Porodica Leković iz sela Čarovina kod Tutina poznata je po jedinstvenoj priči koja je osvojila ceo kraj! Ova porodica, koja se sastoji od sedmoro braće i jedne sestre, živi u savršenoj harmoniji, poštujući tradicionalne vrednosti. Na čelu svega, najstariji član porodice uvek ima poslednju reč, donosi ključne odluke i najviše se poštuje. Iako neki članovi porodice danas žive u inostranstvu, radost okupljanja na porodičnim druženjima je nešto na šta svi s nestrpljenjem čekaju.
Još jedan zanimljiv detalj koji čini priču porodice Leković specifičnom jeste to što je otac svakom svom sinu birao snaju. Pored toga, sve su snaje bile podjednako obdarene zlatom, a najstarija snaha, Bisana, ima posebnu ulogu među jetrvama, kojoj svi bez pogovora odaju poštovanje i ne ulaze u sukobe.
- Svako ima svoj zadatak i poštuje mišljenje starijih. Svaka snaha je sposobna na svoj način, a sve nas je birao svekar – kaže Bisana, dodajući:
- Ja imam odgovornost da budem ta koja odlučuje o mnogim stvarima, ali to mi i ne prija uvek. Ponekad želim da svi preuzmu inicijativu, ali oni odbijaju. Ipak, imamo sjajnu međusobnu harmoniju. Uvek se dobro slažemo, a kad imam slobodnog vremena, obavezno odem kod neke od jetrvi na kafu da se ispričamo – dodaje Bisana.
Bisana ističe da je oduvek bila sigurna da je udala za dobru porodicu, prepunu ljubavi i života, te da mudro štiti svoje najbliže.
- Dokle god budemo ostali zajedno, poštovali jedni druge i radili svoj posao, sve će biti u redu. Mi smo poštena i vredna porodica, to je sigurno. Braća se slažu i zajedno su sagradili kuću. Ja sam po prirodi vesela osoba i smatram da osmeh treba biti svakodnevna obaveza, baš kao i stočarstvo, poljoprivreda i kućni poslovi – objašnjava Bisana.
Posebna draž okupljanja porodice nastaje kada članovi dođu iz inostranstva, jer tada svi zajedno priređuju bogate obroke i svakodnevno posete domove jedni drugih.
- U takvim prilikama, svi smo pripremili velike stolove za uživanje. Obožavamo da se okupljamo i uživamo u zajedničkom druženju – kaže Bisana za RTV Novi Pazar.
Kao najstarija snaha, Bisana je bila aktivno uključena u organizaciju svadbi svojih šest jetrvi, koje su nekada trajale i po tri dana. Mladenke su se takmičile koja će nositi lepšu i bogatije ukrašenu nošnju, što je bio jedan od specifičnih običaja.
Bisana je, takođe, izuzetna domaćica, a njen glavni izvor prihoda potiče od prodaje mlečnih proizvoda.
- Mlijeko, sir, grudnjaci i kade – to su pravi zanati! Svaki dan je nešto novo, sve se menja. Najvažnija promena je kako gledamo na život. Život je težak, ali sve što radimo ima smisla. Neki to možda ne razumeju odmah, ali uz strpljenje i rad, mogu da postignu istinsko razumevanje. S godinama, život na selu postaje pun energije – zaključuje Bisana.
Bonus tekst: Drevna srpska tradicija i običaji
Srpska tradicija, posebno u selima, duboko je ukorenjena u porodici i zajednici. Kroz vekove, porodica je bila osnovni stub društva, a običaji koji su se prenosili sa generacije na generaciju oblikovali su svakodnevni život. Porodica Leković iz Čarovine živi u skladu sa tim vrednostima, negujući drevne običaje koji nisu samo ukras tradicije, već su deo njihove svakodnevice.
Jedan od ključnih običaja koji se poštuje u porodici Leković je poštovanje starijih. U mnogim srpskim porodicama, najstariji član porodice imao je ključnu ulogu u donošenju odluka, bilo da su se ticale svakodnevnog života ili važnijih životnih pitanja. Ovaj običaj duboko je ukorenjen u patrijarhalnom društvu, gde je poštovanje starijih smatrano osnovom porodičnog sklada.
Običaj odabira snahe takođe je važan deo srpske tradicije. Žene u porodici, naročito snahe, često imaju posebne uloge koje su temelj za očuvanje kuće, imovine i porodičnih vrednosti. Iako se u savremenom društvu mnoge stvari menjaju, porodice poput Lekovića i dalje neguju ove tradicije i nastoje ih preneti na mlađe generacije.
Svadbe su, takođe, duboko ukorenjeni deo srpske tradicije. Tradicionalno venčanje nekada je trajalo nekoliko dana i bilo je slavlje koje je obuhvatilo celu porodicu i zajednicu. Nošnje koje su mladenke nosile bile su bogato ukrašene i simbolizovale su bogatstvo i čast porodice. Iako su se svadbeni običaji danas promenili, ljubav i poštovanje prema tradiciji i dalje žive kroz svaki običaj, korak i svako okupljanje članova porodice.
Porodica Leković iz Čarovine daje pravi primer čuvanja srpske tradicije, stvarajući sliku seoskog života u kojem se poštuju vrednosti, tradicija i međusobna ljubav.