Oglasi - Advertisement

 

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

 

Stevandićeva izjava izazvala osude: Srbi imaju “veći intelekt” osim “pobošnjačenih zijančera”?

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, Nenad Stevandić, ponovo je izazvao kontroverze svojom izjavom u kojoj je implicirao da Srbi imaju “veći intelekt” u odnosu na druge, uz izuzetak, kako je rekao, “male gomile pobošnjačenih zijančera”. Ova izjava naišla je na oštre reakcije u političkoj i društvenoj javnosti Bosne i Hercegovine, a mnogi su je ocijenili kao krajnje uvredljivu i šovinističku.


Šta je Stevandić rekao?

Govoreći u kontekstu trenutne političke situacije, Stevandić je izjavio:

“Srbi su istorijski pokazali da imaju veći intelektualni kapacitet od drugih naroda, osim one male gomile pobošnjačenih zijančera koji se stide svog porijekla i rade protiv srpskog interesa.”

Njegova izjava izazvala je burne reakcije, pogotovo zbog upotrebe pogrdnog izraza “zijančeri”, koji se koristi u negativnom kontekstu za označavanje ljudi koji se navodno ponašaju neozbiljno ili su, prema govorniku, odustali od svoje izvorne pripadnosti.


Osude iz BiH i regije

Mnogi političari i javne ličnosti osudili su ovu izjavu kao govor mržnje. Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović poručio je da je ovakav diskurs opasan i da podsjeća na retoriku iz devedesetih godina.

“Ovakvim izjavama ne doprinosimo pomirenju i suživotu u Bosni i Hercegovini. Naprotiv, one produbljuju podjele i šire netrpeljivost,” kazao je Bećirović.

Slične reakcije stigle su i iz Federacije BiH, gdje su političari i analitičari ocijenili da Stevandić svojim riječima pokušava dodatno polarizovati društvo.

S druge strane, pojedine srpske političke figure nisu se oglašavale, dok su neki pokušali umanjiti značaj izjave tvrdeći da je “izvučena iz konteksta”.


Nastavak nacionalističke retorike?

Ovo nije prvi put da Stevandić daje kontroverzne izjave. Poznat po tvrdim političkim stavovima, često koristi nacionalističku retoriku kako bi privukao pažnju javnosti i birača. Ovakve izjave dodatno komplikuju političku situaciju u BiH, gdje su međunacionalni odnosi ionako opterećeni historijskim i političkim nesuglasicama.

Međunarodna zajednica, posebno predstavnici EU i ambasade zapadnih zemalja, često upozoravaju na zapaljivu retoriku među političarima u BiH, ali takve osude uglavnom nemaju konkretnije posljedice.


Zaključak

Stevandićeva izjava je još jedan primjer kako se političari u BiH koriste provokativnim izjavama radi sticanja političkih poena. Umjesto da rade na rješavanju ekonomskih i socijalnih problema, mnogi lideri posežu za populističkim izjavama koje samo produbljuju podjele u društvu.

Pitanje je do kada će ovakva retorika biti tolerisana i hoće li politička scena BiH ikada prijeći s konfliktnog na konstruktivan dijalog.

PREUZMITE BESPLATNO!

⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here