednu žlicu običnog deterdženta za rublje i jednu žlicu praška za pecivo. Upute: Ulijte toplu vodu u tavu, izbjegavajte vruću vodu.
Pomiješajte sve sastojke i ostavite da se otope. Potopite grudnjak u smjesu i ostavite da se namače 15 minuta. Ako su grudnjaci posebno prljavi, produljite trajanje namakanja na 30 minuta. Zatim, svakako potpuno isperite čistom, toplom vodom. Ova metoda pranja dobro funkcionira ne samo za donje rublje, već i za osjetljive materijale poput bluza, majica ili košulja, pomažući im da zadrže svoju bjelinu tijekom vremena.
- Napomena: Rublje nemojte sušiti na radijatoru jer to može dovesti do neprivlačnih žutih mrlja. Acilpirin je učinkovit ne samo za ublažavanje bolova, već i za uklanjanje mrlja s bijelih tkanina, vraćajući svijetli, snježnobijeli izgled.
Za početak otopite pet tableta aspirina u vodi i zatim obucite bijelu haljinu. Ostavite ga da odstoji nekoliko sati prije nego što ga operete kao što biste to obično činili. U zasebnom loncu pomiješajte 4 litre vode s 1 šalicom sode bikarbone. Nakon što se soda bikarbona otopi, potopite bijelu odjeću i ostavite je da se namače nekoliko sati prije uobičajenog pranja.
Poznato je da soda bikarbona učinkovito uklanja mrlje i pomlađuje sjaj vašeg rublja. Ako vaše dragocjene bijele stvari imaju tvrdokorne žute mrlje koje ostaju nakon nekoliko pranja, razmislite o korištenju mješavine izbjeljivača i soli kao pouzdanog lijeka. Pomiješajte 1/4 šalice sode bikarbone i 1/4 šalice soli s 4 litre vode. Zagrijte ovu smjesu i ostavite da se kuha otprilike 1 sat.
Kao alternativu omekšivaču, razmislite o dodavanju soka od limuna tijekom ciklusa ispiranja, a zatim osušite svoju bijelu odjeću na suncu. Druga metoda uključuje natapanje bijele odjeće u vruću vodu, dodavanje čaše limunovog soka i ostavljanje da odstoji preko noći. Održavajte redovite navike jutarnjeg pranja.
Učinci limunovog soka za izbjeljivanje su impresivni. Koristite bistri ocat dobiven iz bijelih izvora. Umjesto omekšivača, dodajte 1 šalicu bijelog octa u odjeljak za sredstvo za ispiranje. Prije pranja, nanesite ocat na područja kao što su ovratnici, manšete ili izravno na mrlje. Ne morate se brinuti ako vaše rublje nakon pranja ima miris octa. Kako se odvija proces sušenja, ocat će ispariti.
Različita iskustva pokazuju da tekućina za pranje posuđa može biti učinkovitija od drugih sredstava za čišćenje za određene mrlje. Posebno je učinkovit u uklanjanju masnih mrlja. Vodikov peroksid djeluje kao izbjeljivač bez klora i također može pomoći u uklanjanju žilavih mrlja od znoja na ovratnicima ili u području ispod pazuha.