
Dodikov Novi Zakoni u Službenom Glasniku RS: Krizna Situacija i Posljedice
U najnovijem broju Službenog glasnika Republike Srpske (RS), broj 19, objavljeni su ukazi koje je potpisao predsjednik RS-a, Milorad Dodik, a koji zabranjuju rad državnim institucijama na području ovog entiteta. Ovaj potez izazvao je različite reakcije, a informaciju je potvrdio i v.d. direktora Službenog glasnika RS-a, Miloš Lukić.
Zakoni koji Mijenjaju Stanje u BiH
Prema objavljenim zakonima, Dodik je, kako je i najavio, implementirao Zakon o VSTV-u RS i Zakon o neprimjenjivanju Zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, što konkretno znači zabranu djelovanja Tužilaštva BiH, Suda BiH, SIPA-e, i VSTV-a na teritoriji Republike Srpske. Ovaj korak predstavlja još jednu eskalaciju političkih napetosti unutar BiH, jer je Dodik odlučio poduzeti konkretne mjere kako bi smanjio prisutnost i utjecaj državnih institucija u RS-u.
Osim toga, objavljeni su i Zakon o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, Zakon o dopuni krivičnog zakonika Republike Srpske, te Odluke o prijevremenom stupanju na snagu Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Republike Srpske i Zakona o neprimjenjivanju Zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH. Ovi zakoni imaju širok utjecaj na politički i pravni sistem u BiH, posebno jer se odnose na ograničavanje ili potpuno ukidanje nadležnosti institucija koje su ključne za funkcioniranje pravne države u zemlji.
Pozadina Zakona i Osuda Nakon Presude
Ovi zakoni usvojeni su neposredno nakon što je Milorad Dodik bio osuđen na jednu godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika RS-a. Presuda je izazvala veliku pažnju i komentare, a ovaj pravni okvir koji je Dodik sada implementirao smatra se odgovorom na presudu, kao i na percepciju da su državni organi BiH prema njemu prekomjerno djelovali.
Moguće Posljedice za BiH
Objava ovih zakona u Službenom glasniku RS-a označava otvoren put za upućivanje apelacije Ustavnom sudu BiH. Denis Bećirović, Denis Zvizdić, i Kemal Ademović najavili su podnošenje zahtjeva za određivanje privremene mjere, koja bi mogla zaustaviti implementaciju novih zakona i vratiti status quo na političku scenu. Ovaj pravni korak mogao bi imati dugoročne posljedice na stabilnost BiH, s obzirom na to da se odnos između entiteta i države trenutno nalazi na vrlo napetoj granici.
Zaključak: Politika Učinaka i Odgovora
S obzirom na političku situaciju u BiH, Dodikovi zakoni predstavljaju nastavak njegovih nastojanja da smanji ili potpuno eliminiše ingerencije državnih institucija u RS-u, što dodatno produbljuje političke i pravne napetosti. Ovaj potez izaziva veliku zabrinutost među političkim liderima u BiH, koji smatraju da bi ovo moglo ugroziti integritet države i dovesti do dodatnih problema, kako unutar BiH, tako i u njenim odnosima s međunarodnim zajednicama.