Mnoge namirnice se danas mogu kupiti u prodavnicama. Neke su često male upotrebne vrijednosti, a neke ne cijenimo dovoljno iako imaju prednosti kad je u pitanju zdravlje. Danas otkrivamo malo više o tome.
U području njege kože lica i tijela dostupni su brojni proizvodi koji dolaze s visokom cijenom i tvrde da izglađuju bore i učvršćuju kožu. Ipak, moguće je postići slične rezultate uz znatno nižu cijenu. Ricinusovo ulje je dostupno u svakoj drogeriji i može se pohvaliti dugim rokom trajanja. Poznato po svojim blagotvornim svojstvima, ricinusovo ulje se često koristi za njegu kose, trepavica, obrva i kože lica.
Jedna od glavnih prednosti ovog ulja je njegovo brzo upijanje u kožu, ne ostavljajući tragove. Posljedično, ovaj je proizvod vrlo učinkovit u smanjivanju površinskih bora, pružanju vlage i hrane oštećenoj koži, a kao što je navedeno na web stranici gatitula, također može ukloniti nedostatke kože poput izraslina, bradavica ili ožiljaka.
- Zamjetni rezultati počet će se pojavljivati nakon samo mjesec dana korištenja. Za bore ispod očiju uzmite malu količinu ricinusovog ulja zagrijanog u žličici na pari i nježno umasirajte prstima na područje oko očiju. Provjerite je li ulje toplo, ali ne prevruće na dodir.
Koristite proizvod 2-3 puta mjesečno kako biste smanjili bore u blizini očiju. Svakodnevno nanošenje ricinusovog ulja čistom četkicom od maskare rezultirat će dugim, punim trepavicama. Razmislite o korištenju ovoga uz kreme. Prije nanošenja kreme, ukapajte 1-2 kapi ricinusovog ulja. To će povećati svjetlinu kože i stvoriti glađu teksturu.
Bore na licu možete riješiti tako da zagrijete malu količinu ricinusovog ulja i nježno ga umasirate u kožu lica. Nakon dva sata, vatom uklonite višak ulja. Za dodatne prednosti razmislite o tome da dodate nekoliko kapi eteričnog ulja. Za liječenje bradavica, nanesite ricinusovo ulje na zahvaćeno područje navečer i ponovno ujutro, ostavljajući ga 10 minuta. Ovom metodom bradavice potpuno nestaju bez ostavljanja tragova.
Za jačanje kose pomiješajte ricinusovo ulje s dvije žlice soka od luka i smjesu nježno umasirajte u korijen. Zatim stavite plastičnu kapu na kosu i omotajte je ručnikom otprilike 30 do 40 minuta. Alternativno, možete napraviti mješavinu jednakih dijelova ricinusovog ulja, svježe iscijeđenog soka od limuna i alkohola.
- Držite ovu otopinu na tamnom mjestu i nanesite je na korijen kose prije spavanja. Ujutro isperite šamponom. Za suhu prhut, pomiješajte 2 žlice tinkture nevena s 2 žlice ricinusovog ulja. Nježnim dodirom nanesite ovu otopinu na vlasište i masirajte 20 do 30 minuta.
Pomiješajte jednake dijelove ricinusovog i suncokretovog ulja u šampon i koristite 20 do 40 minuta prije pranja. Za liječenje gubitka kose, pomiješajte ricinusovo ulje s medicinskim alkoholom u jednakim omjerima i nanesite ovu mješavinu na korijen kose. Nakon 1-2 sata čekanja, isperite vodom koju ste zakiselili tako da ste pomiješali 1-2 žlice octa sa sokom od pola limuna. Koristan savjet je da koristite šampon za uklanjanje masnoće s kose.
Upozorenja: Preporučljivo je suzdržati se od upotrebe ulja tijekom trudnoće. Način čuvanja: Ulje čuvati u tamnim posudama u hladnjaku, gdje može stajati 1 do 2 godine. Dodatni tekst: Prehrambena tradicija Afrike zamršena je i raznolika, oblikovana tijekom mnogih godina mnoštvom kultura, geografskih obilježja i klimatskih uvjeta.
Ključni aspekt afričke prehrane je velika raznolikost lokalnih namirnica, na što značajno utječu specifični običaji i klima različitih regija. Na primjer, u zapadnoj Africi klima se mijenja između tropske i sušne, što rezultira osnovnom prehranom koja se prvenstveno sastoji od žitarica poput kukuruza, prosa i sirka.
Fufu je popularno jelo koje se sastoji od kuhanog i pasiranog korjenastog povrća poput batata ili kasave, dok se banku, koji se obično priprema od kukuruza ili prosa, često poslužuje kao prilog. Oba su jela bogata hranjivim tvarima i nude energiju potrebnu za svakodnevne poslove. Mahunarke, uključujući kikiriki, grah i slanutak, zajedno s raznim žitaricama, igraju ključnu ulogu u prehrani Zapadne Afrike.
- Mahunarke su odličan izbor za dnevne obroke zbog visokog udjela proteina i vlakana. Obično se dodaju juhama ili varivima, a mogu se naći i u raznim jelima poput juhe “egusi” u kojoj se sjemenke dinje miješaju s mesom ili ribom.
Istočni dio Afrike, karakteriziran vlažnom klimom koja njeguje veliki izbor voća i povrća, pruža mnogo svježih sastojaka za svoje kulinarske prakse. Istaknuti primjer je Kenija, gdje se tradicionalno jelo sastoji od “ugalija”, napravljenog od kukuruza i posluženog s izborom povrća i mesa.