Nikola Tesla, jedan od najvažnijih naučnika svih vremena, čiji su izumi duboko promenili svet, imao je jedinstven pogled na život i žene, smatrajući ih potencijalnom smetnjom na svom putu ka naučnim otkrićima. Naime, Tesla je verovao da bi emocije i ljubavni odnosi mogli postati njegova slabost i ometati njegov rad, zbog čega je odlučio da se posveti isključivo nauci i izumima. Bio je duboko uveren da bi porodični život smanjio njegovu produktivnost i ometio ga u njegovoj misiji da menja svet.
Rođen je u malom selu Smiljan, tada deo Habsburške monarhije, u pravoslavnoj porodici. Već od rane mladosti pokazivao je izuzetnu sposobnost za tehniku i nauku, što je postavilo temelje njegovim kasnijim velikim dostignućima. Tesla je bio sin Milutina Tesle, sveštenika, i majke Georgine, koja je takođe imala talenat za tehnološke inovacije. Osnovno obrazovanje stekao je u Hrvatskoj, a zatim je studirao na Tehničkom univerzitetu u Gracu i Filozofskom fakultetu u Pragu. Iako je bio izuzetno talentovan student, Tesla nikada nije završio formalno obrazovanje, već se ubrzo okrenuo istraživačkom radu.
Godine 1884, Tesla emigrira u Sjedinjene Američke Države, gde je kratko radio sa Tommasom Edisonom. Ipak, njihove različite ideje o električnim sistemima ubrzo su ih razdvojile. Edison je favorizovao istosmernu struju, dok je Tesla razvijao i promovisao naizmeničnu struju, koja će kasnije postati dominantna tehnologija za prenos električne energije.
Tesla je bio pionir u oblasti elektromagnetizma, radijskog prenosa, bežičnog prenosa energije i mnogih drugih naučnih disciplina. Iako je imao ambiciozne planove o bežičnom prenosu energije na globalnom nivou, jedan od njegovih najpoznatijih projekata, Vordenklif toranj u Njujorku, nije završen zbog nedostatka finansijskih sredstava. Uprkos tome, Tesla je bio duboko posvećen razvoju novih tehnologija, a mnoge njegove ideje o robotici, veštačkoj inteligenciji i globalnim informacionim sistemima bile su daleko ispred njegovog vremena.
O Tesli se zna mnogo, ali u retkoj seriji tekstova iz 1919. godine za časopis “Električni eksperimentator”, njegov blizak prijatelj Hugo Gernsbek otkriva mnoge lične detalje o životu velikog naučnika. Ove priče otkrivaju ne samo Teslovo viđenje sveta, već i njegov način života i njegove unutrašnje borbe.
Tesla je u tim tekstovima pisao: “Moj život je bio usmeren na introspekciju. Mnoge godine patnje koje sam preživeo zbog toga, sada smatram skrivenim blagoslovom. Naučio sam da cenim vrednost razmišljanja i unutrašnjeg života, dok je spoljašnji svet sve više postajao zbunjujući i haotičan. Prečesto smo, kao ljudi, zaokupljeni spoljnim, zaboravljajući da se suočimo sa onim što se dešava unutar nas samih.” Tesla je verovao da su mnoge smrti, i lične i društvene nesreće, rezultat ove nesvesne preokupacije spoljnim svetom.
Tesla je tokom svog života praktikovao apstinenciju, verujući da je to ključ za održavanje vitalnosti i mladosti, kako tela, tako i uma. Iako mu apstinencija nije uvek bila lak zadatak, na kraju je shvatio da mu donosi ogromnu nagradu u obliku jasnijih misli i stabilnosti. Njegove svakodnevne aktivnosti i umerenost omogućili su mu da održava fizičku izdržljivost, čak i u starijim godinama. Tesla se sećao trenutka kad je, sa svojih skoro 60 godina, klizio po zaleđenoj ulici, ali zahvaljujući njegovoj izuzetnoj fizičkoj kondiciji, uspeo da izbegne pad i nastavi šetnju, što je njegov pratilac komentarisao s iznenađenjem. Tesla je bio poznat po tome što je odelo nosio koje je bilo krojeno pre više od 30 godina, a njegova težina nije se menjala tokom decenija, što je bio rezultat njegove discipline u ishrani i životnom stilu.
Kao mlad, Tesla je bio nekoliko puta suočen sa ozbiljnim zdravstvenim problemima, a lekari su odustajali od njegovog izlečenja. Bio je podvrgnut mnogim opasnostima, uključujući nesreće, bolesti, pa čak i pokušaje utapanja, ali je uvek uspevao da preživi, verujući da je to rezultat njegovih “posebnih okolnosti”. Jedan od najzanimljivijih događaja u njegovom životu bio je trenutak kada je kao dečak pokušao da uplaši prijatelje dok su se kupali, ali je umalo izgubio život zbog nesreće pri ronjenju.
Tesla je u svom životu bio inspirisan željom da stvori, a njegov prvi izum bio je jednostavna udica za pecanje žaba, koji je izmišljen dok je bio dečak. Ovaj mali izum postao je simbol njegove rane strasti za pronalazak i inovaciju, iako se neprestano pitao kako bi mogao da unapredi svet. Bez obzira na to što je Tesla čitavog života bio usmeren na naučne izume i tehnološki napredak, on je sa istom strašću pristupao i malim stvarima, verujući da je svaki trenutak prilika za otkrivanje nečeg novog.