Držati biljke kod kuće ili ih uzgajati u bilo kojoj formi zahtijeva poznavanje trikova i metoda za što bolji rast i zdravlje biljke. Danas otkrivamo malo više o svemu tome.
Kako bi vaše sobne biljke ostale zdrave i obilno cvjetale tijekom cijele zime, nudimo jednostavan i učinkovit recept za prirodno gnojivo od ljuski luka i suhog kvasca. Ovo rješenje ne samo da poboljšava cvjetanje, već također pruža dodatne prednosti, uključujući odvraćanje od štetočina i poboljšanu kvalitetu tla. Ovo organsko gnojivo može dodatno poslužiti kao sredstvo odvraćanja od muha i drugih insekata u zraku.
- Sljedeće opisuje postupak pripreme zajedno s prijedlozima za korištenje ovog rješenja. Bitno je: 0,5 litara vode, 2 žlice suhog kvasca i ljuske luka. Za početak stavite ljuske luka u lonac i dodajte vode dok ne budu pokrivene.
Zagrijte vodu dok ne proključa, zatim je skinite s vatre i ostavite da odstoji dok se ne ohladi. Nakon što se otopina ohladi, procijedite je pomoću sita. Zatim u ohlađenu procijeđenu otopinu umiješajte dvije žlice suhog kvasca i dobro promiješajte. Ostavite ovu smjesu da odstoji do sljedećeg dana.
Kada budete spremni za upotrebu, otopinu razrijedite vodom u omjeru 1:1 i nanesite je na svoje biljke. Ovo prirodno gnojivo obiluje vitaminima (A, B, C) i mineralima (kalijem, magnezijem, kalcijem, jodom, fosforom, sumporom), potičući zdraviji rast i bujnije cvjetanje.
- Čak i biljke koje obično ne cvjetaju mogu doživjeti transformaciju; na primjer, jedan je korisnik izvijestio da je ljutik, poznat po tome što rijetko cvate, dao cvjetove nakon korištenja ove otopine.
Ako više volite svestranu pripremu, jednostavno stavite ljuske luka u staklenku za pekmez, pokrijte ih vodom i ostavite da se kuhaju na sobnoj temperaturi dva dana. Dobivena tamnija otopina može se primijeniti nerazrijeđena i na sobne biljke i na vrtne usjeve. Uz svoje prehrambene prednosti, služi kao prirodno sredstvo odvraćanja, učinkovito odbijajući štetnike poput muha, lisnih uši i grinja.
Da biste pripremili otopinu, pomiješajte jednu kantu ljuske luka s dvije kante tople vode i ostavite da stoji pet dana. Nakon što se procijedi, dodajte tekući sapun u omjeru 2 grama sapuna na 1 litru otopine, zatim ga razrijedite vodom u omjeru 1:2. Nanesite ovu mješavinu kao sprej na svoje biljke za dodatnu zaštitu.
- U slučaju jake zaraze lisnim ušima, pomiješajte 200 grama ljuski luka s 10 litara tople vode i ostavite da odstoji 15 sati. Nakon naprezanja nanesite otopinu izravno na zahvaćene biljke. Ljuske luka izvrsna su opcija za malčiranje jagoda.
Pomažu u održavanju vlage u tlu, snižavaju razinu vlažnosti, inhibiraju rast korova i odvraćaju štetnike. Osim toga, ekstrakt ljuske luka djeluje kao prirodno gnojivo i služi kao učinkovita alternativa kemijskim pesticidima, nudeći ekološku zaštitu za vaš vrt. Primjenom ovog jednostavnog prirodnog lijeka možete uvelike poboljšati dobrobit svojih sobnih biljaka i vrtnog povrća uz malo truda.
DODATNI TEKST
Smješteno na granici s Kenijom, jezero Natron u Tanzaniji ističe se kao jedan od najneobičnijih prirodnih fenomena na svijetu zbog svoje jedinstvene sposobnosti da gotovo “mumificira” stvorenja koja dođu u dodir s njegovim vodama.
Nazvano po natronu — prirodnoj mješavini natrijevog karbonata i sode bikarbone — ovo jezero karakterizira ekstremna slanost i lužnatost, s pH razinama u rasponu od 9 do 10,5. Temperatura vode može se popeti do čak 60 stupnjeva Celzijevih, zajedno sa značajnom koncentracijom soli, što rezultira krajnje neugodnim okruženjem za većinu životinja i biljaka.
Kada manje životinje ili ptice završe u ovom jezeru, one se zapravo “okamene” zbog reakcije između natrona i njihove kože i perja, što oko njih stvara mineralni oklop. Osim toga, jezero ima izrazito crvenu boju koja je rezultat mikroskopskih algi koje uspijevaju u takvim uvjetima. Ove alge stvaraju crvene pigmente kao sredstvo prilagodbe, a boja jezera može se promijeniti u narančastu ili ružičastu ovisno o koncentraciji algi i prisutnoj svjetlosti.